Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Průzkum: Proč se až 55% žen po mateřské nevrátí ke svému zaměstnavateli?

Jde skloubit rodinu, děti a kariéru? Jde, ale vyjít vstříc musí především zaměstnavatel. Ženy pracovat chtějí, mají jen omezenější časové možnosti. Uvítaly by proto především flexibilní pracovní dobu, zkrácený úvazek a v případě nutnosti možnost opustit kancelář. Jak vyplývá z průzkumu společnosti NMS Market Research pro společnost Nutricia a.s., který se zaměřil na pracující matky a jejich návrat do práce po rodičovské dovolené. Zkušenosti, loajalita i efektivní nakládání s časem, to jsou jen některé vybrané benefity, které mohou přinášet pracující maminky svému zaměstnavateli.

„Když se blížil můj návrat do práce, zaměstnavatel mi dal jasně najevo, že se mnou už nepočítá. Ačkoliv jsem se dle zákona vrátit na pozici mohla, věděla jsem, že se nemůžu vrátit v plném rozsahu. Bránil mi v tom čas a svým postojem také zaměstnavatel sám,“ uvádí ze své zkušenosti jedna z dotazovaných žen ze středočeského kraje, která dojíždí za prací do Prahy. A není v tom sama. Vstřícnost zaměstnavatele vůči rodině řeší při návratu do práce všechny maminky. Z průzkumu NMS Market Research pro společnost Nutricia a.s. vyplynulo, že právě kvůli nevstřícnosti zaměstnavatele se na původní místo vrátí pouze 5 z 10 žen. Celých 86 % dotázaných žen uvedlo, že tolerance a vstřícnost ze strany zaměstnavatele je pro ně důležitější než výše platového ohodnocení.

Co pracující matky ocení nejvíce?
Situace v postoji firem vůči zaměstnancům s dětmi se však postupně mění k lepšímu. Společnosti si uvědomují důležitost udržení si kvalitních pracovních sil a maminky vracející se z rodičovské dovolené, nabízejí vlastní benefity. „Vážíme si našich zaměstnankyň, které se k nám po rodičovské dovolené vrací. Díky rodičovské zkušenosti umí pracovat s časem. V neposlední řadě jsou také i loajální, dokáží se vrátit i po dvojnásobné dovolené. A umí ocenit, že jim firma vychází vstříc.,“ říká Veronika Effenbergová ze společnosti Nutricia a.s., která letos získala právě díky své vstřícnosti vůči rodinám ocenění Společnost přátelská rodině.

Co tedy maminky potřebují a oceňují nejvíce? Flexibilní pracovní dobu, možnost home office a okamžitého opuštění kanceláře v případě, kdy jejich dítě náhle onemocní. A některé společnosti na to již reflektují. Hlavním benefitem, který poskytují pracujícím matkám, je proto možnost opustit kancelář v průběhu pracovní doby. Nabízí jej 74 % malých firem. Ty také nejčastěji nabízí možnost dětského koutku v práci či extra dovolenou na péči o děti. Velké společnosti pak nabízí především benefity v podobě zkráceného úvazku a rodinných firemních akcí. Na opačném konci spektra benefitů pak stojí příspěvky na hlídání dětí (ve formě například příspěvků na dětské skupiny a školky), které však nejsou tolik oblíbené mezi maminkami. „Vždy se snažíme hledat alternativy vyhovující konkrétním skupinám zaměstnanců. Benefitů pro ně nabízíme celou škálu a vidíme, že se to odráží na jejich motivaci a je to v konečném důsledku přínosem i pro nás,“ dodává Veronika Effenbergová ze společnosti Nutricia a.s.

V České republice čerpalo v roce 2017 rodičovskou dovolenou více ne 300 000 žen. Pouze 55 % z nich se však vrátí ke stejnému zaměstnavateli.

Rodina není hendikep
V České republice každým rokem stoupá počet narozených dětí a v drtivé většině jsou to ženy, které odchází na rodičovskou dovolenou. Až po 3 roky musí dle zákona zaměstnavatel maminkám garantovat možnost návratu do firmy na určitou pozici. Toho ale dle průzkumu využije zhruba jen polovina žen, především řadové zaměstnankyně velkých firem v Praze a Středních Čechách. Jeden z hlavních důvodů, proč možnosti návratu k zaměstnavateli ženy nevyužívají je právě chybějící vstřícnost vůči rodině, pod kterou si představují toleranci a pochopení, že rodina musí někdy mít přednost před prací. Většina z oslovených se pak shodla na nejdůležitějším benefitu, kterým je flexibilní pracovní doba, práce z domova, zkrácený pracovní úvazek či možnost opustit kancelář v nutném případě, jako je například onemocnění dítěte.

Ocenění pro vstřícné firmy
Každý rok oceňuje Síť pro rodinu společnosti přátelské vůči rodinám, které se snaží pracujícím rodičům vyjít vstříc a poskytnout jim ideální podmínky pro skloubení práce a rodiny. „Podpora zaměstnavatele je v případě pracujících maminek velmi důležitá. Proto jsme se rozhodli veřejně je za jejich snahu, pomoc a vstřícnost odměňovat. Máme radost, že každým rokem je na cenu Společnost přátelská rodině více aspirantů,“ říká Rut Kolínská ze Sítě pro rodinu, která cenu každoročně vyhlašuje.

Letos je jednou z oceněných firem také společnost Nutricia a.s. Ta mezi svými zaměstnaneckými bonusy nabízí možnost flexibilní pracovní doby, práci z domova, možnost vzít si s sebou dítě do kanceláře, jednorázovou finanční podporu při narození dítěte i rizikové pojištění a poradenství v oblasti výživy a péče o malé děti. Právě vstřícnost zaměstnavatele a podpora rodiny je jedním z faktorů, proč ve vysokém managementu společnosti Nutricia pracuje větší množství žen než jinde. „V naší společnosti pracuje 76 % žen a náš top-management je téměř vyrovnaný, co se týká poměru ženy versus muži. Muži jsou skvělými manažery, maminky s dětmi však za nimi nikterak nepokulhávají. To jsme si již mnohokrát ověřili, “ dodává Veronika Effenbergová ze společnosti Nutricia a.s.

Zdroj: www.nutricia.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *