Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZdraví

Superpotraviny – tajná zbraň pro naše zdraví

Všichni chceme být zdraví. V dnešní době, kdy se čím dál více lidí snaží dodržovat zdravý životní styl, se termín „superpotraviny“ stal synonymem pro vysoce nutričně hodnotné potraviny, které mohou svým konzumentům poskytnout kýžené zdravotní benefity. Podívejte se na příklady, jaké potraviny do této kategorie spadají a jak mohou prospět našemu zdraví.

V posledních letech se koncept superpotravin stal v oblasti výživy a zdravého životního stylu velmi populárním. Tento druh potravin je vyhledávaný kvůli jejich cenné nutriční hodnotě, protože obsahují vitaminy, minerály a antioxidanty, a mohou tak pomoci chránit lidské tělo třeba před nemocemi. Samozřejmě žádná potravina sama o sobě není kouzelným lékem na vše, nicméně zařazení superpotravin do vyvážené stravy může přinést značné zdravotní benefity.

Chlorella je sladkovodní řasa, která je ceněna pro svou schopnost detoxikace těla. Obsahuje vysoké množství chlorofylu, jenž pomáhá odstraňovat toxiny z krevního oběhu a podporuje zdraví jater. Chlorella je také bohatým zdrojem vitaminů, minerálů a antioxidantů, které podporují imunitní systém a bojují proti volným radikálům.

Mladý ječmen je další superpotravinou, jež se vyznačuje vysokým obsahem vitaminů, minerálů, enzymů a živých chlorofylů. Mladá forma ječmene je známá pro své alkalizující vlastnosti, díky kterým pomáhá udržovat zdravou rovnováhu pH v těle. Mladý ječmen také podporuje trávení, posiluje imunitní systém a pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi.

Spirulina je opět řasa, tentokrát modrozelená, a také další superpotravina, která je ceněna pro vysoký obsah kvalitních rostlinných proteinů. Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, jež jsou nezbytné pro lidské zdraví. Spirulina je také bohatá na vitaminy skupiny B, železo a další důležité minerály. Díky svému složení je ideální pro sportovce, vegetariány a vegany, kteří hledají zdroj kvalitního rostlinného proteinu.

„To je samozřejmě jen výběr z mnoha existujících superpotravin, které mohou významně přispět k našemu zdraví a celkovému blahu. Zařazením jakýchkoli superpotravin do stravy můžeme významně přispět k naší vitalitě, ale vždy je důležitý celkový kontext našeho životního stylu. Nesmíme tedy zapomínat na pestré a vyvážené stravování a pravidelný pohyb,“ doplňuje Mgr. Martina Šímová, předsedkyně představenstva České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Superpotraviny je možné užívat také v podobě doplňků stravy. Často si můžete zvolit podobu prášku nebo kapslí. Zatímco prášek můžete schovat například do jogurtu nebo do smoothie, v některých případech je intenzita chuti nebo vůně příliš silná a může vás rušit – v takovém případě je mnohdy jednodušší užívání v kapslích. O přesném dávkování se dočtete vždy u konkrétního produktu a můžete se také poradit s odborníkem, například v lékárně.

Zdroj a foto:  Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny (ČASP)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *