Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Dodržet novoroční předsevzetí ke studiu jazyka se vyplatí. Chystáte se na něj taky?

Téměř polovina Čechů si každoročně dává předsevzetí, kterého by chtěli v novém roce dosáhnout. Tyto cíle mají mnoho podob, velmi často se do nich ale promítají naše přání naučit se cizí jazyk nebo se zlepšit v tom, který už trochu ovládáme. Přidáte se letos k podobnému předsevzetí i vy?

Většina našich předsevzetí se přirozeně týká osobního rozvoje a touhy dělat něco, co jsme doteď odkládali – například naučit se nový jazyk, více číst, trochu zhubnout nebo méně utrácet. Ne všichni ale u těchto předsevzetí vydrží a už na konci ledna vídáme ve fitness centrech, knihkupectvích či na jazykových kurzech o něco méně nadšenců. Jak se z toho tedy poučit? Novoroční cíle mají smysl, jen je potřeba je proměnit ve zvyky, od kterých už jen tak neupustíte.

Na jazyky není nikdy pozdě
Už několik let přemýšlíte nad tím, že byste se chtěli naučit italsky nebo se konečně zdokonalit v angličtině? Své rozhodnutí ale neustále odkládáte a právě nový rok pro vás představuje skvělou startovní čáru? Tak v této fázi rozhodně nejste sami.

Pro začátek je důležité uvědomit si jednu věc. Jak podotýká Šárka Svobodová z jazykové agentury Skřivánek: „Se studiem jazyků můžete začít kdykoliv — a to nejen v rámci roku, ale i života. Jde o aktivitu, kterou lze dělat v každém věku.” Pokud jste se tedy už někdy zaslechli říkat, že na jazyky jste příliš staří a nemá cenu se do nich pouštět, zastihli jste se při jednoduchém vymlouvání. A teď už víte, že v tomhle ohledu je třeba se jen neuposlechnout.

Jazyky vám dají i to, co nečekáte
Velkou výhodou jazykových předsevzetí navíc je, že nemají pozitivní dopad jen na samotné jazykové schopnosti. Samozřejmě, že vám jejich naplnění může pomoct s domluvou na dovolené nebo vylepšením pracovního životopisu. Učení se novému jazyku zlepšuje ale i ostatní komunikační dovednosti a přispívá k dobré mentální kondici.

„Lékařské průzkumy potvrzují, že cizí jazyky blahodárně působí na lidský mozek – posilují paměť, zlepšují schopnost soustředit se a rychle se rozhodovat. Tím přispívají také k prevenci proti nástupu Alzheimerovy choroby či demence,” vysvětluje vedlejší přínosy Šárka Svobodová. Pokud tedy své jazykové předsevzetí dodržíte, dost možná z něj budete čerpat až do konce života.

Vyražte studiu naproti
S blahodárnými cíli přitom nemusíte troškařit – zvlášť když rozvoj jazykových dovedností lze snadno spojit i s dalšími předsevzetími. Pokud už například disponujete znalostí nějakého jazyka, můžete se v něm zdokonalit četbou cizojazyčných knih. Pokud si na to umíte vyhradit čas, můžete pak každý měsíc přečíst jednu knihu ve vámi zvoleném jazyce a splnit tak dvě předsevzetí jednou četbou. Nebo jste se rozhodli šetřit a neutrácet peníze za zbytečnosti, které nepotřebujete? Výborně. Smysluplně investujte do svého rozvoje a zaplaťte si jazykový kurz, který vás donutí být s vysněným jazykem v pravidelném kontaktu. Díky vedení odborníka a zapojení studia do pracovní rutiny je totiž pravděpodobnější, že oproti samoukům dojdete se svým předsevzetím mnohem dále.

Kontakt s jazykem se ale dá udržet i mimo výukové hodiny a kurzy – například při sledování televize. Ačkoli většina Čechů, a tedy dost možná i vašich známých, stále preferuje konzumovat své oblíbené seriály a filmy s českým dabingem, nebojte se jít proti proudu. Pouhé zapnutí titulků na místo dabingu může být skvělým prostředkem pro zefektivnění vašeho studia, ale také pro hlubší ponoření do kulturního zážitku v jeho autentickém jazykovém prostředí. Jako diváci si pak procvičíte poslech, rozšíříte slovní zásobu a přiučíte se hovorovým frázím, které ne vždy najdete v učebnicích.

Mějte na sebe rozumná očekávání
A jak u studia nového jazyka vydržet a neskončit hned po pár týdnech? Rozhodně od sebe neočekávejte, že po prvním měsíci budete znít jako rodilý mluvčí a porozumíte všemu, co uslyšíte. Šárka Svobodová z jazykové agentury Skřivánek proto doporučuje: „Dejte si raději o něco menší cíl a radujte se z toho, že jste jej splnili. To vás bude motivovat do dalšího studia. A pokud se nechcete vzdát svého velkého snu, alespoň si jeho plnění rozkouskujte na etapy. Myslete přitom na to, abyste před sebou vždy měli jasný a srozumitelný cíl, který odpovídá vašim kapacitám a jehož splnění jednoho dne půjde ověřit.“

Tak co, už jste odhodlaní si stanovit své jazykové předsevzetí na míru? Pokud ano, tak vám přejeme hodně pevné vůle a příjemně vynaloženého úsilí. A pokud si letos žádné předsevzetí nedáváte, pamatujte, že začít můžete kdykoliv a nemusíte čekat až na začátek příštího roku.

Zdroj a foto: Skřivánek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *