Trh sušiček v Česku roste za poslední roky nejrychleji ze všech kategorií bílé elektroniky. Od ledna je čeká přeštítkování!
Ještě před několika lety byly sušičky prádla v českých domácnostech téměř raritou, zatímco v Německu již běžným standardem. Čeští zákazníci, včetně alergiků a majitelů mazlíčků, však v posledních třech letech stále více objevují jejich výhody. Podle Českého statistického úřadu vzrostl počet domácností s tímto spotřebičem z 5,1 % v roce 2015 na 24,8 % v roce 2021, což ukazuje na výrazný posun v českých domácnostech směrem k vyššímu komfortu. Trend nejvýše rostoucího segmentu potvrzují i data agentury GfK.[1]
(Ne)popularita u našich sousedů
V Německu ve srovnání s českými domácnostmi prodej sušiček prádla již několik let stagnuje. Data Spolkového statistického úřadu ukazují, že mezi lety 2017 a 2021 došlo k navýšení o půl procenta na 42,7 %[2]. „Lze tak předpokládat, že tamější trh je nasycenější a růst v tomto segmentu nebude už tak progresivní jako u nás. V sousedním Polsku pak podobně jako u nás sušičky rostou na popularitě. Nikoliv však takovým tempem. V roce 2018 mělo sušičku pouze 0,92 % Poláků,[3] jejich počet v roce 2021 narostl na 7,5 %,[4]” doplňuje Jan Krejčíř, ředitel marketingu společnosti Beko.
Benefity sušiček podle životního stylu
Stále rostoucí počet sušiček v českých domácnostech poukazuje na velikost kapacity našeho trhu, který může časem „dorůst” až do trendů Německa. Více než polovina majitelů sušiček v Česku totiž pečuje o domácí mazlíčky, jako jsou psi a kočky,[5] jejichž chlupy z textilu pračka ne vždycky odstraní. Sušička na druhou stranu zbaví prádlo nejen chlupů a vlasů, ale i žmolků a uvolněných vláken.
Další skupinou, u které obliba používání sušiček roste, jsou astmatici a alergici,[6] kterým sušička pomáhá kontrolovat a snižovat alergeny, které způsobují zdravotní potíže, jedná se zejména o prach a pyly. Při sušení ve venkovních prostorách totiž na oblečení prachové částečky i pylová zrna ulpívají. V bubnu sušičky se ale na ně nemají jak dostat a z prádla jsou odstraněny i ty, které se nevyperou v pračce. Odpadá navíc používání některých chemických přípravků jako aviváž, které jsou pro mnohé alergiky a atopiky dráždivé.
Energetické štítky brzy změní pravidla hry
Češi nejčastěji volí úsporné sušičky v nejvyšší energetické třídě A+++, podobně jako u praček energetickou třídu A. I když většina domácích spotřebičů získala nové energetické štítky už v roce 2021, sušičky, vysavače a kuchyňské spotřebiče přejdou na tento nový systém až začátkem roku 2025.
Důvodem je vývoj nových technologií, díky kterým jsou spotřebiče stále úspornější a běžná řada energetických tříd již nestačí. Proto se k třídě A přiřadily další dodatečné symboly jako A+++. Nové štítky tedy přeřadí i současné nejúspornější přístroje do nižších tříd, aby třídy A a B zůstaly vyhrazené pro nové nejúspornější spotřebiče, které přijdou na trh v budoucnu.
Technologie, které ušetří čas i peníze
Hlavní výhodou úsporných sušiček je čas, který jejich vlastněním majitelé získají. Prádlo totiž nemusí věšet na sušák a téměř odpadá také žehlení, protože většina programů zabrání pomačkání prádla.
„Naše technologie SteamCure vstřikuje páru v průběhu sušení, což mohou zákazníci používat pro oživení chvilku nošeného oblečení. Po krátkém programu si ho tak opět mohou vzít na sebe, a to bez nutnosti praní, což znamená i úsporu vody,” říká Krejčíř ze společnosti Beko. Značka v letošním roce uvedla na trh další unikátní technologii. V kombinaci pračky a sušičky postavené nad sebe, takzvaně „do věže”, spotřebiče jednak šetří místo, ale nově i vodu. Pračka totiž k praní opětovně využívá vodu, která byla vykondenzována v sušičce během sušení.
[1] GfK Presentation MDA, June 2024, Online. 2024. Dostupné z: www.gfk.com
[2] https://www.destatis.de/EN/Themes/Society-Environment/Income-Consumption-Living-Conditions/Equipment-Consumer-Durables/Tables/liste-equipment-households-electrical–household-appliance-others-germany.html#55704
[3] Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 r. Varšava: Główny Urząd Statystyczny, s. 128.
[4] Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2021 r. Varšava: Główny Urząd Statystyczny, s. 28.
[5] https://www.cenda.online/segments/household.own_dryer
[6] Tamtéž.
Zdroj a foto: Beko