Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Móda

Jak správně vrstvit oblečení a proč? Poradíme, na co hlavně nezapomenout!

Chystáte se v zimě na hory, větší túru, nebo třeba sportovní aktivity? Nepodceňte výběr vhodného outdoorového oblečení a doplňků. Základem je umění správně vrstvit a zvolit funkční materiály. Odborník radí, kolik vrstev je tak akorát a proč nezapomenout na čepici.

V zimním období je potřeba se více obléct, ovšem pokud jste dost aktivní, bude nutné vaši  tělesnou energii v podobě většího tepla regulovat, abyste se zbytečně nepotili. A přesně k tomu slouží správné vrstvení oblečení, kterému se občas říká tzv. cibulový systém, který klade důraz na správnou kombinaci různých materiálů a na specifické funkce každé vrstvy. Kolik jich má ale být?

Základem je sací vrstva
Říká se, že základem je mít v zimě správné funkční prádlo. Proto je první vrstva, známá také jako sací, ze všeho nejdůležitější. Je určená přímo na tělo, aby odváděla pot a udržela ho v suchu.  “Aby tato vrstva správně fungovala, musí se z ní stát vaše druhá kůže. Vybírejte si proto velikost přesně na tělo. Co se týká materiálu, je dobré používat například merino vlnu, které má výbornou sací schopnost a opravdu zajišťuje tepelný komfort,” sděluje Robert Kunorza, výkonný ředitel ze společnosti Bennon.cz.

Na řadu přichází izolace
Následuje druhá vrstva neboli vrstva izolační. Přebírá od první vrstvy vlhkost a zároveň zabraňuje úniku tepla. Vhodné jsou mikiny a svetry, kde je materiál kombinovaný s fleecovou podšívkou. Ta je nejlepší při nižších teplotách a tak je vhodná například na lyžování. “Není na škodu, když má mikina možnost zapínání až ke krku nebo svetr rolák. Hodí se také vychytávky, jako jsou průvleky na palce na konci rukávů,” radí Robert Kunorza a dodává, že není radno podcenit ani ponožky do pořádné trekové obuvi.

V zimním období je důležité mít zakryté kotníky a zabránit tak prochladnutí. Vybírejte proto ponožky vyšší a ideálně z kvalitního materiálu, jako je například merino vlna. Díky schopnosti materiálu absorbovat tělesné pachy nebude sundavání bot po celém dni nepříjemnou záležitostí. Nejvíce tepla uniká hlavou a tak si nezapomeňte čepici nebo kuklu.

Ochranná vrstva
Třetí a závěrečnou vrstvu tvoří bunda, která vás ochrání proti dešti, větru i sněhu. Měla by být odolná, ale zároveň trochu prodyšná. Velmi pohodlné jsou modely ze softshellového materiálu, který neomezuje v pohybu. “Druh softshellového oblečení si vybírejte podle ročního období, kdy jej budete potřebovat. Pro zimní bundy je lepší volit třívrstvý softshellový materiál. To znamená že první vrstva je vodoodpudivá, druhá vrstva je TPU membrána a třetí podšívka fleece,” dodává Kunorza. Zato zimní kalhoty postačí dvouvrstvé, bez TPU membrány.

Pomůže impregnace
O outdoorové oblečení je potřeba se dobře starat. Speciální vlastnosti jako například nepromokavost můžete podpořit pomocí impregnace. Vždy nastříkejte alespoň 2 vrstvy. Impregnaci lze použít na oděvy, obuv, ale i další doplňky jako jsou čepice, rukavice, návleky, šátky, apod. Ty se vám v zimním období budou velice hodit. Zabrání tak lehkým únikům tepla.

Funkční oblečení, outdoorové vybavení a kvalitní boty nejen na trek naleznete na www.bennon.cz

 Foto: Bennon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *