Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Před dovolenou do solária? Nezapomeňte na správnou ochranu

Krásné opálení je sen mnohých z nás. Před dovolenou u moře často přemýšlíme, jak pokožku na velké množství slunečních paprsků co nejlépe připravit, a zvažujeme návštěvu solária. Jaký vliv má na pokožku UV záření a jak o ni co nejlépe pečovat během opalování i po něm, radí odborná konzultantka lékáren BENU PharmDr. Ivana Lánová.

Sluneční paprsky mají při dodržení určitých zásad pro lidské tělo především blahodárné účinky. Působí příznivě třeba na psychiku. Díky UV záření se nám v kůži také tvoří vitamín D, který je důležitý pro udržení normálního stavu kostí, napomáhá k optimální funkci svalů a přispívá k normálním funkcím imunitního systému. Na druhou stranu, přílišné vystavování se UV záření může urychlovat stárnutí pleti a zintenzivňovat výskyt jeho projevů, jako je tvorba vrásek. V horším případě může příliš mnoho slunce přinést i závažné zdravotní komplikace, dokonce až rakovinu kůže. Proto je dobré znát pravidla, do jaké míry je vystavování se slunečním paprskům ještě bez zdravotních rizik a kdy tato již mohou hrozit.

Návštěva solária
Pokud se již rozhodneme pro návštěvu solária, vždy by to mělo být s rozmyslem. Časté opalování v soláriu může mít negativní dopad na pokožku, stejně jako přehnaná expozice slunečnímu záření. „Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, solárium nepřipravuje pokožku k intenzivnějšímu pobytu na slunci. Pobyt v soláriu totiž nevytvoří souvislou ochrannou pigmentovou vrstvu, která by ochránila pokožku před spáleninami od slunce,” vysvětluje Ivana Lánová. „Ve skutečnosti bývá relativně často pozorováno, že lidé, kteří chodili před dovolenou do solária, utrpěli i přes to na dovolené popálení pokožky od slunce. Solária totiž vyzařují hlavně UVA paprsky, které pronikají do pokožky nejhlouběji. Návštěva solárií se tak spojuje s vyšším rizikem vzniku kožní rakoviny, a proto byla zařazena mezi lidské karcinogeny. Světová zdravotnická organizace také doporučila zákaz vstupu do solárií osob mladších 18 let,“ dodává.

CHRAŇTE SE před sluncem
Na ochranné přípravky nesmíme zapomínat nejen na dovolené. Chránit se před sluncem je vhodné i při krátkém pobytu venku, například na procházce se psem, a už s prvním jarním sluníčkem. Toto je přitom ještě mnohonásobně podstatnější v případě malých dětí, které jsou na sluneční paprsky obecně citlivější. „Doporučuje se, aby se děti do 3 let vůbec nevystavovaly přímému slunečnímu záření. Platí pro ně zásada 3K – krém, klobouček, košilka. Přípravky na opalování se správně označují jako tzv. sunscreeny. Ty rozdělujeme na chemické a fyzikální. Chemické sunscreeny absorbují sluneční záření a mění jej na teplo, anebo mění chemickou strukturu slunečního záření. S tím souvisí postupné snižování účinnosti takových přípravků. Z tohoto důvodu není vhodné opakovaně používat ty přípravky, které byly nošeny k vodě a vystavovány teplu už předchozí rok. Fyzikální sunscreeny naopak záření rozptylují a jsou spíše vhodné pro děti a osoby s citlivější pokožkou,“ radí Lánová. S výběrem vhodného přípravku je vhodné obrátit se na lékárníka, nebo dermo specialistu, například v BENU lékárnách.

Důležitá je též ochrana očí slunečními brýlemi, které mají EPF (Eye Protection Factor). Jedná se o mezinárodní faktor, jehož hodnota (číslo) určuje, kolikrát je oko lépe chráněno proti záření než bez slunečních brýlí. UV záření a vysoké teploty mohou negativně působit i na nechráněné vlasy. Narušením povrchové vrstvy vlasů může docházet k jejich oslabení, třepení, ztrátě pružnosti, lesku, anebo až poškození vlasové cibulky. Vhodnou ochranou vlasů před slunečním zářením je pokrývka hlavy a používání speciálních ochranných přípravků na vlasy s UV faktorem. Kromě toho je vhodné během letních měsíců vlasům dopřávat nejrůznější speciální masky, kondicionéry a vlasové kúry, které vlasům pomáhají dodávat potřebnou výživu a hydrataci.

ZVOLTE VHODNÝ ochranný PŘÍPRAVEK
Při použití správného krému s dostatečně vysokým stupněm ochrany, který se označuje jako SPF (Sun Protection Factor), si můžeme prodloužit bezpečný pobyt na slunci. Čím vyšší je SPF, tím je vyšší i stupeň ochrany. Důležité je si uvědomit, že opětovné nanášení opalovacího prostředku pouze obnovuje ochranný účinek, ale neprodlužuje dobu jeho trvání. Při nákupu přípravků na opalování je důležité znát specifické potřeby pleti, zejména její fototyp i snášenlivost obsažených látek. Přípravek na opalování je možné vybírat také podle jeho textury, kdy jsou na trhu dostupné jak přípravky ve formě krémů, tak i ve formě tekutých olejů. „Pokud chcete dodat pokožce extra hydrataci a bronzový vzhled, říká se, že k tomu může pomoci užívání betakarotenu několik týdnů před opalováním. O betakarotenu se totiž soudí, že pomáhá chránit lidský organismus před kyslíkovými radikály, které vznikají působením slunečního záření především v kůži. Přispívá k předcházení předčasného stárnutí pokožky a vzniku vrásek,“ radí Lánová a dodává „Důležitá je zejména péče o obličej, je to totiž místo, které je slunci neustále na dosah a dá se tak říci, že se opaluje nepřetržitě. Pokožka na obličeji navíc bývá citlivější než na zbytku těla, a proto je nutné ji chránit obzvlášť důkladně, ideálně použitím speciálních opalovacích přípravků nebo make-upem s vysokým UV faktorem. Velmi často se při aplikaci sunscreenu zapomíná na osm míst. Těmi jsou rty, ušní lalůčky, krk, podkolenní jamky, nárty, okolí očí, u mužů pleš a u žen dekolt.“

Při výběru správného produktu s dostatečně vysokým UVA a UVB filtrem je vhodné se poradit. Nejlépe s odborníkem, který pomůže správně určit fototyp pleti a nejvhodnější ochranu vzhledem k němu. Vhodnou ochranou je vždy i prevence, tedy co nejméně slunění. Možná je fotoprotekce pomocí sunscreenů s dostatečným SPF, ale také za pomoci textilií jako jednoho z nejpřirozenějších ochranných opatření před sluncem. Ochranná schopnost textilie závisí na použitém materiálu (bavlna a viskóza chrání před sluncem méně, polyester pak více), tloušťce a hustotě tkaniny, barvě (tmavá se považuje za účinnější) a na pružnosti (napnutá textilie spíše tolik nechrání).

MYSLETE NA POKOŽKU I po opalování
„Nesmíme také zapomenout na dostatečnou péči o pokožku po opalování. Použít za tím účelem lze dostupné přípravky ve formě gelů, krémů, mlék či sprejů,“ radí Lánová. Přípravky po opalování především slouží k podpoře hydratace kůže a pomoci k navrácení její pružnosti. „Pokožka po vystavení UV záření potřebuje zklidnit. Poopalovací přípravky pomáhají urychlovat její regeneraci. Na sluncem spálenou pokožku je možné použít i přípravky s obsahem panthenolu, který má schopnost vázat vodu v pokožce, a tím podporovat udržení její správné hydratace. Pomáhá také zmírňovat a oddalovat výskyt vrásek a dalších projevů stárnutí pleti. Panthenol proniká až do hlubokých vrstev pokožky, kde napomáhá ke stimulaci tvorby nových buněk a pigmentu. Přípravky s panthenolem můžete použít také na odřeniny a lehké popáleniny. Přispívají ke zklidnění pokožky a úlevě od jejího svědění a pálení,“ doplňuje Lánová.

Zdroj a foto: BENU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *