Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Mateřství, kariéra a důležitost podpory zaměstnavatele

Blížící se den matek nás přivádí k úvaze nad rolí matek v moderní době. Mateřství není jen o nekonečných úkonech v domácnosti, ale také o rozhodnutích, která ovlivňují nejen život matky, ale i budoucnost jejích dětí. Studie Harvard Business School přinesla zajímavý pohled: pracující matky mají úspěšnější dcery a starostlivější syny.

Podle studie mají děti, jejichž matky během jejich dětství pracovaly, ve svém dospělém životě mnohem větší šance na úspěch. Tento výzkum nabízí inspiraci a poselství pro všechny matky, které se možná potýkají s dilematem, jak skloubit kariéru a mateřství.

Možná, že se brzký návrat do práce nezdá být špatným rozhodnutím, ale právě naopak – může přinést mnoho benefitů jak pro matku, tak pro její děti. Přinášíme příběhy tří úspěšných manažerek, které mateřství a kariéru dokázaly spojit v harmonicky fungující životy, a to i díky podpoře ze strany jejich zaměstnavatelů.

Irena Terichová, Manažerka marketingu a klientského kontaktního centra, D.A.S. právní ochrana
Když jsem před rokem a půl přivítala do svého života své první dítě, otevřela se přede mnou nová kapitola – hledání balancu mezi kariérou a mateřstvím. Moje profesní dráha v oblasti marketingu a digitální ekonomiky mě vedla k různým fascinujícím projektům a pracovním pozicím, až jsem se nakonec před čtyřmi lety usadila jako Manažerka marketingu a nyní i klientského kontaktního centra ve společnosti D.A.S. právní ochrana.

Od počátku jsem věděla, že nechci být na mateřské dlouho, moje práce mne baví a naplňuje. Věděla jsem také díky zkušenostem mnohých kolegyň, že mi firma, která mimochodem obdržela ocenění Společnost přátelská rodině, vyjde vstříc. Přesto jsem se po roce na mateřské dovolené vracela do práce s řadou otázek. Jak budu zvládat pracovat a současně pečovat o dítě? Budu schopná udržet si svůj profesní zápal a zároveň být dostatečně přítomná pro svou rodinu? Tyto obavy byly však brzy rozptýleny díky podpoře a flexibilitě, kterou mi naše společnost poskytuje.

Během mateřské dovolené jsem spolupracovala, jakmile to bylo možné. Měla jsem možnost participovat na velmi zajímavých projektech a neztratit kontakt se svými kolegy. Když bylo potřeba, mohla jsem s dcerou dorazit i do kanceláře, kde máme dětský koutek. Ten a možnost práce z domova mi nejvíce pomohly najít balanc mezi mateřstvím a svým pracovním životem. Obojí mě nesmírně baví, a tak jsem moc ráda, že jsem nemusela upřednostnit jedno či druhé.

Tato zkušenost mi jednoznačně ukázala, že spojit kariéru a rodinu není jen možné, ale v některých firmách dokonce relativně snadné. Díky flexibilitě a podpoře, kterou jsem obdržela, jsem byla schopna udržet harmonii mezi oběma aspekty svého života. Uvědomuji si ale, že to není všude standard. Jak už jsem zmiňovala, mám neuvěřitelné štěstí na lidi, a to jak na náš board, kolegy i mentory, kteří mě po celou dobu podporují.

Lucie Slováčková, Vedoucí ekonomického oddělení, jazyková agentura Skřivánek
Již na začátku kariéry, když jsem před devíti lety úspěšně složila státnice, jsem byla u Skřivánka přes půl roku zaměstnaná na plný úvazek. Stále si pamatuji, jak jsem musela skloubit prezenční studium na VŠ, psaní diplomové práce a učení se na státnice s prací na pozici junior účetní. Dnes, již jako vedoucí ekonomického oddělení, si uvědomuji, že jinde by se novinka, že čekám miminko, neoznamovala tak snadno. Ve společnosti zaměstnávající převážně ženy, kde jsou pracující maminky poměrně běžnou praxí, to šlo ale hladce. S gratulacemi jsem obdržela i pochvaly, že jsem si červnový termín porodu nemohla lépe naplánovat, protože ještě zvládnu absolvovat audity, uzavřu účetnictví a dodělám všechny povinné náležitosti. Tak se také stalo.

V červnu se nám narodila dcera Ester. S prací jsem se ale rozloučit nechtěla, líbila se mi představa, že zůstanu stále v oboru, v práci, která mě baví a že se také budu podílet na příjmech do rodinného rozpočtu. A tak ode mě dostali ve Skřivánkovi všichni předběžný příslib, že za půl roku jsem zpátky.  Kolegyně si část mé agendy ochotně převzaly a já se tak naplno mohla sžívat s novou rolí mámy. Když podzim zaklepal na dveře, přišel čas říct, zda se zvládnu vrátit, nebo ne. S podporou přítele, rodiny, možnosti zkráceného úvazku a práce z domova bylo rozhodování o to jednodušší. A jestli jsem někdy slyšela narážky o krkavčí matce? Ano, ale tohle vnímám jako přežitek.

Dceři se snažíme dát to nejlepší z nás. To, že také tráví čas pouze se svým tátou, je přirozené a posiluje to jejich vzájemný vztah. Často bývá těžké slyšet z vedlejší místnosti smích, pláč a všechny emoce, které dcera zrovna nesdílí se mnou, a udržet se nejít tomu naproti a zůstat sedět za počítačem. I přes všechny náročné momenty jsem však šťastná a vděčná, že jak v práci, tak i doma mám velkou podporu v tom, abych byla pracovně stále aktivní.

Zuzana Hlinková, Marketingová manažerka, Reprodukční centrum Clayo Clinic
Moje cesta k mateřství nebyla úplně jednoduchá. Když jsme se s manželem rozhodli založit rodinu, otěhotnět se nám nedařilo. Vzhledem k tomu, že manžel je jedním z předních československých embryologů a zabývá se asistovanou reprodukcí, velmi rychle jsme vytušili, že budeme k početí potřebovat pomoc medicíny. Cesta k našim dvěma dnes už dospělým dětem nebyla jednoduchá. Vyšetření, stres, obavy z neúspěchu. To vše je velmi psychicky i fyzicky náročné. Nakonec se ale podařilo, a tak jen díky moderní medicíně máme doma báječná dvojčata.

Díky této vlastní zkušenosti si ale moc dobře uvědomujeme, jak náročný celý proces asistované reprodukce může být. A s tím vědomím jsme také založili vlastní IVF kliniku, kde párům poskytujeme takovou péči, jakou bychom si sami přáli dostávat. Každé miminko, které díky naší péči přijde na svět, je pro nás tím nejkrásnějším dárkem.

Zároveň ale pomáháme i ženám, které chtějí mateřství ještě o nějaký rok odložit. Nabízíme jim tzv. social freezing, tedy zamrazení vajíček, díky kterému ani v pozdějším věku nemusí čelit obavám z neplodnosti. Cesta k rodině a mateřství totiž může různá a naším posláním je plnit sny o vlastní rodině každému páru, který k nám přijde.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *