Jak se v chladných dnech starat o svůj pitný režim a proč
V chladném počasí se většina lidí zaměřuje na správný pitný režim méně ve srovnání s horkými letními měsíci. Správná hydratace organismu je ovšem klíčová pro udržení zdraví i v zimním období. I když v zimě není pocit žízně tak častý jako v létě, neznamená to, že tělo nepotřebuje vodu. Stále ji ztrácí skrze dýchání a další metabolické procesy, proto je nezbytné udržovat tělo dostatečně hydratované, aby se člověk cítil a vypadal zdravě.
Výborným zdrojem hydratace právě v tomto období, kdy je důležité dodávat tělu esenciální minerály a prospěšné soli, jsou minerální vody. Ty pomohou udržet rovnováhu elektrolytů v těle, což je klíčové pro jeho normální funkci. Minerální vody jsou bohaté na prvky, jako jsou vápník, hořčík, draslík a další, což může přispět k celkovému zdraví a pohodlí v období, kdy konzumujeme méně čerstvého ovoce a zeleniny.
Obecná doporučení, jak se v zimě udržovat v dobré kondici díky pitnému režimu:
1. Pijte dostatečně ty správné tekutiny
Neřiďte se pocitem žízně, který je v chladném počasí upozaděn. Počítejte vypité sklenice, zlatý průměr je 8 sklenic denně. Ideálně neslazených produktů (Mattoni Esence s 0 % cukru).
2. Střídejte teplé a studené (ne ledové) nápoje
Udělejte si pitný režim zajímavý, dejte si dobrý teplý čaj po návratu z venku a různé druhy minerálek při práci či po sportu (Mattoni Thai, Mattoni Black).
3. Myslete na kvalitu potravy
Hlídejte si přísun ovoce a zeleniny, vyhýbejte se jídlům s vysokým obsahem soli a cukru.
4. Dbejte na pokožku
Používejte kvalitní hydratační krémy a oleje a pijte dostatek vody, aby vaše kůže zůstala zdravá a pružná.
5. Sledujte svou fyzickou aktivitu
Zimní aktivity mohou způsobit zvýšenou ztrátu tekutin, takže je důležité být pozorný k signálům těla a pít po fyzickém výkonu dostatek vody (Mattoni přírodní).
6. Dávejte pozor na dehydrataci organismu
Příznaky dehydratace nejsou v zimě tak zjevné jako v létě. Poznáme ji především podle suchých rtů, kůže, snížené koncentrace či závrati.
Důležitost pitného režimu začala modelka Lucie Šlégrová více registrovat a vnímat v roce 2005, kdy vyhrála Miss a získala roční pitný režim. „Čím jsem starší, tím více se snažím dbát o své zdraví a své tělo, takže kladu větší důraz i na svůj pitný režim. Minerálku do něj zařazuji každý den. A ke správnému pitnému režimu se snažíme vést i naše děti,” říká.
Na pitný režim dbá i Jana Doleželová: „Maximálně omezuji alkoholické, sladké a kofeinové nápoje. Minerální vody si dávám každý den tak půl litru a nejraději mám jemně perlivou.“
Co vám přinese správný pitný režim?
Podporu imunitního systému:
Dobrá hydratace je nezbytná pro správnou funkci imunitního systému. V zimě jsou viry a bakterie běžnější, a proto je důležité mít silný imunitní systém, který vás ochrání před nemocemi.
Regulaci tělesné teploty:
V chladném počasí musí tělo udržovat svoji teplotu. Pití teplých nápojů, jako je horký čaj nebo horká voda s citronem, může pomoci udržet tělesnou teplotu a zvýšit pocit pohody.
Prevenci dehydratace pokožky:
Suchý vzduch a nízká vlhkost v zimním období mohou způsobit dehydrataci kůže. Přiměřená hydratace zevnitř může pomoci udržet vaši kůži hydratovanou a zdravou.
Zlepšení energie a nálady:
Dehydratace může způsobit únavu a podrážděnost. Pravidelný pitný režim vám může pomoci zůstat energickými a s dobrou náladou i během zimy.
Svůj pitný režim popsala herečka a zpěvačka Světlana Nálepková: „Já jsem velký „pitec“, takže piji opravdu hodně. Vyhýbám se sladkým vodám a střídám pramenitou vodu, kterou miluji, s minerální vodou, protože vím, že mi dodá minerály a další prospěšné látky,“ svěřila se.
A pro koho jsou minerální vody obzvlášť vhodné a přínosné?
Děti
Rychle se vyvíjejí a potřebují dostatek vitamínů a minerálů pro svůj zdravý růst. Jsou pro ně vhodné vody s nízkým obsahem sodíku (Mattoni).
Starší lidé
S věkem může být absorpce minerálů z potravy méně efektivní, voda jim přirozeně dodá potřebné minerály.
Lidé se specifickým onemocněním
Diabetes, nadměrné pocení či střevní nemoci mohou zvyšovat potřebu minerálů a konzumace minerální vody je vhodným způsobem, jak udržet rovnováhu v těle.
Sportovci, fyzicky aktivní lidé
Hrozí jim větší ztráta minerálů a elektrolytů potem.
Kdy je během dne nejvhodnější doplňovat tekutiny s minerály?
Ráno
Lidé jsou zvyklí pít po ránu sklenici vody na rozproudění organismu. Pokud ji nahradíme vodou minerální, doplníme hodnotu minerálů ztracených během spánku.
Před fyzickou aktivitou
Před delším a náročnějším cvičením je dobré doplnit tekutiny a minerály.
Po fyzické aktivitě
Doplní minerály vyloučené během fyzické aktivity.
Večer
Pít minerální vodu večer může být uklidňující a pomoci uvolnit tělo před spaním.
Zdroj a foto: Mattoni