Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Boom FVE neustává. Češi aktuálně zkoumají, jak naložit s přebytky vyrobené energie. Řešením je Férová baterie

Tuzemské domácnosti se vrhly do budování fotovoltaických elektráren (FVE). Po jejich instalaci a zprovoznění aktuálně přemýšlejí, co s přebytky. Řešení existuje hned několik a jedním z nich je služba Férová baterie, která prošla inovací a poskytuje ještě zajímavější podmínky. Nabízí ji společnost Yello.

Podle Solární asociace byl rok 2022, co se týká počtu střešních elektráren na rodinných domech, jednoznačně rekordní. Zprovozněno jich bylo téměř 34 tisíc o výkonu 289 megawatt, což představuje meziroční růst o 366 %. V instalacích pokračovaly i firmy. Také v letošním roce bude zprovozňování FVE elektráren pokračovat.

Virtuální úložiště lze využívat okamžitě
Velký rozdíl mezi domácnostmi a firmami je ve spotřebě vyrobené elektřiny. Zatímco firmy ji většinou dokáží plně spotřebovat, domácnosti si ji naopak potřebují uložit na později. Jako vhodné řešení se jeví baterie. Ta zvyšuje využitelné množství solární energie. V současné době jsou k dispozici dva typy úložišť – fyzické a virtuální – a každé má své výhody i nevýhody.

Zatímco první řešení představuje jistotu, jak uchovat energii doma, druhé nenavyšuje investice do solární elektrárny ani nezabere dodatečné prostory pro uložení baterií. Energie je posílána do elektrické distribuční sítě a v případě, že FVE elektrárna právě nevyrábí a energie je zapotřebí, je odtud opět čerpána. „Jde o efektivní řešení, které zajistí, že vlastní elektřinu ze solárních panelů mohou mít domácnosti za každého počasí. Přebytečnou energii neztratí, dostanou ji zpět, když potřebují, a nemusí se o nic starat. Případně zákazníkům pošleme energii zpět formou slevy,“ podotýká Michal Kulig, ředitel společnosti Yello. Domácnosti s FVE elektrárnou své elektro úložiště mohou mít prakticky ihned a zadarmo.

Férová baterie je bez měsíčních poplatků
Jednou z oceňovaných služeb společnosti Yello je již od roku 2019 Férová baterie. Jde o skvělou možnost pro ty, kteří již mají vlastní elektrárnu, nebo o ní teprve uvažují. Férová baterie nyní prošla revizí a nově je určena všem domácnostem, nejen těm, které využily instalaci FVE elektrárny prostřednictvím společnosti Yello. Za využívání služby Férová baterie se neúčtují měsíční poplatky. „Jako jedni z prvních na trhu jsme upustili od nutnosti za virtuální baterie platit jakékoliv nadstandardní měsíční poplatky. Stálý měsíční plat je tedy obdobný jako u jiných energetických produktů. To z naší služby dělá opravdu Férovou baterii,“ komentuje změny Michal Kulig.

Služba funguje tak, že pokud FVE elektrárna vyrobí a odešle do elektrické distribuční sítě nespotřebované množství elektřiny, tedy přebytky, v případě potřeby si je domácnost automaticky sama odebere zpět. Společnost Yello na zpětný odběr jedné vyrobené silové megawatthodiny poskytuje slevu 3 500 Kč vč. DPH. „Díky Férové baterii je možné navíc vyrobenou energii spořit a v zimě si ji brát zpět ve formě slevy. Nevyčerpaná část slevy se přitom převádí do vyúčtování za další fakturační období, takže o ni zákazník nepřijde,“ upřesňuje Michal Kulig. Zákazník využívající službu Férová baterie každý měsíc dostane přehledný výpis o tom, kolik elektřiny FVE vyrobila, kolik jí domácnost spotřebovala a kolik Férová baterie uchovala na pozdější využití.

Yello zajistí vhodnou instalaci podle spotřeby
Jestliže zákazník o instalaci FVE elektrárny teprve uvažuje, společnost Yello zajistí ve spolupráci se svým instalačním partnerem společností Solarinvest. Ta se se zákazníkem telefonicky spojí, aby získala všechny potřebné informace, zejména pak o tom, jak domácnost elektrickou energii využívá. Následně přijede technik a po ohledání místa připraví detailní nabídku včetně možnosti využít finanční dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Zdroj a foto: Yello

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *