Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Pitný režim pro domácnost? Balená voda není řešení aneb jak navrátit důvěru v kohoutkovou vodu

Balená voda dlouhodobě dominuje na trhu s nápoji v Česku, kde se ročně prodá téměř miliarda litrů, což představuje značné finanční náklady pro spotřebitele. Avšak zvyšující se povědomí o ekologických dopadech zbytečného plastového odpadu a nadměrné spotřeby balené vody staví do popředí alternativní možnosti, jako je filtrovaná kohoutková voda.

Pravidelné reporty Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že spotřeba balené pitné vody dosahuje téměř miliardy litrů ročně. Paradoxně, obecná spotřeba kohoutkové vody klesá, což naznačuje, že lidé si zvykli šetřit vodou, ale ne šetřit plastem. Výsledek? Obrovské množství plastových lahví jako odpadu, který je nutné přepravovat a zpracovávat, a s tím i negativní důsledky pro životní prostředí.

Česká kohoutková voda je kvalitnější než balená, ta navíc ukrývá mikroplasty
Z důvěryhodných veřejných zdrojů, jako je Státní zdravotní ústav (SZÚ), víme, že kohoutková voda v Česku je nadprůměrně kvalitní a patří dokonce k nejlepším v Evropě. To vede k otázce, proč lidé stále preferují balenou vodu, a to nejen na cestách, ale i ve svých domácnostech, kde mají přístup ke kohoutkové.

Dle SZÚ totiž nemá balená voda ve srovnání s kohoutkovou vodou žádné výrazné přednosti, spíše naopak. Mnohdy chybí informace o jejím původu a úpravě, a déle skladovaná balená voda může dokonce ztrácet na kvalitě. Navíc aktuální studie potvrdily vysokou koncentraci mikroplastů ve vodě balené do PET lahví.

Hlavním z důvodů preference balené vody může být nedůvěra ve vodu z kohoutku, což je často spojováno s jejími senzorickými vlastnostmi a nedostatečnou informovaností o procesu úpravy a kontroly kvality vody z řadu. Kvalitu a senzorické vlastnosti kohoutkové vody ale ovlivňují i mnohdy zastaralá vodovodní potrubí nebo nedostatečná údržba části potrubí. Ostatně stačí si vzpomenout na loňskou odstávku úpravny pitné vody Želivka, kdy pak lidem v Praze a středních Čechách voda z kohoutku nevoněla a prostě nechutnala.

Filtrace může být řešením i v domácnostech
Náš nedávný zákaznický průzkum ukázal, že téměř polovinu našich uživatelů odrazuje v pití kohoutkové vody nejasný stav potrubí v domě nebo její nepříjemné senzorické vlastnosti. Dále 40 % našich uživatelů v průzkumu uvedlo, že si díky dostupnosti našich filtračních stanic balenou vodu během pracovního dne kupují méně často, a dalších 15 % ji už nekupuje vůbec. Přesto ale v rámci domácího pitného režimu je pro 30 % našich uživatelů stále jedinou možností voda balená. V takovém případě ale opět není důvod kupovat vodu v plastu. Řešením je vedle dostatečného odtočení stojaté vody v rozvodech také její dodatečná filtrace před kohoutkem.

Investice do filtračních systémů na kohoutkovou vodu se tak stává nejen ekonomicky výhodnou a zdravou volbou, ale také ekologicky prospěšnou, jelikož pomáhá snižovat množství plastového odpadu. Je čas, abychom přehodnotili své preference a volili možnosti, které nám umožňují mít zdravou a kvalitní vodu bez zbytečné zátěže pro životní prostředí. Ovšem zde platí, že nemusí být filtr jako filtr, a je třeba vybírat z nabídky opravdu pečlivě.

Zdroj a foto: Lokni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *