Přestože je 42 % Čechů šťastných, zůstává mnoho prostředků, jak být ještě šťastnější a spokojenější, nevyužito
42 % Čechů souhlasilo s výrokem, že se cítí v poslední době šťastní. Spokojených se svým životem je dokonce 61 % Čechů. Na druhou stranu pociťuje 40 % lidí v populaci často nebo téměř pořád vyčerpání. Přestože je psychické zdraví důležité pro 90 % populace, tak se o něj (spíše nebo hodně) stará jen 59 % lidí. Některé cesty, jak bychom se mohli cítit daleko lépe, jsou přitom velmi málo využívány. Mezi ně patří i vlastní seberozvoj a učení se něčemu novému. Informace vyplývají z reprezentativního průzkumu „Jak se Češi cítí zdraví a spokojení?“, který pro Lékárna.cz a QED GROUP realizovala agentura Confess Research na dospělé populaci v dubnu 2024.
Z průzkumu realizovaného na vzorku 1017 respondentů ve věku 18–70 let, vyplynulo, že je 61 % Čechů spokojeno se svým životem a 12 % je nespokojených (27 % není ani spokojeno, ani nespokojeno). „Navzdory tomu, že jsme zvyklí často reptat, jsme vlastně vcelku spokojený národ. 42 % dotázaných se dokonce podepsalo pod výrok cítím se šťastný, s ohledem na poslední měsíc. Koneckonců, potvrzují to i data z žebříčku sestavovaném OSN – World Happiness Report – kde se letos Česká republika umístila na 18. místě,“ komentuje výsledky psycholog Radvan Bahbouh, zakladatel společnosti QED GROUP.
Psychická nepohoda nahrává fyzickým zdravotním obtížím
Vzájemná provázanost psychického i fyzického zdraví je vidět na tom, že je mezi nejčastějšími zdravotními problémy uváděno mnoho příznaků spojených se stresem. „Bolesti zad a páteře jsou vůbec nejčastěji zmiňovanou zdravotní obtíží, uvedlo ji 43 % dotázaných,“ říká Vladimír Finsterle (Lékárna.cz). U více než čtvrtiny (26 %) populace se vyskytují problémy se spánkem, u více než pětiny (21 %) bolesti hlavy. Když jsme ve stresu, zažíváme evolučně vyvinutou fyziologickou reakci útok nebo únik, která vede ke svalovému napětí. Protože se napětí v našem těle fixuje, jsou podle psychologa Radvana Bahbouha typickým projevem dlouhodobého stresu bolesti zad a šíje, které mohou přecházet i do bolesti hlavy. Aktivaci našich obran odpovídají i potíže se spánkem, které zpětně vedou k nedostatku energie. Na úrovni emocí odpovídají stresu časté prožitky strachu, který prožívala v posledním měsíci často či neustále více než třetina lidí (34 %) A také výskyt hněvu (25 %) a smutku (22 %).
Pozitivní emoce léčí
Mezi nejčastěji zažívané pozitivní emoce patří radost, kterou v posledním měsíci pociťovalo často či téměř pořád 62 % lidí. Hned za ní následuje láska (59 %) a pobavení (59 %). „Každá pozitivní emoce je velmi hojivá – např. u pravidelného praktikování vděčnosti bylo vědecky prokázáno, že se snižuje riziko infarktu a zlepšují se imunitní reakce,“ zmiňuje Bahbouh a dodává: „Nedávné studie potvrdily, že i úžas je velmi hojivá emoce. Jeden z důvodů, proč pobyt v přírodě zlepšuje psychickou pohodu, je ten, že v ní daleko častěji zažíváme úžas.“ Vděčnost prožívalo často či pořád v posledním měsíci 52 % lidí, úžas dokonce jen 28 % lidí. Tyto emoce bychom tedy měli daleko více podporovat.
Cesty k psychické pohodě
V rámci předcházení psychické nepohodě je nejčastějším „lékem“ chození do přírody (62 %), trávení času s blízkými, přáteli či rodinou (57 %) a aktivní využití volného času (49 %). „Jsem zvědavý, jaký trend z hlediska trávení času v přírodě a trávení času s rodinou v horizontu tří až pěti let ukáže náš průzkum, zatím ho pocitově vnímám negativně. Může velmi ovlivnit naši spokojenost, a tedy následně i fyzické zdraví,“ zamýšlí se Vladimír Finsterle. Pouze třetina lidí (34 %) uvádí, že má s ostatními důvěrné a vřelé vztahy. Pravidelně cvičí a sportuje jen 30 % lidí v populaci. Mezi málo využívané, a přitom prokázané cesty k větší pohodě patří například podpora charitativních projektů (7 %), trénování všímavosti (mindfulness), které uvedlo jen 5 % osob, a používání aplikacích zaměřených na péči o duševní zdraví (2 %).
Seberozvoj je málo využívaná cesta ke spokojenosti
Průzkum odhalil, že v rámci péče o svou spokojenost, Češi opomíjí jednu z důležitých oblastí, kterou je systematický seberozvoj. Věnuje se mu jen 14 % dospělé populace. „K naší spokojenosti přispívají geny a vnější faktory. Ale zhruba 40 % naší spokojenosti můžeme ovlivnit vlastním přičiněním. V současnosti také víme, že polovina z toho, co můžeme sami ovlivnit, je určena tím, jestli se člověk rozvíjí nebo ne. Zásadním způsobem tedy můžeme ovlivnit svou spokojenost tím, že se rozhodneme učit se nové věci a rozvíjet se,“ radí Bahbouh.
Recept na spokojený život
Tváří v tvář míře, s jakou nyní využíváme různé cesty k tomu, abychom se cítili lépe, můžeme na základě výzkumů doporučit, co nám zcela jistě pomůže ke spokojenosti a štěstí. Tuto otázku na závěr tiskové konference vznesl Vladimír Finsterle. S Radvanem Bahbouhem došli k následujícímu „Receptu na štěstí“
Recept na štěstí:
- alespoň deset minut denně cvičme
- stravme v přírodě alespoň dvě hodiny týdně (abychom podpořili emoci úžasu)
- jednou týdně si zapišme deset věcí, za které jsme vděční
- trénujme všímavost – věnujme častější pozornost své energii
- pečujme o důvěrnost a vřelost vztahů se svými nejbližšími – rodinou i přáteli
- stanovme si rozvojový cíl – něco, co se chceme naučit, v čem se chceme zlepšit
Reprezentativní průzkum, který iniciovala první a největší lékárna na českém internetu Lékárna.cz ve spolupráci se společností QED GROUP a agenturou Confess Research v dubnu 2024, se bude opakovat každoročně, protože životní úroveň, vzdělání a vztahy jsou faktory, které výsledky ovlivňují a mění se v čase. Lékárna.cz chce sledovat vývoj a porovnávat meziroční data, která by měla směřovat ke společenskému vývoji.
Na průzkumu spolupracovali:
→ Lékárna.cz má 25 let zkušeností v lékárenském poradenství. Na vylepšení poradenských služeb denně pracuje tým odborných farmaceutů. Co se týče zdraví, poradíme, ať je zákazník kdekoli a v jakékoliv situaci. Lékárna.cz si za 25 let své existence vybudovala pozici nejnavštěvovanější e-lékárny bez kamenného řetězce, bez výdeje léků na recept ve střední a východní Evropě. Lékárnu.cz provozuje společnost Pears Health Cyber, kterou založil PharmDr. Vladimír Finsterle.
→ Společnost QED GROUP udává směr efektivního rozvoje jednotlivců, týmů i organizací už od roku 1998. Jednou z nejsilnějších stránek společnosti je evidence-based přístup a vlastní psychologický výzkum. QED GROUP je držitel řady prestižních ocenění a vyznamenání. Společnost založil doc. MUDr. PhDr. Radvan Bahbouh, Ph.D., psycholog, kouč a matematik, dříve též vedoucí katedry psychologie na FF UK.
→ Confess Research je výzkumná agentura působící na českém trhu od roku 2002. Od svého založení se etablovala jako přední expert v oblasti výzkumu trhu, který nabízí širokou škálu metodik od kvalitativních sond do spotřebitelského chování, přes inovativní testy konceptů, reklam a nových produktů, až po rozsáhlé trackingové studie a ad-hoc analýzy spotřebitelských postojů. Confess se unikátně zaměřuje také na výzkum podvědomí, kde využívá pokročilé Neurotesty komunikace a studie metodou Reakčních časů, které pronikají za běžné deklarace a odkrývají skryté aspekty lidského chování.
Foto: archiv