Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

U pražské Stromovky otevřelo své brány centrum popularizace ochrany přírody

U studánky poznání svým příznačným názvem nabízí všem zvídavým dětem i dospělým unikátní možnost, jak se naučit žít na planetě Zemi a jak o ni pečovat pro budoucí generace. Posláním centra je probouzet pozitivní vztah k přírodě a inspirovat k její ochraně. K naplnění těchto cílů vznikla nabídka environmentálně-vzdělávacích aktivit pro školy i veřejnost z celé ČR.

U studánky poznání se nachází v krásném místě klidné ulice jen pár desítek metrů od Královské obory –  Stromovky. Toho využijí lektoři při svých zážitkových programech pro školy a při odpoledních kroužcích. Moderně vybavený interiér centra nabízí různé typy prostor pro různé činnosti.

“Na děti čeká šatna připomínající indonéskou džungli. Během kroužku budou dětem nad hlavou kroužit malované vlaštovky, v promítacím salonku představíme naši produkci dokumentárních videí a nechybí ani univerzálně vybavený ateliér nebo společenská místnost pro větší setkání,” shrnula Kristýna Nováková ředitelka organizace CCBC.

Velký důraz je kladený také na předzahrádku, která se postupně stává opravdovou zahradou, kde se děti budou moci seznámit s různými pěstebními postupy jako je akvaponie, hydroponie, aeroponie, pěstování v zemině i ve slámě, výživu rostlin i udržitelnou péči o zdroje. Propojí se zde biologie, chemie i fyzika.

Dopoledne budou ve Studánce patřit  školákům a učitelům, a to nejen těm z Prahy. Centrum U studánky poznání mohou v rámci svých výletů do Prahy navštívit školáci z celé ČR.

Unikátnost centra spočívá především v tom, že se zde potkáte s těmi, kteří se ochranou přírody zabývají v praxi.

Opravdoví ochránci, opravdoví lovci pytláků a pašeráků. O afrických slonech bude dětem vyprávět elefangelista Arthur F. Sniegon, který chrání slony, chytá pašeráky v Kongu, a založil projekt Save Elephants. Své zkušenosti z Indonésie s ochranou mořských želv představí Adéla Hemelíková z projektu Lestari. Už jste někdy slyšeli o outloních? O jejich ochraně bude vyprávět František Příbrský, který založil záchrannou stanici na Sumatře. A co luskouni? Důležitost druhů v rámci biodiverzity však přikládáme i “obyčejným” včelám a dalším opylovatelům a nebo také jeřábům popelavým.

Na návštěvníky bude v centru vždy čekat terénní zoolog, ochránce přírody nebo třeba expert na technologii procesů a zkoumání vody na naší planetě. Tým lektorů se skládá z nadšených odborníků z praxe, kteří vnímají předávání znalostí a zkušeností jako nezbytnou součást ochrany přírody.

Zájemci mohou v centru volit ze:

  • Zážitkových programů pro školy a jiné dětské kolektivy,
  • workshopů pro pedagogy,
  • odpoledních kroužků pro děti,
  • večerních setkání formou besed a jiných událostí pro širokou veřejnost.

Jaké konkrétní aktivity centrum nabízí?
Celá škála aktivit se skládá z programů pro školy a volnočasové programy pro děti. Mezi programy pro dětskou veřejnost najdou zájemci:

  • Ateliér U studánky
  • Pravčelaříci
  • Klub mladých zoologů
  • Ve stopách Davida Attenborougha

Kroužek Ve stopách Davida Attenborougha je určen pro budoucí moderátory a reportéry, které naučíme svým mluveným projevem představovat posluchačům přírodu, zvířata a jejich ochranu. “Naučíme se rozmlouvat i rozhýbat, jako reportéři a  vybírat vhodný mediální obsah.  Poslat do světa divákům a posluchačům obsah v co nejlepší kvalitě. A to jak při audiální, tak audiovizuální podobě. Budeme se společně učit práci s mikrofonem a také  pohyb moderátora na jevišti, nebo před kamerou,” představila svůj kroužek lektorka Denisa Kimlová, redaktorka Rádia Junior.

Kdo za vznikem centra stojí?  Česká koalice pro ochranu biodiverzity (dále CCBC), která se vzdělávacím aktivitám věnuje od roku 2018 formou projektu CCBC do škol. CCBC je dlouhodobě fungující nadační fond podporující neziskové organizace a projekty působící v oblasti ochrany přírody a pomoci druhým v ČR i ve světě. Velká část energie členů je směřována do vzdělávání. Ročně CCBC zrealizovala přes čtyři desítky vzdělávacích aktivit s celkovou návštěvností 3 800 osob. U studánky poznání umožní stávajícím i novým lektorům rozšířit výukové možnosti.

“Nesmírně si vážíme podpory Nadačního fondu manželů Malých, bez kterého by centrum nemohlo být dnes otevřeno a nadále provozováno.” doplnila Kristýna Nováková, ředitelka Nadačního fondu CCBC. Dalšími partnery projektu jsou Zoologická zahrada Ostrava, Zoo Liberec, Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou, Zoologická zahrada Hodonín, Zoologická zahrada Děčín, Zoologická zahrada Olomouc, Zoo Na Hrádečku, Zoologická zahrada Ústí nad Labem a Zoopark Chomutov.

“Ze své pozice ředitele liberecké zoologické zahrady  jsem rád, že v Praze má možnost vzniknout něco tak skvělého jako je multigenerační centrum U studánky poznání. Naše vize a cíle jsou velice podobné a věřím, že naše synergie bude jak pro Studánku, tak pro projekty CCBC přínosná,” uzavřel MVDr. David Nejedlo, předseda správní rady CCBC.

Zdroj a foto: U studánky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *