Univerzita Karlova hlavním koordinátorem rozsáhlého projektu Otevřené velké jazykové modely pro umělou inteligenci v Evropě
Přední evropské firmy, výzkumné instituce a velká výpočetní centra zabývající se umělou inteligencí spojují své síly a odborné znalosti, aby v projektu OpenEuroLLM vyvinuly otevřené velké jazykové modely nové generace podporující rozvoj evropských schopností v oblasti umělé inteligence. Univerzita Karlova je hlavním koordinátorem projektu.
Konsorcium 20 předních evropských výzkumných institucí, firem a center EuroHPC, které koordinuje Jan Hajič z Univerzity Karlovy a spoluvede Peter Sarlin (AMD Silo AI, Finsko), vybuduje rodinu výkonných, vícejazyčných velkých jazykových modelů (LLM) pro komerční, průmyslové a veřejné služby. „Transparentní modely s otevřeným zdrojovým kódem, vyhovující i evropské regulaci, demokratizují přístup k vysoce kvalitním technologiím v oboru umělé inteligence a posílí schopnost evropských firem konkurovat na globálním trhu a veřejným organizacím umožní poskytovat účinné veřejné služby,“ vysvětlil koordinátor projektu prof. Jan Hajič z Matematicko-fyzikální fakulty UK.
Projekt OpenEuroLLM je v souladu s potřebou zlepšit konkurenceschopnost a digitální suverenitu Evropy. „Projekt je ukázkovým příkladem spolupráce různých sektorů pro vývoj evropských produktů umělé inteligence respektujících hodnoty uznávané v celém evropském technologickém ekosystému. Modely budou respektovat evropský regulační rámec, který zajišťuje soulad s evropskými hodnotami a zároveň umožňuje zachovat technologickou excelenci,“ podtrhla rektorka Univerzity Karlovy prof. Milena Králíčková.
Ve spolupráci s komunitami podporujícími otevřenou vědu, jako je LAION, open-sci a OpenML, a dalšími odborníky v oboru umělé inteligence sdruženými v rámci poradního výboru projektu (OpenEuroLLM Open Strategic Partnership Board) zajistí, že modely, software, data a evaluační postupy budou plně otevřené a budou moci být doladěny pro specifické potřeby výzkumu, průmyslu i veřejného sektoru. Tyto výkonné vícejazyčné modely zachovají jazykovou i kulturní rozmanitost a v éře umělé inteligence umožní evropským společnostem vyvíjet vysoce kvalitní produkty a služby.
Projekt, kterému byla udělena pečeť STEP (Strategic Technologies for Europe Platform), využívá výsledků předchozích evropských projektů a zkušeností partnerů, včetně rozsáhlých vysoce kvalitních dat a dříve vyvinutých pilotních velkých jazykových modelů. Konsorcium zahájí svou činnost 1. února 2025 a bude financováno Evropskou komisí v rámci programu Digitální Evropa.
Projekt zapadá do bohaté české národní scény s řadou center, univerzit a startupů zabývajících se výzkumem v oblasti umělé inteligence a zpracování přirozeného jazyka. Univerzita Karlova podporuje otevřenou vědu řadou projektů a aktivit, včetně účasti v národním ekosystému EOSC CZ, v několika evropských výzkumných infrastrukturách a také spoluprací s univerzitami a výzkumnými centry v Evropě i mimo ni. V rámci evropských programů podporovaných přímo Evropskou komisí je OpenEuroLLM projekt s dosud největším celkovým objemem financování koordinovaný z ČR (celkem 34 mil. EUR plus kapacity EuroHPC poskytnuté bezplatně). Povinné kofinancování zajišťuje MŠMT ČR.
Seznam partnerů projektu:
Univerzity a výzkumné organizace:
Charles University (Ústav formální a aplikované lingvistiky), (koordinátor)
Alliance for Language Technologies EDIC (ALT-EDIC), Francie
Eindhoven University of Technology, Holandsko
ELLIS Institute Tübingen, Německo
Fraunhofer IAIS, Německo
Lindholmen Science Park (AI Sweden), Švédsko
Research Center Juelich, Německo
University of Helsinki, Finsko
University of Oslo, Norsko
University of Turku, Finsko
University of Tübingen (Tübingen AI Center), Německo
Firmy:
Silo GenAI (AMD Silo AI), Finsko (spoluvedení projektu)
Aleph Alpha Research, Německo
ellamind, Německo
LightOn, Francie
Prompsit Language Engineering, Španělsko
EuroHPC centra:
Barcelona Supercomputing Center, Španělsko
Cineca Interuniversity Consortium, Itálie
CSC – IT Center for Science, Finsko
SURF, Holandsko
Zdroj a foto: Univerzita Karlova