Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Divadlo pod Palmovkou v prosinci představí nejslavnější českou hudební komedii Prodaná nevěsta

Tvůrčí tým Divadla pod Palmovkou je v plném proudu příprav a zkoušení chystané inscenace Prodaná nevěsta. Komickou hru o třech dějstvích považovanou za českou “národní operu”, jejíž melodie zlidověly, napsal Bedřich Smetana v letech 1863–1866 na libreto Karla Sabiny. Původně se jednalo o tzv. malou operu neboli hru se zpěvy. Smetanovi se libreto zalíbilo, a proto napsal stejnojmennou operu. Chtěl tím ukázat, že česká hudba má v Evropě své jedinečné místo. Dnes se Prodaná nevěsta hraje po celém světě a patří k nejznámějším dílům české klasické hudby.

Inscenace Divadla pod Palmovkou je hudební komedie o tom, jak nepřijít o peníze, ale ani o milovanou Mařenku a o jedné geniální léčce. K původní „singspielové“ podobě Prodané nevěsty se libeňská scéna v mnohém vrátí, oživí Smetanu a přinese i milé překvapení.  Režie se tentokrát ujal Jakub Krofta, v hlavních rolích se představí Pavla Gajdošíková, Jaroslav Blažek, Barbora Kubátová, Jakub Albrecht, Radek Valenta, Hana Seidlová a další. Do nového hudebního kabátu slavnou operu oblékl jeden z našich nejvýraznějších hudebních skladatelů Ivan Acher, který od roku 2002 spolupracuje se souborem pro soudobou hudbu Agon Orchestra, pro nějž zkomponoval bezmála 20 orchestrálních skladeb a jeho díla zazněly na festivalech vážné hudby v Praze (Pražské jaro), v Hamburku, Vídni, Bratislavě, Budapešti a v dalších místech po Evropě.

„Nikdy jsem nezkoušela operu. Opěrní zpěv je pro mě opravdu nepředstavitelně těžký, takže je to velká výzva, obecně pro činoherce. Ale jsme Palmovka a ta má svoje cestičky,“ vysvětluje herečka Pavla Gajdošíková, v čem je pro ní zkoušení specifické. „Těší mě nahlížet na hru docela jinak, než jak má většina z nás Prodanou nevěstu vrytou. V našem podání to myslím nebude typicky milá česká fraška s áriemi a tanečky. Může za to zejména inscenační tým v čele s Jakubem Kroftou. Samozřejmě se ale od opravdové podstaty hry zas tak nevzdalujeme. Je v ní vlastně všechno a to mě mile překvapuje,“ uzavírá Gajdošíková a dodává, že nejvíce se těší na setkávání s diváky.

Děj Prodané nevěsty se odehrává v české vesnici, do které přijíždí pouť, všichni se veselí a zároveň se připravuje svatba Jeníka a Mařenky. Ti jsou do sebe zamilovaní. Jenže Mařenčin otec Krušina svou dceru zaslíbil ke sňatku se synem bohatého sedláka Tobiáše Míchy jako vyrovnání dávného dluhu. Mařenka se trápí, protože si má vzít ženicha, kterého nemiluje. Její milý Jeník ji utěšuje, že jejich věrná láska překoná všechny nástrahy. Kecal ale, chce za každou cenu dojednat svatbu Mařenky s koktavým a hloupým Vaškem. A Jeník mezitím uzavře geniální smlouvu.

Karel Sabina byl nejznámější český udavač, který ve své době proslul jako básník, bouřlivák, nemilosrdný satirik a právě také jako konfident rakouské tajné policie. Bedřich Smetana pojal nejprve Sabinovo libreto jako „singspiel“, tedy hru se zpěvy, a stvořil tak dokonalý obraz české vesnice a české povahy. Řada dnes známých a populárních árií původně ve hře ale vůbec nefigurovala. Ty dopsal Smetana až později, kdy hru dotvořil v plnohodnotnou operu a zajistil jí trvalý mezinárodní úspěch.

Světové premiéry ve Velkém sále Divadla pod Palmovkou se diváci dočkají už 9. 12. 2023.

Tvůrčí tým:
Režie: Jakub Krofta
Výprava: Matylda Kotlińská
Dramaturgie: Iva Klestilová
Hudební úprava: Ivan Acher
Hudební úprava: Martin Konvička
Choreografie: Milena Czarnik
Video: Jakub Lech
Korepetitor: Martin Rada
Produkce: Markéta Benčová

Obsazení:
Krušina: Radek Valenta
Ludmila Krušinová: Hana Seidlová
Mařenka Krušinová: Pavla Gajdošíková
Mícha: Ivan Jiřík
Háta Míchová: Ivana Wojtylová
Vašek Mícha: Jakub Albrecht
Jeník Mícha: Jaroslav Blažek
Kecalová: Barbora Kubátová
Kecal: Martin Němec
Principál: Martin Hruška
Esmeralda: Dagmar Soukupová
Indián: Tomáš Dianiška
Komediant: Martin Němec
Sbor: Václav Vostarek, Dagmar Soukupová

Inspice:
Představení řídí: Václav Vostárek
Text sleduje: Dagmar Soukupová
Kompletní obsazení Prodané nevěsty je pro Vás k dispozici v odkaze zde.

Zdroj a foto: Divadlo pod Palmovkou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *