Rýma: Umíte si správně stříknout do nosu?

Rinosinusitida je zánětlivé onemocnění, převážně virového původu, postihující nosní a vedlejší nosní dutiny. Od dřívějšího dělení na rinitidy (zánět nosní sliznice) a sinusitidy (zánět vedlejších nosních dutin) se upustilo, protože při středně těžké viróze jsou současně postiženy i sliznice vedlejších nosních dutin. Radí PharmDr. Ivana LÁNOVÁ, vedoucí lékárnice lékárny BENU Mladá Boleslav.

Rinosinusitidu lze léčit lokálně a systémově. Lokální léčba spočívá v aplikaci solných roztoků, nejčastěji se jedná o výplach nosu mořskou či minerální vodou (například pomocí speciálních konviček), v použití lokálních sympatomimetik ve formě nosních kapek nebo sprejů, které uvolní ucpaný nos či v použití intranazálních steroidů ve formě nosních sprejů, které mají protizánětlivý účinek, zmírňují překrvení a snižují sekreci hlenu.

Systémová léčba zahrnuje analgetika (jako je například Paralen nebo Ibalgin), sympatomimetika (Sanorin, Nasivin, Olynth, Muconasal plus), antihistaminika, mukolytika a fytofarmaka (rostlinná léčiva, například Nasivin sinus pro uvolnění vedlejších nosních dutin). Pro regeneraci a zvlhčení nosní sliznice se používá bylinný sprej RymaSTOP obsahující kombinaci 10 bylinných extraktů, který pomáhá i při ucpaném nosu. Může se užívat dlouhodobě a je vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Rýmu lze léčit také homeopaticky, a to pomocí přípravku Coryzalia.

Na co si dát pozor?

  1. Dekongescenční nosní přípravky rychle uvolní ucpaný nos. Mohou se však používat pouze několik dnů (u novorozenců a kojenců maximálně 3 dny, u malých dětí maximálně 5 dnů, u dospělých obvykle maximálně týden). Při dlouhodobém používání hrozí riziko vzniku závislosti – účinek látek se snižuje a může dojít ke vzniku chronického otoku.
  2. Šetrnou variantou je používání hypertonické mořské vody. Ta nos uvolní a navíc čistí a zvlhčuje nosní sliznici.
  3. Je důležité udržovat průchodnost nosu. Zvláště u kojenců je dýchání nosem velmi důležité (kojenec, který nemůže dýchat nosem, nemůže dostatečně sát). Pro děti, které neumí smrkat, je nejlepším řešením použití nosních odsávaček.
  4. Při léčbě rýmy je důležité podávat dostatek tekutin a vitaminů. Uleví také zvlhčování vzduchu v bytě a přiměřená teplota v místnosti.

Jak správně aplikovat přípravky na léčbu rýmy?

Nosní kapky – Aplikují se pomocí kapátka nebo přímo z kapací lahvičky. Před použitím nosních kapek je důležité nos vyčistit, kapky aplikovat vleže, hlavu zaklonit a současně uklonit na jednu stranu. Vždy aplikujte doporučený počet kapek a po nakapání vyndejte kapátko z nosu stlačené, aby nedošlo k opětovnému nasátí kapek. Totéž proveďte u druhé nosní dírky.

Nosní spreje – Jejich výhodou je působení na větší plochu nosní sliznice. Před prvním použitím spreje je třeba lahvičku nebo její nástavec několikrát stisknout tak, aby ze spreje začala vycházet jemná mlhovina. Před samotnou aplikací je důležité nos vyčistit. Při aplikaci spreje seďte, hlavu mírně předkloňte, stlačením nosu prstem si ucpěte jednu nosní dírku. Do druhé nosní dírky zasuňte co nejhlouběji nástavec spreje a odkloňte ho od nosní přepážky, při nádechu aplikujte dávku spreje a vydechněte ústy. Totéž opakujte u druhé nosní dírky. Nakonec nosní sprej řádně očistěte – umyjte a propláchněte teplou vodou. Pokud to není možné, je třeba nosní nástavec alespoň důkladně otřít.

Kdy navštívit lékaře?
Pokud opakované, pravidelné používání léku nevede k vymizení obtíží do týdne.
Jedná-li se o stavy doprovázené horečkou, celkovou schváceností.
Pokud dojde k ucpání nosních dutin, objeví-li se nedoslýchavost.
Pokud je podezření, že se jedná o alergickou rýmu.

Zdroj: Benu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.