Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Koně Převalského zamíří také na východ Mongolska

Pracovníci Zoo Praha ve spolupráci se svými mongolskými kolegy a partnery ukončili výběr území pro plánovanou reintrodukci koní Převalského na východ Mongolska. Po dlouhotrvajícím procesu, který zahrnul metody dálkového průzkumu země, ale i řadu návštěv vytipovaných území a jejich botanický, zoologický a parazitologický průzkum, zvolili Údolí klášterů (Sümín chóloj). Území o ploše 1700 km2 se z velké části nachází uvnitř Přísně chráněné oblasti (SPA) Nömrög.

„Nabyli jsme přesvědčení, že Údolí klášterů se svým širokým okolím je to pravé,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Nachází se zde bohatý porost trav, má vhodný terénní profil, není výrazně zamořeno klíšťaty a nejbližší pastevci kočují desítky kilometrů daleko. Lepší území určitě nenajdeme.“

Údolí klášterů by se po SPA Velká Gobi B, Národním parku Chustaj a Chomyn talu mělo stát čtvrtým územím v Mongolsku, kam se vrátí koně Převalského. Jako jediné však leží na východě země. Po výběru lokality vstupuje projekt nazvaný Dornyn tachi (Divoký kůň na východě) do realizační fáze.

„Vše připravujeme v těsné součinnosti s Ministerstvem životního prostředí a turismu a s dalšími relevantními orgány,“ říká O. Ganbátar, výkonný ředitel neziskové organizace Pomáháme jim přežít Mongolsko, která bude tento projekt spolu se Zoo Praha realizovat. „Zájem na mongolské straně je opravdu vysoký.“

Po vyřízení všech formalit začnou projekční práce předcházející vybudování základny a aklimatizačních ohrad na soutoku Hákovité řeky (řeka Degé) a Potoka Jižního kláštera (Övör sümín gorchi). Současně bude v zájmové oblasti probíhat další vědecký výzkum. První koně Převalského by z Evropy i stávajících mongolských lokalit mohli být do Údolí klášterů přepraveni v létě 2026.

Na projektu Dornyn tachi se podílí:

  • Pomáháme jim přežít Mongolsko,
  • Mongolská národní univerzita,
  • Mongolská mammalogická společnost,
  • Mongolská zemědělská univerzita,
  • Institut veterinární medicíny,
  • Katedra aplikované geoinformatiky a kartografie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova,
  • Katedra parazitologie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova.

Projekt můžete podpořit zejména převodem libovolné částky na sbírkové konto Pomáháme jim přežít, č. ú. 43–680 466 0247/0100. Další možností je nákup suvenýrů na e-shopu Zoo Praha v sekci Pomáháme jim přežít (https://eshop.zoopraha.cz/pomahame-jim-prezit.html), zaslání vybrané částky prostřednictvím dotykových obrazovek umístěných v areálu zoo, či odeslání DMS zprávy ve tvaru DMS OHROZENEDRUHY 30 (nebo 60 či 90) na číslo 87 777. A v neposlední řadě pomůžete také návštěvou Zoo Praha.

Zdroj a foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *