500. výročí historické události v německém městě Wittenbergu

Historické město Wittenberg na východě Německa představuje atraktivní cíl pro všechny milovníky historie, památek i kultury. Právě zde kazatel Martin Luther 31. října 1517 na dveře kostela přibil svých 95 tezí proti prodeji odpustků. Letošní 500. výročí této historické události město oslavuje festivalem či výstavou.

Wittenberg je menší město na břehu Labe pouhých 150 kilometrů od českých hranic. Od roku 1502 zde sídlí univerzita, jejímž profesorem byl i kazatel Martin Luther. Ten zveřejněním svých tezí spustil církevní reformaci. Město je s Lutherem nerozlučně spjato, oficiálně se nazývá Lutherstadt Wittenberg. Po největší osobnosti města je zde ostatně pojmenováno leccos včetně Lutherova piva či bylinného likéru Lutherbecher.

V rámci oslav výročí lze ve Wittenbergu až do 5. listopadu navštívit výstavu nazvanou „Luther! 95 pokladů – 95 lidí”. Ta přístupnou formou prezentuje svět mladého Luthera a cestu, na jejímž konci se stal nejuznávanějším reformátorem církve. Výstava v budově Augusteum se dělí na dva tematické okruhy. Prvním z nich je „95 pokladů“, kde je možné prohlédnout si výjimečné exponáty z Lutherova prostředí, které ilustrují jeho dobu, je mezi nimi i kazatelova osobní bible. Druhý okruh tvoří portréty 95 osobností z celého světa s osobním vztahem k Lutherovi a jeho dílu. Jde o spisovatele, filozofy a další osobnosti od Goetha přes Astrid Lindgrenovou až po Steva Jobse.

Při příležitosti Dne reformace 31. října se ve Wittenbergu každoročně koná Reformační festival. Návštěvníci při něm zažijí jedinečnou slavnostní atmosféru a řadu událostí, jako je přehlídka renesanční hudby či nejrůznější akce pro děti. Wittenberg však stojí za návštěvu nejen díky festivalu, na každém kroku zde nalezneme připomínky slavné minulosti města. Která místa nesmí žádný návštěvník vynechat?

Lutherův dům
Rozlehlá stavba ze začátku 16. století sloužila původně jako augustiniánský klášter, ubytování zde nacházeli i studenti a profesoři místní univerzity. Martin Luther zde žil v letech 1508 až 1546. Budova dnes slouží jako muzeum věnované reformaci. V místnosti, kterou kdysi Luther obýval a která se dochovala v původní podobě, jsou vystaveny jeho rukopisy nebo jeho kazatelna z kostela sv. Marie.

Náměstí Marktplatz
Náměstí mezi historickými budovami vévodí radnice z roku 1540 s velkými renesančními štíty. Vedle ní se nachází fontána a bronzové sochy Martina Luthera a jeho souputníka Philippa Melanchthona. Na náměstí stojí také dům malíře Lucase Cranacha staršího, který ve městě žil přes čtyřicet let a stal se i místním purkmistrem. V Cranachově domě nyní sídlí malířovo muzeum a také dílna, v níž je možné pozorovat mistra tiskaře při práci s ručním tiskařským lisem.

Kostel Panny Marie
Gotický kostel Panny Marie, který proslul jako místo častých kázání Martina Luthera, se nachází jen pár kroků od radnice. Je nejstarší památkou ve městě, jeho stavba trvala od 13. do 15. století. Hlavním rysem kostela jsou dvě identické věže o osmihranném půdorysu postavené již v renesančním slohu teprve roku 1558. Interiéru vévodí velký oltářový obraz od Lucase Cranacha staršího.

Zámecký kostel
Byl to právě tento kostel, na jehož dveře Martin Luther přibil svých 95 tezí. Původní dveře zničil požár, jejich bronzová náhrada z roku 1858 na sobě nese text tezí. Uvnitř kostela nalezneme Lutherův náhrobek nebo řadu soch reformátorů i panovníků. Místo lze navštívit pouze v rámci komentované prohlídky.

Melanchthonův dům
Budova z první poloviny šestnáctého století na první pohled zaujme vysokým štítem tvořeným oblouky. Byla domovem Lutherova souputníka Philippa Melanchthona, jenž zde žil, pracoval a roku 1560 také zemřel. Právě jemu je věnováno muzeum, které v domě nyní sídlí a v jehož sbírce se vedle listin a předmětů spojených s Melanchthonem nachází i jeho velký portrét od Lucase Cranacha mladšího.

Hundertwasserova škola
Známý vídeňský architekt a umělec Friedensreich Hundertwasser navrhl přestavbu původní budovy místního gymnázia. Proběhla v letech 1997 – 1999 a Hundertwasser při ní využil své typické prvky jako jsou nepravidelné tvary, výrazná barevnost, okna nejrůznějších velikostí i tvarů nebo pestré věže a kupole. Škola se díky přestavbě stala vyhledávaným turistickým cílem, pro návštěvníky je zde připraveno turistické centrum. Jedinečnou budovu je také možné blíže poznat při komentované prohlídce.

Zdroj: Německa turistická centrála

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *