Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

🎄 Vánoce

Poklidné Vánoce jsou zelené Vánoce

Předvánoční reklamy v nás chtějí vyvolat pocit, že opravdové Vánoce se uskuteční jen tehdy, budeme-li přehnaně nakupovat – dárky, jídlo či ozdoby. Podle České bankovní asociace se 3 % Čechů letos pro tuto představu dokonce zadluží. Pozitivním trendem je, že Češi v posledních dvou letech utrácejí za vánoční svátky čím dál méně a také podíl zadlužených se snižuje.

V lednu však mnozí stále namísto čerpání energie z klidně prožitých svátků počítají každou korunu, snaží se najít místo ve skříni na oblečení, které neunosí a marně se snaží zapnout knoflík na svých oblíbených kalhotách. Kromě našich těl a peněženek nezažívá po Vánocích klidné chvíle ani příroda. Seschlé vánoční stromky se kupí před domy vedle popelnic plných nesnězených potravin a krabic od dárků.

Zkusme to letos jinak, tradičněji. Vždyť žaludek máme jen jeden, planetu také a dárky si můžeme dávat takové, které skutečně potřebujeme. Co ovšem na Vánoce nesmí chybět, je klid a kvalitně strávený čas s našimi blízkými. Najdeme je jednoduše – ušetříme čas strávený v obchodech. Přečtěte si našich 6 tipů na klidnější vánoční svátky pro vás i pro přírodu.

1. Dárky
Snažte se vybírat dárky vyrobené z udržitelných materiálů, lokální produkty nebo věci, které mají pro obdarovaného dlouhodobý význam a hodnotu. Můžete také zkusit sehnat dárek z druhé ruky, na popularitě v této kategorii nabírají hlavně knihy, oblečení a elektronika. Takové dárky mají výrazně nižší uhlíkovou stopu než nové. Poptávka vzrůstá i po repasovaných chytrých telefonech, tedy opravených s vyměněnými součástkami s roční zárukou. „Minulý rok jsme vyprodali naše skladové zásoby, takže letos jsme se na poptávku ještě lépe připravili. Období Vánoc je pro nás vrcholem sezony, což ukazuje, že Češi si zvykají na darování repasovaných telefonů,“ konstatuje regionální manažerka e-shopu Swappie, Simona Sedlárová. Nový neznamená vždy lepší, a obzvlášť pokud sháníte dárek pro někoho, kdo je z Generace Z. Dárek s nižší uhlíkovou stopou pro něj bude mít dost možná větší hodnotu, než nová věc v originálním balení.

2. Balící papír
Balící papír má obrovské dopady na životní prostředí – už v roce 2011 jen ve Velké Británii vyhodili 365 000 kilometrů balícího papíru – to by naši planetu obalilo devětkrát! Britové taktéž odeslali přibližně 1 miliardu vánočních pohlednic, což odpovídá 33 milionům stromů. V USA se každoročně odešlou víc než 2 miliardy svátečních přání, což by stačilo na zaplnění fotbalového hřiště papírem naskládaným do výšky deseti pater. Odhaduje se, že v Kanadě se každou sváteční sezónu spotřebuje 540 000 tun balicího papíru a odešle 2,6 miliardy přání. Vzhledem k tomu, že 1 kg papíru vyprodukuje při výrobě 3,5 kg CO2, je celosvětová uhlíková stopa obalů a přání značná.

Navíc mnoho druhů papíru nelze recyklovat – lesklý křídový, potištěný kovovou barvou či s celofánovou vrstvou – všechny tyto obaly musí na skládku nebo do spalovny. Je ale několik jednoduchých způsobů, jak tuto ekologickou stopu snížit. Patříte mezi těch 37 %, kteří darují oblečení? Můžete ho použít místo balicího papíru na jiný dárek. Přidejte přírodní provázek třeba s usušeným plátkem pomeranče a kromě krásného dárku budete mít i provoněný byt při přípravě těchto dekorací. A pokud by se někdo podivoval, můžete mu vysvětlit, že se jedná o verzi japonského furoshiki – tedy metodu balení dárků do krásné šály či látky, kterou si obdarovaný taktéž nechá.

3. Vánoční stromky
Pokud jste zkušený zahradník a dokážete úspěšně zasadit a udržet stromek v květináči i po Vánocích, je to rozhodně nejekologičtější varianta. Pokud nejste v sázení stromků dobří, ušetříte také emise CO2 jednoho vzrostlého stromu, pokud si místo nového koupíte repasovaný telefon.

Uschne vám doma i kaktus? Pak si na sebe nenastražte past. Budete zbytečně smutní, že strom nepřežil. Mnohem ekologičtější než stromek z dovozu bude, když si pořídíte řezaný stromek z místní školky, která dodržuje ekologické postupy.

Pokud nelpíte na vůni jehličí, může být ekologickým řešením i umělý stromek. Zní to kontraintuitivně, protože výroba takového stromku z plastu není udržitelná ani v nejmenším. Pokud si ho však koupíte z druhé ruky a budete ho používat dalších 15 let, jeho uhlíková stopa bude malá.

4. Ozdoby
60 % všech vánočních ozdob na světě se nevyrábí v romantické dílně Santa Clause na severním pólu, kde je montují skřítci a všude to tam voní skořicí. Vyrábějí se v čínském městě Yiwu, kde v 600 továrnách pracují dělníci z chudých oblastí, kteří často nemají ponětí, co to vlastně Vánoce jsou, a pracují za špatných bezpečnostních a platových podmínek. Zejména rodičům s dětmi se nabízí ekologické řešení – ozdoby lze vyrábět společně z přírodních materiálů, jako jsou šišky a pomeranče. Je to nejen ekologické, ale také zábavné a k tomu spolu strávíte příjemné chvíle.

5. Světýlka
Je těžké si představit Vánoce bez svíček a světel.  Vybavte se raději vánočními LED světýlky – spotřebují méně elektřiny a vydrží déle. Při výběru svíček se vyhněte klasickým parafínovým svíčkám vyrobeným z ropy, které se vozí přes půl světa. Studie University of Michigan zjistila, že parafínové svíčky jsou často zdraví škodlivé, obzvlášť ty, které mají olověné podložky pod knoty (používané zejména ve vonných parafínových svíčkách). Vypouštějí do ovzduší potenciálně nebezpečné hladiny olova – včetně alergenů a dokonce karcinogeny včetně benzenu, acetonu, rtuti a toluenu. Skvělou alternativou jsou voskové svíčky od místního včelaře nebo sójové svíčky, které často vyrábějí místní dílny se sociálním přesahem.

6. Potraviny
Vyhozené potraviny představují zbytečné finanční náklady a vytvářejí obrovskou uhlíkovou stopu. Nakupujte je realisticky a při pečení cukroví se koordinujte se širší rodinou, abyste to nepřehnali. Pamatujte, že zdraví máte jen jedno a budete ho potřebovat v dobré kondici i po novém roce.

Zelené Vánoce rovná se klidné Vánoce – žádný zbytečný nákupní shon, žádné přejídání, zadlužování a vynášení spousty odpadků. Ať jsou vaše letošní Vánoce naplněny spíše klidem, odpočinkem a hlubokými rozhovory s vašimi blízkými.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *