Skvělé tipy jak na to, když se rozhodnete žít bio

V harmonii a přirozené rovnováze s přírodou můžeme být i díky takzvané bio-inspiraci a užívání bio-inspirovaných výrobků. Jde o věci denní potřeby, jejichž vzniku dala inspiraci právě příroda, respektive její fungování. Slovo bio je pojmem a mnohdy ani sami nevíme, co přesně znamená a kde všude je možné jej použít. Pojďme si v tom udělat pořádek.

Bio-inspirované výrobky by rozhodně neměly být zaměňovány s tzv. zelenými výrobky nebo bioprodukty. Tyto pojmy označují spíše způsob, jakým byly výrobky vyrobeny, kdežto bio-inspirovaný produkt označuje způsob, jakým produkt funguje. Snadno tak najdete v původně přírodním řešení něco účinného a efektivního, co je navíc v harmonii s okolním prostředím.

Začněte klidně hned

V první řadě bychom měli začít u svého stravování, respektive u nákupu potravin. Bio potraviny mívají v obchodech své zvláštní místo, proto není těžké je během chvilky najít. Můžeme tak jednoduše složit svůj jídelníček z potravin přes ovoce, zeleninu, nápoje, ale i maso, které jsou čistě přírodní bez jakékoli chemie.

A co z toho? Zaručíme si tak konzumaci potravin, které mají mnohem více zdraví prospěšných látek a jejich výživová hodnota je přirozeně daleko vyšší. Navíc máme jistotu, že jsou čerstvé, protože neobsahují ani žádné chemické konzervanty, které by jejich čerstvost uměle prodlužovaly. Většina osob, které přešla z klasické stravy na bio stravu, potvrzuje, že během několika dnů cítili menší únavu, měli více energie a také pozitivněji mysleli a přistupovali k životu. Vždyť i naši předci se stravovali téměř bio a zaznamenávali jsme u nich dnešní civilizační choroby a další nemoci?

BIO nekončí jídlem

Bio způsob života ale nekončí jen jídlem na talíři. Pakliže se rozhodem vydat na bio cestu většinou chceme žít v co největším souladu s přírodou. K tomu nám dopomáhají i takzvané bio-inspirované produkty. A byť se to na první pohled nemusí zdát, je jich kolem nás celá řada.

Začít můžeme například ráno u oblékání. Věděli jste, že i suchý zip je inspirován přírodou? Je tomu skutečně tak! Inspirací pro jeho vynález byly ostnaté bobule lopuchu, které se snadno přichytávají k naší pokožce nebo vlasům. Protože semena lopuchu jsou těžká a jejich rozsev není možný pomocí věru nebo ptactva, řeší příroda jejich transport pomocí vyčnívajících háčků, díky nímž, se snadno zachytí a mohouc cestovat z místa na místo.

Bio-inspirací jsme ale obklopení i po příchodu do práce, v okamžiku, kdy začneme pracovat na počítači. Displeje počítačů také vzali inspiraci v přírodě, přesněji řečeno u křídel motýlů. Proces rozptylu a odrazu světla na motýlích křídlech je zcela totožný s tím, jak fungují displeje počítačů. Právě díky tomu dosahují monitory živějších a jasnějších barev a zároveň jsou pro lidské oko příjemnější „ke koukání“.

Splnění cíle žít BIO tak bude snazší, než jsme si mysleli. Kolik bio-inspirovaných věcí užíváme a ani si to neuvědomujeme. A hlavně, kdo z nás by se jednoduše nechtěl cítit méně unavený, více zdraví a plný energie? Přitom vše jde bez omezování. Seznamte se stručným přehledem!

Plavky vyrobené z vláken – plavky imitující žraločí kůži umožňují plavci rychlejší pohyb díky sníženému tření. Tyto speciální plavky nejdříve otestovali vrcholoví sportovci, dnes už však se tento moderní materiál umožňující pohyb ve vodě s menším úsilím, používá i pro komerční výrobu plavek.

Křídla letadel – ptačí křídla pro změnu inspirovala výrobce letadel, protože využívají stejných principů k vyvolání aerodynamického vztlaku a jejich cylindrické trupy dobře slouží k minimalizaci tření.

Boty na běhání – ty jsou inspirovány skutečnou biomechanikou běhu naboso. Jejich cílem je poskytnutí maximálního komfortu pro běžce. Vědci zkoumali, jak probíhá běh na boso, jaké svaly a šlachy člověk nejvíce napíná a na základě tohoto zjištění pak vytvořili boty, které jsou přímo určené pro během. Cílem bylo opět co největší usnadnění běhu a respektování biomechanických zákonitostí.
Náplasti – přilnavý mechanismus tlapky gekona zase inspiroval výrobce náplastí. Gekoni jsou totiž schopni díky přilnavosti tlapky čile pobíhat i po stropě. Výrobci náplasti se inspirovali právě touto jedinečné přilnavostí a stvořili tak náplast, která dokáže držet na potřebném místě na lidském těle.

Displeje počítačů – dalším výrobkem, který „opsal“ systém vyskytující se v přírodě jsou nové displeje počítačů napodobující procesy odrazu a rozptylu světla na motýlích křídlech, čímž dosahují živějších a jasnějších barev a zároveň jsou pro lidské oko příjemnější „ke koukání“.

Bio-inspirace pro oko – bio-inspirovaný roztok na čočky vychází z pozorování fyziologie a chování našeho oka. Spojuje v sobě tři inovace pro zachování přirozeného stavu oka: jeho pH je stejné jako pH zdravých slz, obsahuje lubrikant, který se přirozeně vyskytuje v očích a díky němuž zůstane čočka přirozeně vlhká a komfortní během celého dne a také zachovává aktivitu některých prospěšných proteinů, které jsou přítomné ve zdravých slzách. Své ví o bio-inspirovaných materiálech také optometrista Mgr. Pavel Beneš, Ph.D.: „Velice rád pracuji s kontaktními čočkami z nového materiálu hypergel (např. Biotrue ONEday). Jsou to první jednorázové čočky inspirované fyziologií lidského oka. Čočky obsahují 78 % vody, stejně jako rohovka, a současně propouští potřebné množství kyslíku, aby oko zůstalo zdravé a bílé. Vnější povrch čočky je navržen tak, aby napodoboval lipidovou vrstvu slzného filmu, která brání vysychání čočky.“

Tak co myslíte, je to tak těžké žít bio?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.