Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Při hubnutí je důležitá hlavně zásadovost

Po Vánocích si řada z nás s hrůzou stoupne na váhu a zpytuje svědomí. Kila navíc a nelichotivé křivky nás donutí zamyslet se nad svým denním rituálem a jídelníčkem, který se v tomto okamžiku snažíme rázem změnit. Co nás ale časem při tomto radikálním rozhodnutí změní, je naše ne příliš důsledná zásadovost a to, že si neuvědomujeme, jakou důležitost v našem režimu sehrává nejen jídlo, ale i voda.

Buďte alespoň pár minut denně sobečtí
Kila navíc jsou výsledkem našeho životního stylu a životosprávy. Stres, celodenní vysedávání v práci, každodenní rodinné povinnosti a upřednostňování priorit, které se nám zdají být nejdůležitější, se odráží nejen na naší celkové psychické, ale hlavně fyzické podobě. Člověk se často zastaví a zamyslí se nad svým životem až tehdy, kdy začíná být zle a jde do tuhého. Během zimních měsíců, kdy člověk zpomalí a odpočívá, si obvykle dopřeje věci, kterým se v průběhu roku snaží vyhýbat. Je to i tím, že si výrazně psychicky odpočine a ruku v ruce s tím jde mlsání nezdravých pokrmů a „pohodlí“ člověka. Namísto toho, abychom vyrazili ven na procházku nebo na běžky, se pohodlně usadíme před televizi a sledujeme filmy s lupínky v misce. Odpočívat se samozřejmě musí, ale ve zdravé míře. Na jaře přijde vystřízlivění a my s hrůzou zjišťujeme, že naše figura nebude vypadat v plavkách až tak dobře, jak jsme si představovali. Pokud si myslíte, že se do kondice dostanete během pár dní, mýlíte se. Důležité je dodržovat zdravý životní styl celoročně. Staňte se proto trošku sobcem a věnujte denně alespoň pár minut sami sobě.

Naučte se vhodně využívat pauzy
Pro zdraví ducha, ale i těla je důležitý každodenní pohyb. Vyměňte výtah za schody. Jednou minutou chůze do schodů dokážete spálit průměrně až 10 kalorií. Pokud jezdíte denně na oběd autem, zkuste to raději po svých. I když jsou venku mínusové teploty, svěží vzduch a pohyb v těle rozproudí krev a vyventiluje od rutinní práce v zaměstnání. Jestli jste se rozhodli cvičit, vytvořte si plán. Snažte se ho dodržovat a začleňte ho do týdenního programu. Buďte zásadoví a nedovolte, aby vaše plány pokazily výmluvy. Navíc cvičit můžete i doma. Dlouhé reklamní spoty během sledování oblíbeného seriálu nabízí prostor pro dřepy či „břišáky“. Stačí vám 20 minutové cvičení, což je přibližně 10 reklam.

Ano, i voda je důležitá
Stále opěvovaný pravidelný pitný režim má také něco do sebe. Mnohdy si hlad popleteme s žízní. Dospělý člověk by měl denně vypít 20 – 40 ml tekutin na 1 kg své váhy, což je přibližně 2 – 3 litry denně. Důležité ale je, co pijeme. Do pitného režimu nezařazujte hektolitry kávy, slazené nápoje ani alkohol. Nejlepší je pít čistou pramenitou vodu či bylinné čaje. Ideálním řešením je pití takových pramenitých vod, které jsou pro lidský organismus nepřirozenější. Jde o kvalitní a sledované vody z podzemních chráněných zdrojů. Příkladem takové vody je třeba Toma Natura. Pít můžete i ochucené vody, pozor však na jejich složení. Ideálně pokud neobsahují žádná sladidla, kalorie ani cukry, jako například Toma Nádech, která je obohacená jen o trochu bublinek a přírodní aroma.

Jídlo pod dozorem
Strava je další nevyhnutelnou součástí každodenního bytí. Jsme to, co jíme. Takže teď upřímně. Dali byste ruku do ohně za to, že je vaše strava vyvážená, plná vitaminů a zdravých dobrot? Základem je i čas strávený při jídle, množství a pravidelnost stravování. Co se týká času: snídat bychom měli nejpozději hodinu po probuzení, s obědem nikdy nespěchat a vybírat si ho s rozvahou a aby vám správně fungovalo trávení. Snažte se dodržovat 12 hodinovou pauzu. Pokud si zvyknete snídat v 7 hodin, poslední jídlo si dejte nejpozději v 19 h večer. Jezte pravidelně a menší porce. Sladkosti během dne vyměňte raději za oříšky či sušené ovoce. Neznamená to, že se musíte svým oblíbeným dobrotám úplně vyhnout. Důležité je množství. Malá tabulka čokolády vám na váze nepřidá. Hořká čokoláda navíc působí proti stresu a obsahuje antioxidanty. Pokud jste si dali předsevzetí, že svůj životní styl změníte, začněte hned a bez podvádění. Jediný, koho při nedodržování určitých zásad klamete, jste vy sami.

Zdravé smoothie
Jak už bylo zmíněno, důležité je také to, co pijeme. Čistá, lehce mineralizovaná voda je pro tělo tou nejlepší volbou. Kalorická náročnost slazených nápojů je úplně kontraproduktivní a umělé slazené tekutiny tělo nedokáže skrze signály z chuťových pohárků oddělit, a tak se při nich chová jako při konzumaci cukru – dává signál k ukládání tuků. Potřebné tekutiny můžete tělu dodávat i formou ovocných a zeleninových šťáv. Tady ale pozor – ovocná šťáva obsahuje přírodní cukry, takže se to s její konzumací nesmí přehánět. Vyzkoušejte si jí zředit s vodou nebo si připravte „slané“ smoothie, kterým tělu dodáte další živiny.

Slaný recept na smoothie
1 porce
• 150 ml Toma Nádech okurka-limetka
• 50 g jogurtu
• 60 g okurky
• lžička limetkové šťávy
• 2 větvičky kopru
• 4 listy máty
• 1/2 stroužku česneku
• 1 g soli
• 0,5 g růžového pepře

Postup:
Okurku z poloviny oškrabte, nakrájejte na plátky a dejte do vysoké nádoby. Přidejte jogurt, limetkovou šťávu, na plátky pokrájený česnek, sůl a všechno dohladka rozmixujte. Potom přimíchejte najemno nakrájené bylinky, Tomu s příchutí okurka-limetka a přelijte do skleničky. Posypeme mletým kořením. Skleničku můžete ozdobit plátky okurky a koprem.

Zdroj: Toma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *