Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Hráčské desatero: Jak si užít hraní a zůstat nohama na zemi

Máte rádi adrenalin a čas od času si sednete k některé z hazardních her? Užíváte si ten pocit, když vře krev v žilách, mozkové závity pracují a vy plně důvěřujete své intuici? Ať už je to poker s kamarády nebo online sázení, vždy byste měli mít na paměti pár pravidel, která udrží vás i vaši mysl na uzdě a hru pod kontrolou. Využijte proto letošního Mezinárodního dne screeningu závislosti na hazardních hrách, který se koná 12. března, a podchyťte možné problémy včas.

Po formální stránce jsou hazardní hry upraveny zákony a příslušnou legislativou. Ty určují, kdo vlastně může hrát či sázet, jak se při tom má chovat či jaké regulace se jej týkají. Vedle toho ale existuje i řada neformálních doporučení, jak k hazardnímu hraní přistupovat zodpovědně a zároveň nepřijít o zábavu a napětí, které nám přináší. Až důsledné dodržování těchto seberegulačních pravidel dokáže značně omezit negativní efekty spojené s hraním a snížit riziko závislosti. Zkontrolujte si proto, že dodržujete základní hráčské desatero.

1. Nehrajte jen pro peníze
Přistupujte ke hraní jako k zábavě, ne jako k primárnímu zdroji příjmů. Hrajte s chutí a rádi. Případnou výhru berte jen jako příjemný bonus, který dopředu neočekáváte – nikdy nečekejte na peníze, které vám změní život.

2. Hrajte s čistou hlavou
S bezpečným a zodpovědným hraním přímo souvisí i vaše psychická pohoda, která ovlivňuje chování každého člověka, hráče hazardních her nevyjímaje. I proto byste měli jakoukoliv hru či sázení vypustit, pokud vám není dobře, jste smutní, ve stresu nebo se právě ocitnete v emočně vypjaté situaci. Nikdy nehrajte pod vlivem omamných látek, drog a alkoholu. V euforii se peníze utrácí snadno, ale vystřízlivění je o to horší.

„Existuje také řada psychických poruch, které se mohou u hráčství projevit jako průvodní jev – například porucha pozornosti a hyperaktivita, deprese, bipolární porucha, sociální úzkost, náchylnost k užívání návykových látek a mnoho dalších,” upozorňuje adiktolog a psychoterapeut František Trantina.

3. Důvěřujte prověřeným
Peníze chcete při hazardní hře získávat, nikoliv ztrácet. A proto důvěřujte jen legálním, prověřeným provozovatelům. Dávejte si pozor na své hráčské konto, nesdělujte přihlašovací údaje cizím osobám a vždy si zkontrolujte, že jste se na konci hry odhlásili. Nedovolte také přístup k sázení či hazardním hrám nikomu mladšímu 18 let.

4. Hrajte jen o peníze, které skutečně máte
Máte na kontě sto korun navíc? Vsaďte stovku. Máte navíc tisíc korun? Můžete si dovolit vsadit tisíc. Princip je nikdy nespoléhat na vzdušné zámky a hrát jen s penězi, které na účtu skutečně máte a můžete je postrádat. Na hru si za žádných okolností nepůjčujte, raději hraní omezte. A pokud vám vaše finanční situace sázení momentálně nedovoluje, prostě si jej na nějaký čas odpusťte.

5. Bavte se s limity
Hraní má být především zábava – ani ta ale nemůže trvat věčně. Na začátku si stanovte, kolik hodin u hry chcete strávit, kolik chcete investovat a těmito limity se nadále řiďte. Myslete na to, abyste měli pořád dostatek času na rodinu, přátele a jiné aktivity. Nastavením limitů dostáváte do rukou snadný nástroj pro seberegulaci, která vás udrží v bezpečné vzdálenosti od všech rizik a negativních aspektů. Provozovatelé jdou navíc těmto trendům naproti a limity si tak můžete nastavit přímo na jejich stránkách nebo aplikacích. „Připravujeme pro provozovatele speciální nástroj IRIS, který bude vyhodnocovat chování hráče a upozorňovat na rizikové znaky. IRIS bude pomáhat hráčům mít hraní pod kontrolou tak, aby zůstalo v mezích zábavy,” popisuje Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her, který stojí za projektem Zodpovědného hraní.

6. Hlídejte se
Sledujte své rituály, jak na vás hra působí a jestli vám nenarušuje osobní život. Stále si hlídejte, že jste schopni hru kdykoliv ukončit – dobrý a zodpovědný hráč vždy ví, kdy si může dovolit s hrou začít, ale také ví, kdy má hru zastavit. Dávejte si pozor i na osobní statistiky a veďte v patrnosti bilanci vlastních výher i proher.

 7. Mějte pravidla hry v malíku
Štěstí začátečníka sice může způsobit vaši první výhru v životě, ale abyste dokázali pozitivní skóre udržet, musíte znát pravidla hry a taktiku. Vzdělávejte se o hrách, kterých se účastníte, prostudujte si herní plány a strategie. Mějte na paměti, že můžete stejně dobře vyhrát jako prohrát. Finančnímu riziku se vyhnete, pokud budete dopředu znát pravděpodobnost návratu vložených peněz.

8. Nikdy nezkoušejte zvrátit své prohry
Během hraní, a zvláště tom ne zcela úspěšném, můžeme cítit silný emoční tlak, který nás nutí zvrátit naše dosavadní prohry. Tyto pokusy ale většinou končí ještě větší frustrací. Nesnažte se nekompenzovat své ztráty dalším hraním či sázením a uvědomte si, že právě tyto pokusy o zvrat proher jsou jedním ze základních ukazatelú závislosti na hazardu.

9. Nevěřte univerzálním návodům
Vždy dejte při hraní na vlastní úsudek, jedině tak budete za hru zodpovědní pouze vy. Nenechte se ovlivnit někým dalším, kdo pod falešnými zkušenostmi rozdává “osvědčené” rady jak vyhrát. Na podvodníky můžete narazit na každém kroku a u hazardních her, kde jde často o velké peníze, to není jinak. Nevěřte univerzálním návodům, které popisují, jak se ze dne na den stát milionářem. Takhle recept na štěstí nefunguje.

10. Pomoc je vždy na blízku, nebojte se o ni říct
Máte pocit, že vám hraní zasahuje do života více, než byste chtěli? Je těžké si to přiznat, ale pokud tento pocit máte, nebojte se vyhledat pomoc. Může to být někdo důvěrně známý, kamarád, přítelkyně či manžel, ale i někdo úplně cizí ve specializované organizaci. „Ve spolupráci s adiktology, finančními a právními poradci jsme připravili síť expertů, na které se může kdokoliv se svými potížemi obrátit. Všechny jsou přehledně zaznamenané v naší Mapě pomoci. Kromě toho mohou hráči využít i Linky pomoci na čísle +420 777 477 877 a dalších poradenských služeb dostupných online,“ uvádí Jan Řehola.

Důležité je pomoc vyhledat a začít okamžitě jednat. Sám uživatel si ale svou začínající závislost často neuvědomuje, proto je důležitá i vnímavost okolí. Právě rodina nebo přátelé mohou být prvními, kdo mu podají pomocnou ruku.

Mezinárodní den screeningu
Nebojte se také využít Mezinárodního dne screeningu závislosti na hazardních hrách – jedná se o každoroční akci určenou ke vzdělávání a podpoře poskytovatelů v oblasti screeningu poruch hazardu. Letos spadá na 12. března a jako vždy je součástí březnové kampaně Povědomí o problémovém hráčství (můžete znát také jako Problem Gambling Awareness Month). Screening neposkytuje diagnózu, ale pomáhá identifikovat jednotlivce, kteří by měli vyhledat další posouzení potenciálních problémů souvisejících s hazardním hraním.

Buďte zkrátka zodpovědnými hráči a dbejte na doporučení, která k hazardním hrám prostě patří. Vše potřebné najdete na www.zodpovednehrani.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *