Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Projděte se ohněm. V galerii THE DESIGN začíná nová výstava

Tvoří meditativním tempem, ale v jejich dílech je plno tvůrčí vášně. Blanka Němcová a Richard Nestler jsou dva na sobě nezávislí umělci, jejichž díla vznikají díky ohni. Nyní se poprvé setkávají na výstavě Fire Walk With Me v galerii THE DESIGN. Intuitivně vymodelované objekty Blanky Němcové a  mysticky snové kresby uhlem od Richarda Nestlera jsou tu k vidění do 6. října. THE DESIGN je klidný a originální prostor v samém centru Prahy, kde návštěvníky obklopí umění jak v prodejní galerii, tak v designovém obchodě a propojené kavárně.

Název výstavy Fire Walk With Me odkazuje ke stejnojmennému filmu, který v roce 1992 natočil David Lynch jako prequel ke svému kultovnímu seriálu Městečko Twin Peaks. „Film je známý pro svou znepokojivou a temnou atmosféru, která je podpořena charakteristickým vizuálním stylem a nelineárním vyprávěním. Surrealistické snové sekvence a symbolické obrazy jsou zde použity hojně, což vytváří pocit neustálého napětí a neklidu,“ podotýká umělkyně Romana Drdová, pod jejímž kurátorským vedením galerie THE DESIGN představuje na svých výstavách unikátní výběr děl od současných českých i zahraničních umělců.

Blanku Němcovou a Richarda Nestlera, kteří v THE DESIGN aktuálně vystavují, spojuje přírodní element ohně, díky němuž vnikají jejich jedinečná díla. Blanka Němcová si cestu ohně vybrala před deseti lety, kdy začala tvořit keramiku nejdříve v Praze, posléze i v hrnčířsky známém Levíně v Českém středohoří. Úspěšná specialistka v oboru farmacie vyslyšela vnitřní touhu tvořit. Oheň si sama udržuje na své zahradě. Při modelování tzv. ovoidů, jak své působivé objekty nazývá, se nesoustředí na kontrolu tvaru, pohyb zhmotňuje v hlíně na hrnčířském kruhu intuitivně. „Blanka tvoří pomalým meditativním tempem, při kterém její objekty nabírají na životě, a přitom zachycují otisk aktuálního místa nebo pocitu umělkyně,“ vysvětluje kurátorka Romana Drdová.

Etablovaný malíř Richard Nestler se našel ve velkoformátové kresbě uhlem na papír. V dílech s mysticky snovou atmosférou propojuje svůj vnitřní pohled na svět s přemítáním o vývoji civilizace. O otázkách, jestli nás rychlost doby a moderní výdobytky neodvádí od nás samých i od naslouchání planetě. Jde o tisíce let starou kresbu, nebo se k nám dostala z daleké budoucnosti? Napadne diváky Nestlerových imaginárních krajin z neurčitého času a místa. „Také Richard pracuje klidným tempem, ale  jeho tvorba je plná tvůrčí vášně a ryzosti, kterou plameny ohně očišťují v ryzím procesu díla,“ poznamenává Romana Drdová. „Oheň je spalující a vášnivý a v naší společnosti se možná vytrácí nebo je emočně potlačovaný,“ dodává podnět k zamyšlení při prohlídce Fire Walk With Me.

Výstavy reflektující aktuální dobu se v galerii v prostoru THE DESIGN obměňují čtyřikrát do roka. Výstava Fire Walk With Me představuje tvorbu Blanky Němcové a Richarda Nestlera do 6. října. Galerie je přístupná během otvírací doby designového obchodu, v němž zájemci najdou kurátorovaný výběr jak moderního designového skla, keramiky, šperků a módních doplňků, tak sběratelských předmětů a unikátů od umělců i designérů.

Do jedinečného prostoru o 120 metrech čtverečních lze vstoupit z ulice Havelská i přes vlastní kavárnu z ulice V Kotcích, a uniknout tak na chvíli od turistického ruchu. Všechna vystavená díla je možné zakoupit. V THE DESIGN jsou ale vítáni všichni, i pokud si třeba chtějí jen v blízkosti umění vypít v kavárně šálek dobré kávy.

Zdroj a foto: www.thedesign.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *