Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

5 vědecky podložených tipů, jak si nenechat zkazit podzim nemocemi

Ucpané nosy, kašel a horečky nás mohou zaskočit po celý rok. Možností, jak snížit riziko nákazy infekcí, je přitom spousta. Můžeme se vyhýbat přeplněné hromadné dopravě, nosit roušku neboi svědomitě mýt ruce. Pokud ale nemáme vybudovanou silnou obranyschopnost, tyto aktivity nám příliš nepomohou. Připomeňme si pět užitečných tipů, které povzbudí naši imunitu. 

Dodejte tělu potřebné živiny
Kvalitní a pestrá strava je základní kámen, který byste při budování prevence měli položit. Výživa, to ale nejsou jen sacharidy, tuky a bílkoviny – tělo pro správné fungování potřebuje i mikroživiny. Podle průzkumu Státního zdravotního ústavu chybí Čechům nejčastěji minerály vápník, hořčík, železo, zinek, draslík nebo selen. Jejich deficit se může projevit rozvojem neinfekčních onemocnění nebo dokonce chronických zánětů. Lépe na tom nejsme ani s některými vitamíny. Odborníci z Fakultní nemocnice Plzeň ukázali, že dostatečná hladina vitamínu D chybí u více než 80 % naší populace. Nad výživou proto přemýšlejte komplexně a při nakupování dbejte na to, aby ve vašem nákupním košíku nechyběly žádné důležité nutriční látky. 

Nebojte se suplementace
Jen málo z nás však dokáže mít svůj jídelníček natolik pod kontrolou, aby tělu dodal vše, co potřebuje. Průmyslově zpracované potraviny jsou totiž často nutričně chudé a v důsledku intenzivního hospodaření a vyčerpané zemědělské půdy klesá i výživová hodnota základních potravin. To prokázala i americká studie, která porovnala obsah živin u 43 druhů zeleniny pěstovaných v roce 1950 a ke konci minulého století. Ukázalo se, že plodiny jako brokolice, chřest, salát nebo okurky ztratily až 40 % vápníku, vitamínu B2, železa, vitamínu C a dalších živin. 

Nebojte se proto suplementace, dbejte však na její kvalitu. Laciný přípravek s nevhodným složením vám k pevnějšímu zdraví příliš nepomůže. Mnoho produktů totiž obsahuje nejen syntetická aditiva, ale i prokazatelně škodlivé látky, například potenciální karcinogeny. Průmyslově vyráběné suplementy se také vyznačují omezenou vstřebatelností. Například syntetické „céčko“ nikdy nedosáhne takového účinku jako přírodní molekula. Ta se oproti průmyslově vyráběné variantě vyznačuje vstřebatelnější formou a obvykle je doprovázena i fytonutrienty, které v těle působí antioxidačně. Příkladem mohou být suplementy vitamínu C z plodů aceroly, karibské třešně, která jej obsahuje až stokrát více než citron nebo pomeranč. Vybírejte si proto takové doplňky, které co nejvíce kopírují přírodu a vyznačují se vysokou biologickou využitelností. 

O suplementaci však přemýšlejte v souvislostech, některé živiny totiž vyžadují ke správnému vstřebávání jinou látku. Například pokud současně s vitamínem D3 a vápníkem nedodáváte tělu i vitamín K2, můžete si způsobit vážné zdravotní komplikace. Záleží i na denní době suplementace a formě molekuly. Hořčík ve formě malátu dokáže po ránu příjemně povzbudit, glycinátová forma naopak večer přispěje ke kvalitnějšímu spánku.

Dopřejte tělu pohyb
Pokud trávíte v zajetí kancelářského křesla většinu dne, nezapomínejte na pravidelný pohyb. K posílení zdraví pomůže i procházka nebo víkendový výlet v přírodě. Některé odborné studie ukazují, že pokud ujdete denně více než 10 tisíc kroků, můžete se do značné míry vyhnout rozvoji kardiovaskulárních chorob. Každodenní procházky ale samozřejmě nemusí být jediným řešením – vaše tělo ocení jakoukoli aktivitu, důležitá je však pravidelnost. 

Podpořte kvalitní spánek
Regenerace kvalitním spánkem výrazně ovlivňuje nejen vaše denní fungování, ale i psychickou kondici či rychlost hojení ran. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvedlo, že dospělí, kteří spí méně než sedm hodin denně, mají vyšší pravděpodobnost rozvoje chronických onemocnění, například infarktu, mrtvice nebo srdečních komplikací. Podle odborné veřejnosti je optimální spát sedm až devět hodin denně. Důležitá však není jen délka spánku, ale také jeho kvalita. Tu můžete podpořit například tím, že před spaním nebudete sledovat televizi, dívat se do displeje mobilního telefonu nebo monitoru počítače. Modré záření vyzařující z těchto přístrojů totiž blokuje produkci melatoninu, hormonu, který reguluje spánek. Ke kvalitnějšímu spánku si pomůžete také relaxačními činnostmi, třeba čtením nebo poslechem hudby. 

Pracujte se stresem
Stres se stal součástí (nejen) našich pracovních dní a zásadně se podepisuje na našem zdraví. Ačkoli se stresu nelze úplně vyhnout, můžeme se s ním naučit pracovat a jeho negativní vlivy alespoň částečně snížit. Pomoci vám mohou různá dechová cvičení, meditace, nebo výše zmíněná fyzická aktivita. Na snížení stresu má vliv i pravidelné saunování a otužování. V případě, že se vám nedaří stres eliminovat, nebojte se obrátit na kvalifikované odborníky nebo kouče. 

V rámci budování silné imunity a posilování zdraví je vhodné zaměřit se na ty faktory, které můžeme ovlivnit. Ne každý se může odstěhovat z města do přírody za čistším ovzduším nebo mít práci beze stresu. Zaměřme se proto na aktivity, které nám v rámci každodenní rutiny pomohou zvýšit naši odolnost, jako je například výživná strava, fyzická aktivita, spánek a kvalitní suplementace.

Zdroj: Renata Novotná, odborná konzultantka Trime, foto: Trime

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *