Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Klára Vytisková je zpět a překvapuje českým singlem Cesty

Zpěvačka a skladatelka Klára Vytisková, známá svým charismatickým jedinečným hlasem, se po tvůrčí pauze vrací zpět na hudební scénu. První český singl Cesty uvádí unikátní koncept skladeb a videoklipů, který vyvrcholí vydáním celé koncepční desky. První část vyjde v podobě pěti písňového EP na přelomu května a června. Cesty jsou již nyní k dispozici na všech streamovacích platformách a vychází v distribuci Wisemusic.

Klára Vytisková do své tvorby vždy vkládala svou uměleckou hloubku a kvalitu. V písni Cesty, na které se podílel i Ronald Janeček a Jan Vávra, přivádí posluchače do vesmíru svých myšlenek a zve na cestu celou deskou. V refrénu zní: „Možná, že cíl je jen tak jít i cesty neznámý někam vedou.“ Ve videoklipu pak nastupuje v obýváku do auta z polštářů a vyráží na cestu s pokračováním.

Zpěvačka a autorka postupně představí sérii dalších čtyř songů a videoklipů. První část alba vyjde v podobě EP V+++, odehrává se v autorčině hlavě, kde přenastavuje nastavené. Celé koncepční album, pojmenované podle jedné z nejjasnějších hvězd, bude uvedeno na podzim. Téma vesmíru a hvězd se nese celým albem a odráží pohled na život z výšky. V novém počinu reflektuje cesty života, vnitřní světy, sny, životní nadhledy a celou desku prolíná téma lehkosti bytí, přenastavování zažitého a zpomalování v rychlosti dnešních dní.

„Psaní a zpívání českých textů byla dlouhá cesta, už dávno jsem slýchala, že mám zpívat česky, necítila jsem to, musela jsem si na to přijít sama. První impuls přišel v okamžiku, kdy jsem přezpívala pro jednu speciální příležitost píseň Ring-o-Ding od Marty Kubišové,“ komentuje přechod ke své mateřštině zpěvačka Klára Vytisková, která je zároveň autorkou písní i textů. „Musela jsem tvůrčí přemýšlení přeorientovat na rodný jazyk. Nakoplo mě hlavně pinkání si textů s Jendou Vávrou. Vždy mi dal skvělé náměty, jak a co změnit,“ dodává.. A k tomu jak k ní písničky přichází říká: „Prvotní nápady přicházejí u vaření, domýšlím je ve sprše a v noci dodělávám u piána, pak si zabalím batoh,  sluchátka a jedu do studia.”

Součástí alba je ojedinělý příběhový koncept, který propojuje tematicky navazující videa a uceluje Klářinu představu o světě a jeho vnímání dospělým člověkem. Čisté melodie a špinavý sound, krystalické kytary a jasné basy společně s usazeným vintage groovem bicích písničkám dodávají nový zvuk. Z jejích skladeb je cítit její raná láska k semdesátkovým vinylům, ale i punk a špína malých klubů, které projezdila už na střední škole. Takový je nový směr Vytiskové. Hudební produkce se chopili producenti Reginald a David Kandler nebo Ronald Janeček s Janem Vávrou. Většina písniček se produkovala ve staré fabrice na nitě v Doubici a ve studiu Pidgeon Records.

Na videoklipech se Klára podílí i jako režisérka. „Když mě napadají písničky, častokrát mě napadají rovnou i videoklipy. Nedělám je ale sama. Potřebuji něčí nadhled a klid. Jinak se topím ve velkém množství myšlenek,“ říká. Ke spolupráci tentokrát přizvala partu holek – režisérku Anežku Horovou, scénografku Kateřinu Papežovou, kameramanku Kláru Belicovou, kostymérku a makeup artistku Kamilu Štanclovou. Série prvních pěti videoklipů vznikla během tří dnů v únětické sokolovně.

Zpěvačku čeká i postupný návrat na koncertní pódia, turné k desce však plánuje na začátek roku 2025.

Foto: Anežka Horová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *