Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Zimní únava a vyčerpání

Podzim a zima je pro mnoho lidí nejkrásnějšími obdobími v roce. Stromy a lesy zbarvené od žluté po tmavě červenou a následně zasněžené, temně modrá obloha, nejčerstvější vzduch a nejjasnější pohled. Bohužel ne každý z nás si obě chladné roční období dokáže tak užít. Jak vyzrát na únavu a vyčerpání, které sebou podzim a zima přináší?

Mnoho lidí si v chladnějších měsících stěžuje na únavu, nedostatek energie a celkově špatnou náladu. Obvykle to nazýváme jako podzimní únava. Je to ale skutečný zdravotní stav? Odpověď je ano, říká se tomu: „Sezónní afektivní porucha“ neboli SAD nebo také tzv. zimní smutek, která postihuje lidi se změnou ročních období, většinou na podzim nebo v zimě.

Jaké příznaky jsou typické pro podzimní únavu?
Podrážděnost, špatná nálada, negativní sebe mluva často s pocity zoufalství, viny a bezcennosti, nízké nebo žádné sebevědomí, plačtivost, stres/úzkost, ztracené libido, sociální vyčlenění, menší aktivita než normálně, nedostatek energie, dlouhý spánek a problém se vstáváním, častá chuť na jídlo (sladká nebo tučná jídla), deprese atd…

Co způsobuje podzimní únavu?

  • Změny denního světla = menší množství slunečního záření
  • Cirkadiánní rytmus neboli vnitřní hodiny těla = méně světla přes den znamená, že naše tělo začne produkovat melatonin, hormon zodpovědný za pocit únavy a ospalosti. Denní/sluneční světlo inhibuje produkci tohoto hormonu, je tedy zcela přirozené, že se v létě cítíme více nabití energií než v zimě
  • Změny chování = v letních měsících jsme super aktivní, socializujeme se, cestujeme. Děláme spoustu věcí, které zaměstnávají naši mysl a které nám zvednou náladu a udržují motivaci. To má tendenci se změnit, jakmile přejdeme do nového ročního období a denního světla ubude
  • Změny ve způsobu stravování = léto je obdobím, kdy jíme mnoho chutných salátů, čerstvého ovoce a zeleniny, pijeme osvěžujících smoothies. V zimních měsících je však k dispozici menší výběr čerstvých surovin. Navíc se díky chladnému počasí zvyšuje naše chuť k jídlu. Inklinujeme k hustým polévkám a teplým, sytým pokrmům. To může vést k celkovému pocitu nepohodlí kvůli přibírání na váze nebo konzumaci vysoce kalorických jídel, které nám způsobují únavu, nafouklé břicho a nechuť jít cvičit.

Možná se zdá, že se podzimní únavě nevyhneme, a doléhá tak či onak na nás všechny. Je toho ale hodně, co můžete pro sebe a pro své tělo udělat: zdravá a vyvážená strava, pravidelný pohyb, dostatek relaxace a především vitamíny.

Nyní, když máme k dispozici méně sezónního ovoce a zeleniny, je důležitější než kdy jindy dodat tělu všechny živiny, které potřebuje. Vyzkoušejte produkty od Green idea:
Železo, prodává greenidea.cz, 60 ks za 228 Kč
Tento vitamínový komplex složený z železa a dalších vitamínů (vitamín B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 a C) přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Dále  přispívá k lepšímu fungování metabolismu a k normální tvorbě červených krvinek i hemoglobinu. Doplnění těchto živin je důležité např. pro vegany, vegetariány, sportovce.

NOVINKA: B-komplex 8+ Červená řepa, prodává greenidea.cz, 60 ks za 198 Kč
Vitamíny skupiny B (B-komplex) pozitivně ovlivňují činnost nervové a psychické soustavy, přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání. Dále k normálnímu energetickému metabolismu, k normálnímu stavu vlasů, sliznic a pokožky. Superpotravina červená řepa obsahuje řadu vitamínů, prvků (sodík, draslík, vápník, hořčík) či aminokyselinu betain (játra, cévy).

Šišák Bajkalský – bezlihová tinktura, prodává greenidea.cz, 100 ml za 188 Kč
Šišák je v přírodní medicíně používaný již více než 2000 let. Přispívá k normální činnosti nervové soustavy a k normální psychické činnosti. Přípravek přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Ženšen – bezlihová tinktura, prodává greenidea.cz, 100 ml za 188 Kč
Ženšen přispívá k udržení normální funkce imunitního systému. Podporuje snížení míry únavy a vyčerpání. Přispívá k normální psychické činnosti, podporuje koncentraci a výkon. Pozitivně ovlivňuje duševní aktivitu ve stresu, vitalitu a fyzickou výkonnost. Jedná se o silný antioxidant.

Maca – bezlihová tinktura, prodává greenidea.cz, 100 ml za 188 Kč
Maca je bylina původem z peruánských And. Maca se používá při vyčerpanosti a únavě ke zlepšení fyzické i psychické výkonnosti. Maca je rovněž vhodná k podpoře mozkové činnosti. Doporučuje se také jako zdroj fytoestrogenu při menopauze.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *