Pečujete správně o vaše menstruační kalhotky?

Popularita menstruačního prádla stále roste, přesto se někdy setkáváme s reakcemi, že kalhotky dobře nefungují a protékají. Samozřejmě nejdůležitější je vybrat si správnou velikost a savost prádla a kalhotky dle potřeby pravidelně měnit. Další zásadní věc, která má vliv na funkci kalhotek je to, jak o ně pečujeme.

Než kalhotky poprvé použijeme, je dobré je vyprat. Jednak z hygienického důvodu, ale také proto, že u některých kalhotek se savá vrstva aktivuje až po prvním vyprání. Po každém použití je potřeba kalhotky přeprat ve studené vodě, dokud nebude voda čistá. Kalhotky za žádnou cenu nedrhneme, savou vrstvu nekartáčujeme ani je při ždímání nekroutíme. Kalhotky vymačkáme a necháme volně uschnout naruby a odložíme do koše s prádlem, kde si počkají na vyprání v pračce.

Pokud je chceme vyprat v pračce hned, tak je stejně před vložením do pračky přepereme ve studené vodě. Do pračky kalhotky vkládáme v ochranném sáčku, a to hlavně ty s krajkou, protože nám pak vydrží déle pěkné. Na praní použijte tekutý prací prostředek a zapomeňte na aviváž! Ta by zapříčinila, že savá vrstva nebude fungovat tak, jak má. Kalhotky nepatří do sušičky ani na topení. Necháváme je uschnout volně, obrácené naruby.

Menstruační prádlo se dá samozřejmě přeprat i v ruce. V tom případě doporučujeme je nejprve vymáchat ve studené vodě a dále pokračovat buď s tekutým pracím prostředkem nebo mýdlem na praní. Na skvrny vám dobře poslouží žlučové mýdlo, ale pozor na kalhotky se savou vrstvu z merino vlny, u nich žlučové mýdlo vhodné není. Na praní kalhotek s merino vrstvou doporučujeme použít olivové či marseillské mýdlo.

Většina výrobců nedoporučuje prát kalhotky v dezinfekčních prostředcích. Pokud byste přesto rády kalhotky nějakým způsobem dezinfikovaly, pak můžeme doporučit přímo dezinfekční máchadlo, nebo do praní přidat 1 až 2 lžíce octa.

Správná péče o kalhotky se vám vyplatí, protože z vlastní zkušenosti víme, že kalhotky díky ní mohou dobře sloužit i několik let a vyšší investice rozhodně nepřijde vniveč.

Ulrich tekutý prací gel s mydlicí lékařskou:  229,- Kč / 1l
Ulrich dezinfekční máchadlo:  259,- Kč / 1l
Ulrich žlučové mýdlo pevné: 109,- Kč
Marseillské mýdlo na praní: 110,- Kč
Marseillské mýdlo olivové: 110,- Kč
Ochranný sáček na prádlo Meracus: od 69,- Kč

Zdroj a foto: www.maluna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *