Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění

Zdravá hmotnost je klíčovým prvkem prevence mnoha onemocnění, která postihují obyvatele moderního zrychleného světa. Rozsáhlý problém obezity se ve 21. století stává vysokým rizikem pro nemoci, jako jsou diabetes, kardiovaskulární choroby, a dokonce i onemocnění covid-19. Problematikou nadváhy se zabývají lékaři z kliniky Health+, endokrinolog PhDr. Petr Hlavatý, PhD. a nutriční specialistka PhDr. Karolína Hlavatá, PhD.

Jaké rizikové faktory se na vzniku nadváhy/obezity nejčastěji podílejí?
Karolína Hlavatá: K důležitým faktorům ovlivňujícím tělesnou hmotnost patří pohyb, kterého dnes mají děti i dospělí značný nedostatek. Ale obecně jde o zdravý životní styl, kam možná více než pohyb spadají stravovací návyky. Velkou vinu na rozvoji obezity má právě skladba jídelníčku, jež zahrnuje pokrmy z fastfoodů, sladkosti, chipsy, přeslazené nápoje a podobně. Obecně se dá říci, že kvůli složení stravy a nedostatku pohybu dnes převyšuje u lidí energetický příjem. Problémy s obezitou se navíc přenášejí mezi generacemi, a pokud má dítě jednoho či oba rodiče s nadváhou nebo obezitou, tak má mnohem vyšší pravděpodobnost, že bude během života trpět stejným problémem.

Petr Hlavatý: Další příčinou může být stres, který je považován za významný rizikový faktor pro vznik většiny civilizačních onemocnění. Bývá častým spouštěčem emočního přejídání, které může nabýt až charakteru záchvatovitého přejídání. V reakci na stres se zvyšuje hladina hormonu kortizolu, který stojí v pozadí zvýšeného ukládání tuku do břicha. Tento břišní, nebo také viscerální tuk je vysoce metabolicky aktivní a významně zvyšuje riziko metabolických a kardiovaskulárních komplikací. Hubnutí se ve stresovém období příliš nedaří a bývá také příčinou selhání dodržování režimu.

Jak může obezita poznamenat zdravotní stav dětí, dospívajících a dospělých? 
Petr Hlavatý: Nejčastější obtíže, které se u dětí a dospívajících projevují v souvislosti s nadváhou či obezitou, jsou problémy s pohybovým aparátem, často jde o postižení páteře, skoliózu, špatné držení těla, plochonoží a podobně. Ale objevují se také různé metabolické dopady, které jsme dříve vídali jen u dospělých. U těch obezita ovlivňuje například vysoký tlak, cholesterol, rozvoj diabetu nebo kardiovaskulárních onemocnění. Dnes přitom není nijak složité najít 17 nebo 18 letého adolescenta, který má cukrovku 2. typu či jiné choroby, které jsou typicky spojeny se středním a vyšším věkem. Obezita je navíc u mnoha nemocí zásadním rizikovým faktorem, který zhoršuje jejich průběh.

Jak poznat, že dítě či dospělý nemá zdravou hmotnost a projevují se příznaky nadváhy/obezity? 
Karolína Hlavatá: U dospělých se k hodnocení využívá Body Mass Index (BMI) a na internetu jsou k dispozici i online kalkulačky. U dětí je výpočet složitější, nejlepší pomůckou jsou percentilové grafy, které jsou přílohou zdravotního průkazu. Pediatři při osobních prohlídkách dítě měří a váží, hodnoty poté zapisují do grafů. Ideální je, když se křivka pohybuje kolem 50 percentilu, norma je mezi 25 a 75 percentilem. Pokud se dítě dostane nad 90 percentil, už je v pásmu nadváhy a rodiče by měli zpozornět. Dospělí si mohou tělesnou hmotnost snadno zhodnotit sami pomocí kalkulaček BMI a pokud se pohybují v pásmu nadváhy/obezity, také by měli zvážit konzultaci s lékařem, protože jim to může ušetřit mnoho budoucích obtíží.

Lze ve zkratce říci, co je při řešení obezity nejdůležitější?
Petr Hlavatý: První krok je vždy na straně daného jedince, aby si vůbec připustil, že má nezdravou tělesnou hmotnost a vyhledal odborníka. Lékař by se měl soustředit hlavně na to, aby odhalil příčinu, která růst hmotnosti způsobuje. Jestli je důvodem nezdravý životní styl, nebo zda se jedná o projev nějakého interního onemocnění. V tomto případě je pacient předán do péče vhodného specialisty. Pokud je nadváha/obezita vyvolána nezdravým životním stylem, pomůže s léčbou právě dietolog.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *