Za Bedřichem Smetanou přišel jeho pravnuk. Tady je důkaz!

 

Setkat se se svým pradědečkem není pro některé z nás ničím výjimečným, ovšem s tím, který zemřel před 133 lety, to už je naprostý unikát. Nyní se to ale takzvaně ‘face to face’ podařilo Petru Heyduškovi, pravnukovi skvělého českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. A pokud budete mít zájem, i vy se s oběma pány můžete už tuto neděli 5. 11. od 19:00 setkat na pražském Žofíně. Právě v tento den a na tomto místě se po 135 letech odehraje obnovená premiéra cyklu šesti symfonických básní Má vlast, asi nejznámějšího Smetanova díla. Kromě toho – jak pražský koncert, tak šest dalších po ČR, včetně toho v Litomyšli, pomohou neslyšícím dětem!

Na žofínském galakoncertu, který odehraje Severočeská filharmonie Teplice, pod taktovkou předního českého dirigenta a držitele několika ocenění Petra Chromčáka, a kterého se zúčastní i některé známé osobnosti, bude Mistr Smetana přítomen takřka ‘osobně’.

„Jsme velmi rádi, že jsme ke spolupráci získali unikátní Muzeum Grévin (muzeum voskových figurin), které disponuje právě velmi realistickou sochou tohoto skvělého skladatele. A pan Heydušek, který je jeho pravnukem, se na něj byl podívat. V neděli na Žofíně a následně i na koncertě v Litomyšli, bude právě Bedřich Smetana sedět a poslouchat své tóny,” uvedl producent galakoncertu a celé tour Bedřich Smetana – Má vlast, Jaroslav Topercer z T Production CZ.

„Zvu tímto srdečně všechny milovníky vážné hudby, krásných tónů i českých velikánů. Na ty bychom rozhodně neměli zapomínat. Stejně, jako bychom neměli zapomínat na pomoc těm, kteří to opravdu potřebují,” podotkl Topercer.

Ve spolupráci s nadací Konto Bariéry včele s paní Boženou Jirků se totiž uskuteční i sbírka a prodej hudebních nosičů, jejichž výtěžek půjde jak v Praze, tak i v dalších regionech na pomoc konkrétním neslyšícím dětem. Právě s odkazem na Smetanu, který několik let před smrtí přišel o sluch a tato událost se mu stala dokonce i osudnou…

V příštím roce – u příležitosti 100. výročí vzniku Československa – se uskuteční další tour s názvem Best Of Smetana. Půjde o zpívanou verzi galakoncertů, do nichž se zapojí přední čeští operní a další pěvci, jako například Eva Urbanová…

Koncertní galatour Bedřich Smetana – Má vlast se letos uskuteční na těchto místech:

5.11.  Praha – Palác Žofín
18.11.  Hradec Králové – Kongresové centrum Aldis
3.12.  Brno – Besední dům
9.12.  Ostrava – Dům kultury města Ostravy
10.12.  Olomouc – Reduta
12.12.  Plzeň – KD Peklo
14.12.  Litomyšl – Smetanův dům

Vstupenky jsou ještě dostání exkluzivně v síti Tickeportal.

Foto: Grevin Praha/J. Huer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.