Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Hubněte zdravě – prospějete nejen své postavě, ale i játrům

Rok se s rokem sešel a mnozí se opět pustili do plnění svých novoročních předsevzetí. Dává si je každý druhý Čech a mezi ta nejčastější patří zlepšení fyzické kondice nebo snížení váhy. Mnozí však netuší, že tento záměr může mít pozitivní dopad i na zdraví největšího metabolického orgánu lidského těla – jater, která jsou pro celkovou vitalitu a správné fungování organismu nesmírně důležitá.

Játra jsou klíčovým orgánem pro udržení celkového zdraví. Fungují jako filtr, který z těla odstraňuje toxické látky, udržují zdravou hladinu tuků a cukrů a zajišťují klíčové procesy pro dobré trávení a vstřebávání živin. Jejich správná funkce je proto nezbytná pro optimální fungování celého organismu.

Tuk na břiše i na játrech
Ačkoli se mnozí domnívají, že játrům škodí zejména alkohol, není to tak. Jejich správné fungování ve skutečnosti velmi ovlivňují i kila, která nosíme navíc. Přebytek tuků a cukrů ve stravě, který se promítá do nadváhy až obezity, totiž také zvyšuje zátěž na tento výkonný orgán – zpomaluje jejich metabolismus a snižuje jejich schopnost správně plnit detoxikační funkci. A protože játra mají zásadní význam i pro metabolismus glukózy, jejich snížená funkce také zvyšuje riziko inzulínové rezistence, kdy tělo nedokáže účinně reagovat na inzulín a regulovat hladinu cukru. Inzulínová rezistence je pak spojena s rozvojem cukrovky 2. typu a dalších metabolických problémů.

Obezita je dnes dokonce jedním z hlavních faktorů zvyšujících riziko onemocnění jater. Nejčastějším z nich je tzv. steatóza jater, která postihuje přibližně každého čtvrtého Evropana a u obézních lidí je velmi častá – vyskytuje se v 50 až 75 % případů. Nejedná se přitom o banální nemoc. „Při jaterní steatóze se v játrech ukládá tuk, který může způsobit chronický zánět, tzv. steatohepatitidu a následné zjizvení jaterní tkáně, tzv. fibrózu. Jaterní fibróza v kombinaci se steatohepatitidou je považována za předstupeň jaterní cirhózy, tedy závažného a nevratného poškození tohoto životně důležitého orgánu, vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Lazák a dále upozorňuje: „Nebezpečné je, že steatóza jater obvykle nemá žádné příznaky a jaterní problémy se často zjistí až v pozdních stadiích onemocnění, kdy už může být na léčbu pozdě.“ Udržování zdravé tělesné hmotnosti je proto klíčem k prevenci komplikací souvisejících také se zdravím jater a celkovou vitalitou organismu.

Zdravá strava a pohyb jako přirozená léčba
Hubnutí je spojeno především s úpravou stravy a pravidelným cvičením. Tyto dva faktory jsou rovněž nezbytné pro zlepšení funkce jater a doporučují se jako první krok v léčbě výše zmíněné jaterní steatózy. Podle studií má pozitivní vliv na zdraví jater již snížení hmotnosti o 3 až 5 %. „Základem je zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu a zdravé bílkoviny, zvýšit podíl ovoce a zeleniny, snížit spotřebu slazených, sycených a barvených nápojů a průmyslově zpracovaných potravin a upřednostňovat libové maso, ryby a mořské plody,“ radí MUDr. Lazák s tím, že se doporučuje také častější pohyb, ať už jde o rychlejší chůzi, jízdu na kole nebo aerobní cvičení. Už pouhé zvýšení fyzické aktivity totiž vede ke snížení jaterního tuku o 20–30 %. Následný úbytek tuku při hubnutí pak pomáhá snižovat hromadění tukových zásob v játrech a pravidelné cvičení podpoří jejich lepší okysličování a zásobování živinami. Zlepšení funkce jater se pak přirozeně projeví na celkově lepším zdravotním stavu.

Jak podpořit regeneraci jater
Nutno dodat, že játra jsou obdivuhodně se regenerujícím orgánem. I při ztrátě velké části jaterní tkáně se jaterní buňky dokáží regenerovat, což je velmi důležité pro zachování jejich funkčnosti. „V souvislosti s hubnutím je tato schopnost jater klíčová. Je však důležité podporovat hubnutí zdravým způsobem a vyhýbat se extrémním dietám, aby játra měla prostor pro účinnou regeneraci,“ upozorňuje MUDr. Lazák.

Pozitivní vliv na regeneraci jater a celkovou funkci jater mají také tzv. esenciální fosfolipidy, které jsou podobné fosfolipidům, jež tvoří „základní stavební kameny“ buněčných membrán v játrech. Esenciální fosfolipidy se zabudovávají do membrány jaterních buněk a přispívají tak k obnově jejich struktury a narušené funkce. Esenciální fosfolipidy přírodního původu jsou obsaženy v léčivém přípravku Essentiale® 300 mg, který lze zakoupit volně v lékárně. Užívají se 2 tobolky 3× denně a mohou je užívat dospělí a děti ve věku od 12 let (a s hmotností přibližně 43 kg a více). Doporučená délka léčebné kúry je alespoň 1–3 měsíce.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *