Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Světový den Alzheimerovy nemoci: Jak podpořit paměť a soustředění

21.9., kdy se celý svět sjednocuje k připomínce Světového dne Alzheimerovy nemoci, zdůrazňujeme důležitost péče o naši paměť a soustředění. Alzheimerova nemoc postihuje miliony lidí po celém světě – a právě na tento den připadá výzva k posílení povědomí o této nemoci a k podpoře výzkumu. Dle výzkumů má totiž více než 50 % lidí problémy se soustředěním. Jedním ze způsobů, jak můžeme přispět k udržení zdravé paměti a soustředění, je pravidelný trénink a vhodná výživa.

Jste unavení, přetížení, nedokážete se soustředit? Zjistěte, jak můžete zlepšit zdraví svého mozku!
Zapomínáte někdy? Nebo je pro vás obtížné soustředit se na jeden úkol najednou? Většina z nás vede hektický, často přetížený život, v němž nás neustále vyrušují chytré telefony a sociální média[1]. Odborníci varují, že tolik rozptýlení a požadavků na pozornost může mít trvalý dopad na úroveň naší koncentrace[2]. Naše mozky totiž pracují intenzivněji než kdy jindy.

Dle společnosti Mintel má více než 50 % lidí problémy se soustředěním a koncentrací. Ještě větší problém je u mladších lidí: u osob mladších 35 let je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se budou špatně soustředit, než u osob starších 55 let[3].

Světový den Alzheimerovy nemoci nám připomíná, že naše paměť a kognitivní schopnosti jsou poklady, které bychom měli chránit a rozvíjet. S vědomím a péčí o naše mentální zdraví můžeme podpořit prevenci a zlepšit kvalitu svého života.

Jak správně trénovat paměť a soustředění?
Trénink paměti a soustředění hraje klíčovou roli v prevenci Alzheimerovy nemoci a jiných onemocnění spojených s kognitivními funkcemi. Studie ukazují, že kognitivní trénink může zlepšit neuroplasticitu mozku a posílit jeho schopnost udržovat si paměť a koncentraci také v pozdějším věku.

Mozek je částí centrální nervové soustavy našeho těla. Jeho kapacita je neomezená, tudíž se stále může učit novým věcem bez toho, aby takzvaně došlo úložiště. Jako tomu může být u počítače.

Přestože se nejedná o sval, je potřeba mozek takzvaně posilovat. Stačí si párkrát během dne udělat jednoduchá cvičení, která přimějí váš mozek, aby se naučil něco nového a nezlenivěl. „S přibývajícím věkem se náš mozek zpomaluje. Mysl, která zůstává aktivní, nevykazuje takový pokles. Každodenní cvičení dokonce může pomoci inteligenci a bystrost zvýšit,“ říká Henry Soper, PhD, bývalý lektor fakulty klinické psychologie, School of Psychology, Gielding Graduate University. Je tedy potřeba vyburcovat k aktivitě nervová spojení tak, aby sílila a nezlenivěla.

Kvalitní výživa dokáže podpořit výsledek
Abyste vypadali a cítili se co nejlépe, potřebuje vaše tělo komplexní směs živin. A totéž platí pro mozek. Nezdravá strava může vést k nedostatku některých unikátních složek, které náš mozek potřebuje k dobré práci a výkonu, přičemž u některých z nich je vědecky prokázáno, že zlepšují i duševní výkonnost. Právě proto je dobré některé živiny tělu dodávat pomocí doplňků stravy.

Otestujte svůj mozek!
Pro ty, kteří chtějí zjistit více o stavu své paměti a vyzkoušet své mentální dovednosti, jsou k dispozici speciální stránky Mind Wellness Hub na stránkách https://mind-wellnesshub.com/cz. Návštěvníci si mohou udělat paměťový test a zahrát si různé paměťové hry, které mohou být zábavným způsobem, jak cvičit svou mysl a sledovat její vývoj.

Produktový tip:
Vyzkoušet můžete například Active Mind Complex, který obsahuje komplex vitamínů skupiny B a vitamínu C, které prokazatelně podporují správné psychické funkce, duševní výkonnost a fungování nervového systému.[4]

Za pozornost stojí i extrakt z máty peprné s nootropními účinky, u kterého bylo vědecky prokázáno, že zlepšuje kognitivní a mentální výkonnost. Zejména pak koncentraci, reakční dobu a pracovní paměť, aniž by narušoval noční spánek.[5]

Díky kombinaci vitamínů, minerálů a bylinných extraktů může Active Mind Complex pomoci lidem udržet si mentální ostrost a zvládat každodenní výzvy. Studie na skupině osob ve věku 18–50 let navíc ukázala, že účastnící pociťovali zlepšení schopnosti reagovat a rozhodovat se již po 7 dnech užívání Active Mind Complex a trvalé zlepšení pozornosti po 30 dnech.[6],[7]

Zdroj:
[1] Chu J, Qaisar S, Shah Z, Jalil A. Pozornost nebo rozptýlení? Vliv mobilního telefonu na psychickou pohodu uživatelů. Frontiers in Psychology. 2021;12.

[2] Coursaris CK, Hassanein K, Head MM, Bontis N. The impact of distractions on the usability and intention to use mobile devices for wireless data services (Vliv rozptylování na použitelnost a záměr používat mobilní zařízení pro bezdrátové datové služby). Počítače v lidském chování. 2012;28(4):1439-49.

[3] Mintel. Zpráva o budoucnosti trhu s výživou, zdravím a wellness. leden 2022.

[4]  Active Mind Complex obsahuje kyselinu listovou, vitamíny C, B6 a B12, které přispívají k správné psychické funkci. Obsahuje také kyselinu pantotenovou, která taktéž podporuje správné psychické funkce. Vitamíny C, B6 a B12 přispívají ke správné funkci nervového systému.

[5] Falcone PH, Nieman KM, Tribby AC, Vogel RM, Joy JM, Moon JR, et al. Attention-enhancing effects of spearmint extract supplementation in healthy men and women: a randomized, double-blind, placebo-controlled, parallel study. Nutr Res. 2019;64:24-38.

[6] Voinea C, Vică C, Mihailov E, Savulescu J. The Internet as Cognitive Enhancement. Etika ve vědě a technice. 2020;26(4):2345-62.

[7] Falcone PH, Nieman KM, Tribby AC, Vogel RM, Joy JM, Moon JR, et al. Attention-enhancing effects of spearmint extract supplementation in healthy men and women: a randomized, double-blind, placebo-controlled, parallel study. Nutr Res. 2019;64:24-38.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *