Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Pozor na záměnu alergií s respiračním onemocněním

Dřívější nástup teplého počasí znamená také dřívější nástup alergií. Největší lékárna na českém internetu Lékárna.cz zaznamenala za únor až 2,5 násobně větší nákupy antihistaminik než ve stejném období loni! Alergici by ale měli být obezřetní, zda se u nich skutečně projevuje alergická reakce, nebo viróza. V sezóně respiračních onemocnění, kterou již delší čas prožíváme, je totiž riziko záměny diagnózy vyšší než obvykle. 

Podle odborníků z online poradny Lékárna.cz jsou volně prodejná antihistaminika sice bezpečná, ale i u nich je  obezřetnost na místě. „Zvlášť u těhotných a kojících žen, dětí, pacientů s retencí moči, těžkou poruchou funkce jater a u epileptiků,“ říká farmaceutka Mgr. Pavla Horáková.

Respirační onemocnění versus alergie
V sezóně respiračních onemocnění nemusí být vždy jasné, zda nás přepadla viróza nebo začínající alergie. Mgr. Pavla Horáková z online poradny Lékárna.cz ale vysvětluje: „Pokud jde o alergickou reakci, tak antihistaminikum zabírá rychle, většinou v řádu hodin. Takže pokud během 1-2 dnů antihistaminikum nezabere, nejde s největší pravděpodobností o alergickou reakci. Nadbytečné užití antihistaminika je ale ve většině případů podle odbornice bezpečné: „Většina antihistaminik se užívá 1-2 x denně. Takže pokud by se pacient zmýlil, i tak je použití pro běžnou populaci bezpečné,” upřesňuje P. Horáková. Dokonce je u většiny z antihistaminik podle farmaceutky možná i kombinace s volně prodejnými léky na chřipku a nachlazení.

Antihistaminika dvou generací
P. Horáková říká, že i přesto, že medicína rozlišuje antihistaminika dvou generací, zákazníci je nerozlišují. „Antihistaminika 1. generace mají ve větší míře zastoupen sedativní efekt. Navíc více vysušují sliznice a zahušťují hlen v bronších. Právě sedativní efekt se u těchto antihistaminik někdy s úspěchem využívá, například při úporném svědění pokožky v noci,“ vysvětluje farmaceutka, podle které je z této generace léků nejznámější a jediný volně prodejný produkt Fenistil.  Ten je podle P. Horákové populární ve formě kapek u pediatrů: “S oblibou je využívají pro jejich sedativní účinek, zejména při dětském kašli,” vysvětluje.  Zákazníci Lékárna.cz jej nakupují právě fensistil Kapky meziročně z nabídky antihistaminik nejčastěji. Z 25leté zkušenosti v lékárnickém prostředí, odborníci z online poradny Lékárna.cz, ze svého velkého portfolia volně prodejných produktů doporučují antihistaminika 2. generace: „Mají minimum nežádoucích účinků a jsou mnohem méně sedativní. Mají komplexnější účinek než antihistaminika 1. generace,” uzavírá Horáková

Jak na sezónní alergii v kostce:

  • při výběru antihistaminik se poraďte s farmaceutem, co se týče zdraví, v Lékárna.cz vám poradíme, ať jste kdekoli a v jakékoliv situaci, abyste se cítili dobře,
  • zajímejte se o antihistaminika druhé generace,
  • pokud po 2 dnech volně prodejná antihistaminika problém nepotlačí, vyhledejte lékaře, asi to nebude alergie,
  • těhotné a kojící ženy, děti, pacienti s poruchami jater, epileptici se musí o konzumaci antihistaminik poradit s lékařem.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *