Co je rozhodující při výběru sněhové frézy?
Počasí bývá v posledních letech nevyzpytatelné. Ačkoli jsou zejména v nížinách zimy spíše blátivé, čas od času může napadnout během krátké chvíle i slušná nadílka sněhu. Nikoho asi nepotěší, když ráno rozespalý musí vytáhnout lopatu a prohazovat cestu zasypanou několika kubíky sněhu. Proházet cestičku od vchodových dveří k vrátkům problém být nemusí, ale uklidit sníh od garáže k vratům a protáhnout chodník před domem může být ráno velice nepříjemná rozcvička trvající desítky minut.
O co teprve když silničáři na garáž nebo před vjezd přihrnou sníh ze silnice. Námahu s odklízením sněhu velmi usnadní sněhová fréza. Jakou frézu vybrat a na co se zaměřit, radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.
Předtím, než začnete vybírat nejvhodnější sněhovou frézu je důležité pochopit rozdíl mezi frézou jednostupňovou a dvoustupňovou.
Jednostupňová fréza má poměrně jednoduchou a díky tomu i spolehlivou konstrukci. „Rotující lopatky jednostupňové frézy nabírají sníh a komínem jej vyhazují do nastaveného směru. Lopatky jednostupňové frézy navíc mohou být opatřené pryžovou lamelou, proto mohou nabírat sníh takřka od samotného povrchu chodníku bez toho, že by hrozilo jeho poškrábání nebo jiné poškození. Tato výhoda se však stává nevýhodou ve chvíli, kdy je třeba odházet silně zhutnělý sníh. S ním si lopatky neporadí. Jednostupňové frézy jsou lehké, proto nebývají vybavené pojezdem. Do jisté míry se kupředu posouvají samy tím, jak lopatky nabírají sníh,“ vysvětluje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht.
Dvoustupňové frézy sníh nabírají ocelovým šnekem. Snadno si proto poradí i se zhutnělým sněhem, do kterého třeba napadaly rampouchy ze střechy. Ozubený ocelový šnek sníh doslova ukousne, podrtí a přesune ke středu do druhého stupně. Ten tvoří rychle rotující lopatky, které podrcený sníh naberou a vyhodí komínem ven. Je však nutné mít pomocí kluzáků správně nastavenou výšku šneku nad povrchem chodníku nebo vozovky, jinak by je mohla poškodit. Dvoustupňové frézy jsou poměrně robustní stroje a obsluha by je vlastní silou mohla tlačit jen těžko. Proto jsou vybavené pojezdem a pohybují se vlastní silou. Výkonnější stroje mají i zpátečku a možnost volby několika rychlostí. Rychlost pojezdu tak můžete přizpůsobit množství a typu odklízeného sněhu tak, aby se fréza nehltila.
Velké dvoustupňové frézy najdou uplatnění všude, kde je třeba uklízet větší množství sněhu. Oproti tomu malé jednostupňové frézy jsou ideální pro oházení čerstvého sněhu na menších plochách okolo domu.
Akumulátorové jednostupňové frézy
Aku fréza má neskonalou výhodu ve snadné obsluze a údržbě. Nemusíte složitě startovat motor nebo připravovat prodlužovací kabel k jejímu napájení. Stačí zasunout nabitý akumulátor a ihned můžete začít uklízet sníh. Takovou může být například HECHT 9040. S plně nabitou baterií vydrží pracovat až 40 minut a pokud by to nestačilo, můžete vybitý akumulátor během pár vteřin vyměnit za nabitý. Tato fréza je navíc součástí ACCU programu 5040, tudíž akumulátory mohou napájet dalších více než 20 strojů, jako je sekačka, řetězová pila, plotostřih, křovinořez, nebo například rotační kartáč, kterým můžete pro sněhové fréze z chodníku vymést i poslední zbytky sněhu.
Elektrické jednostupňové frézy
Jejich obsluha je stejně snadná jako u fréz akumulátorových. Připojíte kabel a frézu spustíte stisknutím páky. Odpadá složité startování i údržba spalovacího motoru. Je zde však omezení vyplývající z dostupnosti elektrické zásuvky a maximální možné délky napájecího kabelu. Proto jsou elektrické frézy vhodné zejména po úklid sněhu v nejbližším okolí domů.
Motorové dvoustupňové frézy
Jejich výhodou je zejména robustnost a vysoký výkon. Snadno si poradí i s poměrně vysokou vrstvou sněhu a může se jednat i o sníh zhutnělý a plný rampouchů. Pojezd zajišťují kola, která lze dokonce doplnit i sněhovými řetězy, některé modely jsou dokonce vybavené pásy. Mohou se tedy snadno pohybovat i v horách na cestách ve svahu. V silných mrazech může být někdy ruční startování motoru složité, proto jsou některé frézy vybaveny elektrickým startérem. Aby se však předešlo potížím s promrzlým akumulátorem, elektrický startér je napájen z běžné zásuvky. Zkrátka připojíte frézu kabelem do zásuvky, nastartujete a kabel odpojíte. Když pak při práci motor zastavíte, dokud je ohřátý není problém nastartovat jej pouhým zatažením za šňůru startéru.
Zdroj a foto: Hecht