Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

Jak cvičit na jaře venku?

Jarní počasí nás přímo láká z domu, pokud zrovna neřádí aprílové přeháňky, a tak se nabízí spojit příjemné s užitečným a začít cvičit venku. Možností je hned několik: postačí i obyčejná chůze, ale vždy by to měl být pohyb, který vás baví. „Podle odborníků bychom se aspoň 5 dní v týdnu měli věnovat 30minutovému cvičení střední intenzity. Dobrou zprávou je, že to nemusí být v kuse. Můžete to rozdělit na 15minutovou procházku ráno, například do práce, a 15minutové cvičení v parku odpoledne,“ vysvětluje výživový poradce programu The 1:1 Diet Lukáš Vrána.

Proč je pro nás dobré cvičit na čerstvém vzduchu?
Po zimě je vhodné „nachytat“ trochu nedostatkového vitaminu D ze slunečních paprsků a rozehřát ztuhlé šlachy a klouby. Pohyb v přírodě napomáhá také psychické pohodě a to vše dohromady může významně podpořit naši imunitu.

Tipy pro začátečníky
Nezapomeňte, že jakýkoliv pohyb se počítá. I z procházky si tak můžete udělat plnohodnotný fitness trénink. Kromě příznivého počasí a pohodlné obuvi nic víc nepotřebujete, můžete si ji ale pro začátek zpestřit třeba poslechem hudby, audioknihy nebo podcastu ze sluchátek.

Důležité je udělat si z pravidelného pohybu rituál, na který se budete těšit a který se stane běžnou součástí Vašeho dne. Intenzita chůze by měla být taková, aby se člověk lehce zadýchal, ale stále ještě dokázal souvisle konverzovat, což si můžete ověřit třeba při telefonování nebo na procházce s kamarádem či kamarádkou. Chůze je navíc vhodná jako výchozí pohybová aktivita pro lidi trpící nadváhou, protože nezatěžuje klouby tolik jako běhání.

Pokud už chcete pokročit k vyšší intenzitě pohybové aktivity, můžete zapojit třeba hole a vyzkoušet Nordic walking, případně kombinovat chůzi s během. Této technice se říká indiánský běh a je důležitým odrazovým můstkem k samotnému běhání.

Co může vyzkoušet pokročilý
O běhání už jsme se zmínili – má totiž tu výhodu, že k němu kromě pohodlné obuvi vlastně nic dalšího nepotřebujete. Pokud vás běhání nebaví, můžete pro svůj trénink využít venkovní posilovnu, pokud ji v okolí máte. Většinou na místě bývají i tabulky s podrobnějšími postupy, jak trénovat. Pokud venkovní posilovna ve vašem okolí není, doporučujeme najít třeba schody, vyšší obrubník nebo lavičku, na kterých se dají procvičovat výstupy. Ale i bez pomůcek, jen s váhou těla, lze zapojit výpady, dřepy, výskoky, dřepy s výskokem a podobně.

Tepovou frekvenci si zvýšíte skákáním přes švihadlo, které je vhodné zařadit ještě před samotné posilování. Pohyb na čerstvém vzduchu si můžete zpestřit také jízdou na kole nebo na kolečkových bruslích, z čehož se dá udělat zároveň společenská záležitost, protože se k vám určitě někdo z vašeho okolí rád připojí.

Na co nezapomínat při správnému tréninku
Po každé zátěžové pohybové aktivitě je vhodné protáhnout namáhané svaly. Nezapomeňte také průběžně doplňovat vhodné tekutiny (vodu, minerálku) a po tréninku zařadit do jídelníčku bílkoviny. Energii můžete doplnit už venku třeba proteinovou tyčinkou.

Pokud potřebujete poradit se správným stravováním během sportu, třeba jak si sestavit jídelníček, můžete se obrátit na výživového poradce nebo najít vhodné tipy na webu www.spolukiladolu.cz.

Co je program The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan
Program The 1:1 Diet je bezpečný, účinný a komplexní výživový program vyvinutý britskými lékaři. Využívá klinicky testované nízkoenergetické produkty, které obsahují vysoce hodnotné bílkoviny, minimální množství tuků a sacharidů a všechny nezbytné vitamíny a minerály. Produkty The 1:1 Diet jsou registrovány jako obohacené (fortifikované) potraviny splňující přísné legislativní podmínky EU i ČR.

The 1:1 Diet pomáhá osvojit si zdravé stravovací i pohybové návyky, zbavit se nadbytečných kilogramů a nastavit a udržet dobrou mentální a fyzickou kondici. To vše pod dohledem vyškoleného výživového poradce.

Celý program je opřený o výsledky lékařských studií. „Jednou z nich je i studie DiRECT, která dlouhodobě potvrzuje účinky nízkoenergetického jídelníčku na redukci váhy, ale i na jiné zdravotní faktory, například prokázanou remisi diabetu druhého typu u několika desítek procent účastníků,“ vysvětluje Lukáš Vrána, výživový poradce a školitel programu The 1:1 Diet.

Historie programu Cambridge Weight Plan sahá až do 70. let minulého století a díky rychlým, dlouhodobě udržitelným výsledkům se brzy stal oblíbený po celém světě.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *