Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

NOMAD – krása jednoduchosti klik

Čtyři díly a je klika! Subtilnost jako hlavní cíl postavená na pevnosti nosných materiálů mosazi a ocele. K tomu deset různých povrchů a možnost jejich kombinací. Na světě je nová unikátní klika, která nemá svým vzhledem dosud obdoby. Kování NOMAD je spojením autorského nápadu české architektky Evy Le Peutrec a zručných výrobních zkušeností rodinné manufaktury M&T. Výrobní partneři kliky NOMAD představují špičku ve svých oborech jak na evropské, tak i světové úrovni.

Výsledkem téměř dvouleté spolupráce M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování, a Evy Le Peutrec, světové architektky s českými kořeny, je NOMAD. Klika odvážná svým jednoduchým tvarem a opravdu subtilními liniemi. „Ve svých projektech se snažím redukovat a zjednodušovat, hledat pravou podstatu. A právě redukce byla při návrhu kliky NOMAD to nejsložitější. Již bylo vymyšleno tolik různých návrhů dveřního kování, že přijít s něčím novým a zároveň minimalistickým byla skutečná výzva,“ říká Eva Le Peutrec, která do názvu navržené kliky NOMAD promítla část sebe. Jak dále vysvětluje: „Svou podstatou jsem takový nomád. Miluji cestování, inspiruje mě. A návrh kliky NOMAD vznikl při cestě z Prahy, přes Helsinky a Osaku, do Jižního Pacifiku.“

Pro mimořádnou subtilnost kliky bylo důležité vyřešit její výrobu zejména po technologické stránce. Musela dosahovat požadovaných mechanických vlastností. „Klika NOMAD je nejjednodušší a zároveň nejmenší klika, jakou jsme kdy viděli a vyrobili,“ komentuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, a pokračuje: „Představa o jejím designu byla od počátku jasná. Klika však byla velmi útlá, a aby v ruce nepraskla, museli jsme ji postupně zesilovat. Docílili jsme finální štíhlé a elegantní verze, u které můžeme kromě minimalistického vzhledu garantovat také dlouhodobou životnost a mimořádnou konstrukční pevnost. Tu klice zajišťuje základový materiál, který kombinuje masivní mosaz a speciální vysokopevnostní nerezovou ocel.“

Pohledová část kliky se skládá ze čtyř částí, které je možné pro individualitu každého interiéru libovolně barevně kombinovat. Jednotlivé segmenty jsou dostupné v deseti povrchových úpravách. Možnosti provedení navíc rozšiřuje varianta NOMAD Touch s jemně vroubkovaným povrchem na rukojeti. M&T připravuje celou produktovou kolekci NOMAD, která bude kromě dveřních klik zahrnovat také okenní kliky a kliky se zámkem na skleněné dveře.

Spolupráce přes půl světa
Spolupráci s architektkou Evou Le Peutrec iniciovala rodinná manufaktura M&T. „Kromě vlastního vývoje a inovací si zakládáme na spolupráci s architekty, kteří mají vlastní vize a dokáží navrhovat nejen působivé exteriéry, ale detailně sladit i interiéry. A k těmto důležitým interiérovým detailům patří i autorské dveřní kliky,“ říká Roman Ulich z M&T a popisuje, jak probíhala komunikace ohledně návrhu a výroby kliky NOMAD na vzdálenost doslova „přes půl světa“: „Na samém začátku jsme se s Evou Le Peutrec sešli osobně, vysvětlili si konstrukční „mantinely“ našich mechanik pro ovládání kliky na dveřích a nastavili společný možný směr návrhu. Další krok byl pak na Evě. Návrhy a následné úpravy jsme vzhledem ke značné vzdálenosti jejího bydliště postupně komunikovali e-mailem,“ a dodává: „Na klice NOMAD jsme pracovali téměř dva roky – nikam jsme nespěchali. Vzhledem k navržené naprosto subtilní konstrukci probíhaly z naší strany testovací zkoušky na našem robotickém pracovišti, abychom mohli garantovat potřebnou pevnost.“

Ke kvalitnímu designu patří jednoduchý tvar, kde již nelze nic ubrat. A to klika NOMAD bezpodmínečně splňuje. „Mám ráda elegantní, nadčasový design, který nevychází z aktuálních trendů, ale vypadá skvěle i po padesáti letech. Dodnes si pamatuji moment, kdy jsem uchopila krásnou kovovou kliku v prvorepublikové vile naší rodiny. Byl to ohromný rozdíl oproti těm nevzhledným plastovým, které byly tehdy namontované na většině dveří. To mě ovlivnilo na celý život – pochopila jsem, jak důležité detaily jsou. Dotvářejí celek. Klik se během dne dotýkáme nepočitatelně. Pokud jsou nejen funkční, ale navíc estetické, obohatí tyto detaily náš interiér i život,” uzavírá architektka.

Eva Le Peutrec
Eva se ve svém designu ráda nechává inspirovat cizími kulturami, zeměmi, lidmi a jejich zvyky. Proto procestovala přes čtyřicet zemí a žila na čtyřech kontinentech. Během studií v Evropě se rozhodla sbírat zkušenosti v zahraničí a odjela na dva roky pracovat do San Francisca. Poté odcestovala do Asie. V Šanghaji se brzy propracovala k velkým projektům. Rychle si získala renomé, a to zejména svými návrhy mrakodrapů. Byla však hlavní designérkou na projektech všech druhů – kancelářských budov, hotelů, nákupních, kulturních a sportovních center, luxusních vil, interiérů, průmyslového designu, ale i rozsáhlých urbanistických projektů, jako je dva kilometry dlouhé centrum čínské metropole, nebo nově založené město pro milion obyvatel. Pracovala na více než 140 projektech na čtyřech kontinentech. Od roku 2011 žije se svou rodinou v Nové Kaledonii v jižním Pacifiku.

M&T 1997, a.s.
První a zároveň jediný český výrobce dveřních klik využívající moderní technologie pro žádané a velmi kvalitní povrchové úpravy – matný nikl a nitrid titanu v několika barevných odstínech. U svých výrobků klade hlavní důraz na kvalitu, mnohaletou funkčnost a moderní design. Nové designy vznikají přímo pod rukama pracovníků firmy od návrhu až po realizaci ve výrobě. Pro spokojenost zákazníků je připraven kompletní výrobní program včetně okenních klik, bezpečnostních rozet, madel, pantů, posuvných systémů, kování na skleněné dveře a dalších požadovaných doplňků – vždy ucelený sortiment ve stejném designu, povrchové úpravě a barvě.

Zdroj a foto: www.kliky-mt.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *