Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

MódaSport

Na běžkách jako profesionál s tipy od biatlonistky Evy Puskarčíkové

Chystáte se na běžky a chcete být co nejlépe vybaveni? Ať už jste začátečník, nebo běžkař profesionál, tipy od bývalé české biatlonistky Evy Puskarčíkové zpříjemní jízdu na běžkách každému sportovci. 

Eva Puskarčíková reprezentovala ČR v biatlonu 10 let. Získala dvě bronzová místa v závodech světového poháru a bronzovou medaili na ZOH v Soči 2014. Profesionálka s letitou praxí nyní prozrazuje své tipy.

Výběr základního vybavení
Před pořízením běžeckého vybavení je důležité si rozmyslet, jaký styl chcete provozovat. Obecně je pro klasické lyže doporučená délka zhruba o 20 až 30 cm delší, než je výška běžkaře. Využít ale můžete také internetového rádce Heureka, kde najdete detailní poradnu na téma, jak vybrat běžecké lyže. Chcete-li si ulehčit práci a nezabývat se mazáním lyží, zvolte tzv. skin lyže, ty díky mohérovým pásům mazat nepotřebují. Ale ani u šupinových lyží nemusí být mazání strašákem. „Na smytí stoupacích vosků použijte houbičku na nádobí. Skvěle poslouží i ta úplně obyčejná,“ říká Eva Puskarčíková.

Co na sebe?
„U termoprádla doporučuji volit buď moderní materiály pro sportovní oblečení s umělými vlákny, nebo merino vlnu. Pokud jste typ, kterému je pořád teplo, zvážila bych koupi pouze vrchního dílu. Mně osobně stačilo pořídit si silonky s nebo i bez spodních ťapek. Pokud vezmete alespoň 50 DEN, vydrží vám dlouho. Nesvírají tolik jako termoprádlo, což se hodí zvlášť, když jsou navrstvené pod legínami,“ vysvětluje Eva. Ponožky by měly být o něco vyšší, aby se neshrnovaly (ideálně nad botu). Druhá a třetí vrstva závisí na počasí a intenzitě, v jaké plánujete jet. Eva doporučuje vestu na běžky, která udržuje tělo v teple, ale zároveň nebrání v pohybu paží a odvětrává. Péřová vesta se pak hodí, když je opravdu velká zima, např. -15 °C. V případě převlekových kalhot se dívejte po zipu. Čím delší zip od konce nohavice nahoru, tím snadněji se vám budou převlékat či svlékat bez zouvání bot.

Mezi nepostradatelné vybavení patří také rukavice. Eva nedá dopustit na palčáky či ty tříprsté. Mrkněte na nákupního rádce Heureka, kde najdete nejen velký výběr rukavic a dalších propriet, které můžete potřebovat, ale také zde jednoduše porovnáte ceny, nebo si můžete projít recenze na vyhledávaný produkt.

Nezbytná je také čepice, pro lidi s delšími vlasy ideálně čepice s otvorem na culík. Že takovou nevlastníte? Vyrobte si ji sami. „Budete-li do čepice vystřihávat díru na culík, dejte pozor, z jakého je materiálu, aby se vám celá nerozpárala. Stříhejte vždy mimo šev. Upravovala jsem si takto i nákrčník, do kterého jsem si také vystřihávala díru. Perfektně pak drží, nesjíždí a chrání tvář,“ prozrazuje Eva. Opomenout nelze ani brýle, které tvoří fyzickou bariéru pro ochranu očí, chrání však i před odrazem slunečních paprsků od sněhu, které jsou daleko intenzivnější než v létě. Ocenit můžete také tzv. štítek, který chrání i velkou část obličeje.

Doplňkové „vychytávky“
Při jakékoli fyzické aktivitě je potřeba dbát na pitný režim. Jak mít ale na běžkách pití stále u sebe, když batoh často omezuje v pohybu? Na Heurece najdete například ledvinky s implementovanou lahví. „Já nedám dopustit na lahve s termoizolační vrstvou okolo. Pití tak vydrží déle teplé, což se vždy hodí,“ říká Eva. Držáky na pití neomezují pohyb na běžkách, a proto jsou pro mnohé sportovce tou nejpohodlnější variantou.

A pokud chcete být připraveni na vše, vezměte si s sebou také powerbanku. V mrazech totiž klesá výdrž baterií a může dojít i k vypínání vašeho mobilního telefonu, buďte proto ve střehu a mějte pro svůj telefon dostatek šťávy z externího zdroje.

Foto: archiv E. Puskarčíkové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *