Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Velký průvodce: Za moravským a českým vínem podle abecedy

Letní výpravy po republice za vinařskou turistikou jsou pro mnohé každoroční tradicí, a proto je třeba stále hledat inspiraci a nové úhly pohledu, jak krásu vína a vinorodé krajiny poznávat. Další cestu by tedy stálo za to pojmout trochu netradičně, třeba podle abecedy. Lákavých turistických cílů je u nás víc než dost a jen jedna abeceda na ně určitě stačit nebude.

Písmeno A skvěle reprezentuje architekturu, tedy samozřejmě tu vinařskou. V poslední době začali vinaři často podle plánů špičkových architektů stavět moderní vinařské stavby, které posouvají vnímání vinařství u nás zase o úroveň výše. Světová vína si přece zaslouží světovou architekturu. Příkladem je třeba vinařství Sonberk, Gotberg, Lahofer, Thaya, Volařík, Starý vrch, Obelisk, Annovino a mnohé další.

Město Bzenec, jedno z hlavních center Slovácké vinařské podoblasti. Na místním zámku má své sídlo Zámecké vinařství Bzenec, které jako nejúspěšnější ze všech získalo hned osm titulů absolutního šampiona Salonu vín. Každoročně se zde konají různé slavnosti vína a vinobraní.

U céčka si trochu pomůžeme diakritikou, a tak můžeme zařadit Čejkovice. Vinařská obec v okrese Hodonín, na samém okraji Velkopavlovické vinařské podoblasti. Známá je také zejména svým historickým spojením s řádem Templářů, na jejichž odkaz více méně navazuje spousta místních větší i menších skvělých vinařů.

Touha propojit vinaře, kteří čerpají z jedinečného terroir okolních dunajovských vrchů, a zprostředkovat návštěvníkům obcí Březí u Mikulova a Dolní Dunajovice plnohodnotné zážitky a komplexní služby dala vzniknout spolku vinařů Dunajovské kopce. Ochutnat jejich výborná vína, zúčastnit se nějaké jejich zajímavé akce nebo za nimi přijet  do sklepa je záruka nevšedního zážitku pro každého milovníka vína.

Za moderním způsobem degustace vín vyrazme do Enotéky, která se nachází v historickém centru města Znojma. Prostřednictvím automatů, tzv. „by the glass“, zde můžeme ochutnat vždy alespoň 100 vín ze Znojemska.

Na moravských a českých vinicích sice roste mnoho modrých odrůd révy vinné, jejich tradiční královnou je ale Frankovka. U nás se pěstuje prakticky jen na Moravě, nejrozšířenější je pak na Velkopavlovicku a Slovácku, vynikající jsou ovšem také Frankovky z Mikulovska.

Ve spodní části pražských Havlíčkových sadů se nachází vinice Grébovka, s romantickým viničním altánem s nádherným výhledem. V září se zde pak koná také slavné vinobraní.

Hnanice jsou vinařská obec nedaleko Znojma. V jejich těsné blízkosti se ale nachází vinice Šobes, jedna z nejstarších a nejznámějších vinic v naší republice. Hnanice jsou tak ideálním výchozím bodem pro výlety po regionu.

Zůstaneme ještě chvíli na Znojemsku, kde můžeme navštívit vinařské obce Chvalovice, Ivančice a Jaroslavice. A to třeba u příležitosti otevřených sklepů nebo zavítat do sklepa na skleničku k nějakému místnímu vinaři.

Zvláštním druhem sklepů jsou tzv. křížové. Byly stavěny na půdorysu ve tvaru kříže a unikátní jsou zejména svými rozměry. Dva takové sklepy, které se řadí i k největším v Evropě, se pak nacházejí na jižní Moravě. Jeden na dohled Znojma v Příměticích a druhý ve Valticích.

Vinařská oblast Čechy je možná méně známá než ta na jižní Moravě, i ta má ale svá významná vinařská centra. Těmi jsou Litoměřice a Mělník. V Litoměřicích na hradě najdeme expozici českého vinařství Cesta za vínem, v Mělníku se zase každoročně koná největší vinobraní v Čechách.

Jižní Morava je protnutá několika naučnými vinařskými stezkami. Při procházce krajinou, nejčastěji mezi vinohrady, se o víně něco dozvíme prostřednictvím informačních cedulí a tabulek. A to pak můžeme zužitkovat hned v prvním sklepě při ochutnávání vín. Na výběr je třeba stezka Rulandského bílého v Uherském Hradišti, stezka krajem André v Hustopečích, vinařská naučná stezka kolem Mikulova nebo Valtic a mnohé další.

Jednou z nejoblíbenějších vinařských akcí jsou „otevřené sklepy“. Princip je jednoduchý, zpravidla jeden víkend otevře své sklepy větší počet vinařů v obci a návštěvníci a milovníci vína mohou po celý den chodit mezi těmito sklepy a ochutnávat vína. Nechybí samozřejmě doprovodný program a spoustu rozmanitých dobrot k zakousnutí. V dnešní době se taková akce (v různém provedení) koná alespoň jednou do roka téměř v každé vinařské obci na Moravě i v Čechách.

Pod P jednoznačně nesmí chybět Pálava. Ta má hned dva významy. Jednak je to chráněná krajinná oblast v okolí Mikulova, kde se skvěle daří vínu, a proto je posetá vinicemi. Podle ní pak dostala jméno i zde vyšlechtěná odrůda révy vinné, ze které se vyrábí stejnojmenné a velmi oblíbené víno s nezaměnitelným aroma.

Čím dál větší oblibu si získávají růžová vína. Moravská a česká růžová jsou svěží, lehká, ovocitá. Řadí se mezi absolutní světovou špičku, což dokazují i mnohé mezinárodní úspěchy. Věnováno je jim také během roku několik speciálních vinařských akcí. Při cestě za vínem bychom na ně určitě neměli zapomenout, v létě fantasticky osvěží například v podobě růžového vinného střiku.

Už více než 20 let je výkladní skříní moravského a českého vinařství Salon vín České republiky. Každý rok je vybrána kolekce 100 nejlepších vín, která je umístěna do veřejné degustační expozice ve sklepních prostorách zámku ve Valticích. Zde je pak možné celoročně, kromě ledna, tato vína ochutnávat.

Absolutním vítězem soutěže Vinařství roku 2023 se stalo Thaya vinařství. Kromě toho, že vyrábí skvělá vína, také v nedávné době dokončilo v obci Havraníky na Znojemsku moderní vinařský komplex, který stojí za návštěvu nejen kvůli vínu.

Na Velkopavlovicku se ve vinohradech nachází celá řada rozhleden. A jedna se zcela příhodně nazývá U Obrázku. Je 7 m vysoká a stojí na kopci nad obcí Starovičky.

Za hlavní město vína v ČR jsou považovány Valtice. Navštívit zde můžete degustační expozici Salonu vín, naučnou vinařskou stezku, Valtické podzemí, zámecký a křížový sklep, Vinařskou stodolu, expozici historických vinařských lisů nebo třeba Kolonádu na Rajstně. A to je jen zlomek toho, co s vínem ve Valticích zažít a podnikat.

Znojemská vinařská podoblast získala své jméno podle královského města Znojma, a to tak nesmí chybět pod písmenem Z. Kromě toho, že je město skvělým výchozím bodem pro cesty za vínem, každoročně se zde koná také jeden z největších a nejznámějších vinařských svátků u nás – Znojemské historické vinobraní.

Tak co, kolik písmen vinařské abecedy si již můžete odškrtnout?

Spousta různých tipů kam vyrazit za moravským a českým vínem najdete také v kalendáři akcí na webu Vína z Moravy, vína z Čech.

Zdroj a foto: Vína z Moravy, vína z Čech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *