Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

České domácnosti v boji proti dražším energiím

Uplynulé dva roky ve znamení energetické krize představovaly pro většinu českých domácností náročnou finanční zkoušku. Lidé proto již přistoupili nebo se chystají přistoupit k řešením, které jim pomohou snížit účty za energie. Tři čtvrtiny Čechů si tak pomáhají instalací LED žárovek. Oblíbené jsou i termostatické hlavice na topení či výměna spotřebičů za úspornější. Tu jen v uplynulých dvou letech podle průzkumu Provident Financial realizovalo 45 % lidí. U nákladnějších řešení si Češi chtějí pomoci dotací. Využít ji plánuje každý pátý.  

Snaha ušetřit se v posledních letech projevuje téměř ve všech aspektech života českých domácností. Výjimkou nejsou ani náklady na energie, které za poslední rok raketově vzrostly. Mírnit obavy z dalšího vyúčtování Čechům pomáhají také energeticky úsporná řešení. Právě motivace snížit budoucí náklady za energie je pro více než polovinu (58,5 %) lidí důvodem, že se do takových úprav pouští. „Z našeho průzkumu vyplynulo, že Češi k těmto úpravám přistupují opatrně a se vším respektem k rodinnému rozpočtu i nepředvídatelné ekonomické situaci. Přirozeně tak nejčastěji volí řešení, která nevyžadují tak vysokou vstupní investici,“ komentuje výsledky Petr Javůrek, finanční analytik společnosti Provident Financial.

Pomalu, ale jistě. Češi začínají u žárovek a spotřebičů
V uplynulých dvou letech se dle průzkumu v českých domácnostech nejčastěji měnily žárovky i spotřebiče. Až 69 % respondentů uvedlo, že klasické žárovky za LED v posledních dvou letech měnilo, 8 % se na to v nejbližší době chystá. Výměnu starého spotřebiče za úspornější má pak za sebou již 45 % Čechů. „Na rozdíl od některých nákladnějších řešení jako, je třeba instalace tepelného čerpadla či solárních panelů, představuje výměna starých žárovek či neúsporných spotřebičů, zpravidla investici maximálně v řádu desítek tisíců. Třeba úsporné žárovky spotřebují o 75 % méně elektřiny a ty halogenové pak o 30 % méně. Je to tedy pro každou domácnost ta nejrychlejší a nejlevnější možnost, jak snížit náklady za energie,“ uvádí Lucie Dosedělová, mluvčí srovnávače Srovnejto.cz. Oblíbeným řešením v českých domácnostech je, dle průzkumu, také instalace termostatických hlavic na topení, které již využívá či v blízké době plánuje využívat čtvrtina lidí.

Kotle měnilo 20 % lidí, na soláry se chystá čtvrtina
Češi se ale kromě drobných energetických úprav pouští i do větších a zároveň nákladnějších řešení. Nejčastěji se jednalo o výměnu starého kotle za plynový kotel, elektrický kotel či tepelné čerpadlo, kterou v součtu zmínilo 20 % Čechů. Téměř stejný podíl lidí (21 %) se pak na přechod na jeden z ekologičtějších i úspornějších zdrojů vytápění v nejbližší době chystá. Stejně tak využití solární energie, ať již za účelem ohřevu vody či pokrytí dalších energetických potřeb je řešením, které Čechy stále více láká. Solární panely podle průzkumu v blízké době plánuje instalovat více než čtvrtina respondentů. U tohoto řešení je sice potřeba počítat s vyšší počáteční investicí, část nákladů však může pokrýt státní dotace.

I s ohledem na to, že Češi v uplynulých dvou letech realizovali vesměs méně nákladné úpravy, průměrná částka, kterou za úsporná řešení vynaložili, nepřesáhla 35 000 Kč. Zatímco již realizované úpravy většina lidí pokryla z vlastní kapsy (81 %), pro ty plánované chtějí respondenti častěji využít státní dotace. Ať již samostatně či v kombinaci s dalšími zdroji chce v blízké době na energetické úpravy dotaci čerpat 20 % respondentů. Půjčku na energetická řešení si pak plánuje vzít 11 % Čechů. „I my vnímáme změnu v chování i finančních potřebách našich zákazníků. Více lidí řeší, jak investovat do svých domácností a snížit náklady na jejich každodenní provoz. Bezúčelové půjčky tak stále častěji chtějí využít k financování energeticky úsporných opatření či drobných rekonstrukčních úprav v domácnosti. Při dotazování zákazníků se tyto důvody pro půjčku objevují až u 26 % z nich,“ uvádí Petr Javůrek finanční analytik společnosti Provident Financial.

O průzkumu    
Společnost Provident Financial realizovala průzkum ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na přelomu září a října 2023. Celkem bylo dotazováno 1 000 lidí ve věkové kategorii 25-65 let napříč celou Českou republikou.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *