Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZe života

5 stresových faktorů číhajících ve škole na vaše dítě

Z vašeho miminka vyrostl malý školák, jenž má své každodenní povinnosti. Takový přelom je zlomový jak pro vás, tak pro vaše dítě, které se musí v nové situaci rychle zorientovat a zvyknout si na jiný, přísnější režim. Podívejte se na pět rizikových situací, kde se může psychický, fyzický i sociální stres vyskytovat.

Školní autorita
Přísná paní učitelka, nerudný školník nebo školní řád, který je třeba dodržovat. Když si autority získávají poslušnost strachem, nejvíce to ovlivňuje žáky na prvním stupni základní školy. Psychický stres a strach se může projevit bolestmi břicha nebo hlavy, nepozorností a zhoršenými studijními výsledky. Bohužel ani s jednou z těchto věcí se nedá lehce bojovat, vašemu potomkovi se ale uleví, když ho vyslechnete a poradíte mu, jak s autoritami vycházet.

Nával učiva
Obzvlášť při přechodu z mateřské školy do první třídy je změna režimu náročná. Z předškolního dítěte, které nemá téměř žádné povinnosti, se najednou stává školák se školní taškou plnou učiva a úkolů. Musí pozorně sedět v lavici a domů nosit nejlépe samé jedničky. Doma ho nečekají jen hry a odpočinek, na který byl zvyklý ve školce, ale plnění úkolů na druhý den. S těžším režimem můžete svému dítěti pomoc. Stačí si vyhradit čas odpoledne, kdy pomůžete dítěti s úkoly, například formou hry. A nezapomínejte, že i ostřílený školní matador, který už má první třídu za sebou a má jistou představu o výuce, může být vystresovaný. Učivo začíná být těžší, úkoly přibývají a strach ze selhání se stupňuje. S vaším časem a pomocí vše jistě zvládne lépe. Na učivo se bude lépe soustředit, pokud se zrelaxuje hrou se svými kamarády.

Krutě upřímné děti
Děti jsou bezprostřední a v novém kolektivu se začleňují rychleji a přirozeněji než dospělí jedinci. Na druhou stranu dokážou být kruté, upřímné a neodpustí odlišnost. Příliš chytrý nebo méně tělesně zdatný jedinec může být vyloučen z kolektivu. Přitom se nemusí jednat o nápadné vyčnívání, spolužákovi se mohou vysmívat kvůli brýlím, nepadnoucí bundě nebo zastaralému typu telefonu. Pokud nepřijímání kolektivem překročí své meze, je vhodné zvážit, zda by školákovi neprospěla změna třídy či školy.

Špatné sociální zázemí
Školní sociální zázemí často nedosahuje potřebné úrovně. Dveře se nedají zavírat, teče jen studená voda, chybí ručník a mýdlo. Děti se mohou stydět nebo dokonce štítit toalety použít. Někdy s potřebou čekají až domů, to ale může vést k celé řadě psychických problémů i nepříjemných nemocí. I tady však mohou pomoci rodiče. Při zápisu mohou navštívit zázemí školy a zkontrolovat, zda je vše v odpovídajícím stavu. Pokud není a nemají jinou volbu, mohou iniciovat např. přihlášení školy do různých soutěží. Např. přímo do specializovaného projektu Domestos pro školy. Ten se již čtvrtým rokem snaží pomáhat s úpravou školních toalet.

Nepřítomnost rodičů
Se všemi překážkami by se lépe bojovalo za přítomnosti rodičů. Vaše dítě bylo zvyklé, že jste mu s každým problémem pomohli. Nyní se ve třídě plné malých osobností musí prosadit a ukázat v tom nejlepším světle. A pokud se mu stýská a není zvyklý na delší absenci maminky, je ranní odloučení jedním z nejvíce stresujících momentů dne.

Poznat a překonat stresové situace může být obtížné. Nebojte se s dítětem mluvit o problémech ve škole a nezapomínejte, že humor je nejlepší lék.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *