Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

V ČR roste popularita MaaS, mobility as a service

Mobility as a service (MaaS) je inovativní přístup k dopravě, který integruje více druhů dopravy. Doteď lidé zejména v metropoli kombinovali jednotlivé dopravní možnosti sami, rozmach přichází s pilotním projektem vyhledávače nové generace PID Lítačka. Ta umožňuje plynulou městskou mobilitu napříč různými způsoby dopravy a nabízí uživatelům možnost plánovat, rezervovat, platit a používat různé způsoby dopravy, jako jsou veřejná doprava, sdílené automobily, taxi a další prostřednictvím jedné digitální platformy. MaaS také podporuje udržitelnost a efektivitu městské mobility, protože snižuje potřebu vlastnit auto a optimalizuje využití dopravní infrastruktury.

V České republice se MaaS stává stále populárnější, protože odpovídá na rostoucí poptávku po flexibilní, pohodlné a cenově dostupné městské mobilitě. Aktuálně v Praze zahájil pilotní projekt MaaS, který integruje veřejnou dopravu, sdílenou mobilitu a další způsoby dopravy. Pražská městská společnost Operátor ICT (OICT) spustila vyhledávač nové generace v mobilní aplikaci PID Lítačka, která slouží pro kompletní odbavení a cestování po Praze a Středočeském kraji.

„Do vyhledávání se promítají i možnosti dopravy sdílenými vozy, které jsou aktuálně volné ve službě Anytime. Ty lze jednoduše zarezervovat, otevřít a nastartovat pomocí aplikace Anytime a následně zaparkovat na konci trasy, například přímo před domem či kolejí nebo kousek od nejbližší stanice MHD. Ukončení pronájmu může být jak na modrých či fialových zónách v centru a jeho okolí, tak na kraji města,“ říká Milan Beutl, ředitel Anytime.

Vyhledávač najde nejvýhodnější a nejrychlejší spojení kombinací městské a veřejné hromadné dopravy, vlaků, taxi, chůze, sdílených i vlastních aut a kol. Vyhledávač trasy, který je světovým unikátem, přispěje k plynulejší dopravě a napomůže snížit environmentální zátěž osobní dopravy. PID Lítačka se tak stává jedinou mobilní aplikací, která cestujícím v české metropoli a Středočeském kraji naplánuje cestu od A do Z, včetně nákupu jednotlivých jízdenek, dlouhodobých kupónů či platby za parkování, a to vše přizpůsobené na míru každému cestujícímu.

„Aplikace do svého vyhledávání nyní zahrnula to, co již mnozí naši uživatelé chytře praktikují a co od dopravy v metropoli chtějí. Chytrou kombinaci MHD, carsharingu, chůze a dalších možností. MHD má vynikající infrastrukturu a když k tomu připočítáte integraci stovek sdílených hybridních vozů, které lze otevřít a nastartovat jednoduše prostřednictvím naší aplikace, dostáváte opravdu chytrou a efektivní dopravní službu,“ říká Milan Beutl, ředitel Anytime.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *