Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Jaké jsou nejnovější trendy a novinky v léčbě neplodnosti? 

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se každý šestý člověk na světě  potýká s neplodností. Proto není divu, že se firmy snaží reagovat a vyvíjet nové  produkty, které by těmto lidem mohli pomoct. Jaké jsou tedy poslední trendy v léčbě a podpoře plodnosti? Na to jsme se zeptali zakladatelek neziskové  organizace Indiánky a gynekoložky MUDr. Kataríny Lehnertové. 

Potíže s početím řeší čím dál více lidí, jen v Česku má problém s početím každý pátý pár. Je zajímavé, že tento problém se vyskytuje v podobné míře jak ve vyspělých, tak  i v rozvojových zemích. Neplodnost zkrátka představuje závažný a stále se rozšiřující  problém. I podle WHO je třeba téma detabuizovat a soustředit tímto směrem  zdravotnický výzkum. Čekají nás tedy velké věci. Naštěstí už dnes existují zajímavé  pomůcky, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Jaké to jsou? 

Éra chytrých prstenů 
S nástupem digitální doby, hrají v léčbě neplodnosti moderní technologie a chytrá  zařízení, čím dál větší prim. Jednou z oblíbených novinek je speciální prsten, který se  umisťuje do pochvy. Funguje na jednoduchém principu měření teploty těla a sběru  dat o jednotlivých fázích menstruačního cyklu. Všechna nashromážděná data  poctivě vyhodnotí a s vysokou přesností dokáže určit, jaký den je pro zplození  potomka ten nejideálnější.  

„Dnes už dokonce existují i prsteny, které se do těla nemusí vůbec zavádět. Jejich  princip spočívá v detekování změny srdeční frekvence, teploty kůže a detekce nárůstu  hormonu, který zapříčiňuje ovulaci,” říká Karolína Krejčová, jedna ze zakladatelek  projektu Indiánky, první neziskové organizace v Česku zabývající se neplodností a  jejími příčinami. 

Jedno vajíčko navíc 
Vybrat ten správný den pro početí vám pomůže i ovulační vajíčko. To se také  umisťuje do pochvy, ale soustředí se na hladinu elektrolytů okolo děložního čípku. Na  základě zjištěných dat pak dokáže vajíčko určit, kdy se v cyklu změní hladina  hormonů a kdy nastane ovulace nejpravděpodobněji.  

Kalíšky, které nejsou na menstruaci 
Převratnou novinkou, o které se podle Indiánek u nás ještě příliš neví, je speciální kalíšek na podporu početí. Nejedná se však o klasický menstruační kalíšek, který spoustu žen používá během menstruace. Liší se především tvarem s výrazně delší stopkou a hlavně použitím – do pochvy se zavádí těsně po milování směrem k  děložnímu čípku. Spermie pak mají mnohem větší šanci se k vajíčku dostat.  

„Ta šance na početí je podle klinických studií opravdu vysoká, blíží se až k padesáti  procentům, navíc jde o nehormonální cestu,” doplňuje Anna Sedláková,  spoluzakladatelka Indiánek, která je spolu s Krejčovou také výhradní distributorkou  značky Fertilily v Čechách. Tato původem holandská značka se na kalíšky  specializuje. 

V každém případě je důležité vzít v úvahu fakt, že příčiny neplodnosti jsou velmi  individuální a každá vyžaduje rozdílnou léčebnou metodu. O tom ví své lékařka  MUDr. Katarína Lehnertová: „Žijeme v době, kdy je na jedné straně skvělé, jaké  inovativní postupy v léčbě neplodnosti máme, ale na straně druhé občas zapomínáme,  že jsou tu pořád velmi účinné tradiční metody, jako například fyzioterapie. Pacientky  jsou často překvapené, že je s bolestivou či nepravidelnou menstruací, chronickou  pánevní bolestí nebo nemožností otěhotnět, odesílám ke zkušené fyzioterapeutce,“  popisuje gynekoložka. 

A závěrem doplňuje: „Ať se se rozhodne pacientka pro jakoukoliv z uvedených cest za  zlepšením svého cyklu, potažmo zdravotního stavu, nebo za vytouženým těhotenstvím,  vždy kladu důraz na to, aby byla ošetřena také její i partnerova psychická pohoda. To je  v celém procesu léčby nesmírně důležitá část.“

Zdroj a foto: indianky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *