Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Chystá se mezinárodní dražba sbírky mincí s císařem Františkem Josefem v hodnotě 100 milionů korun

Sběratele mincí čeká příští týden mimořádná událost. V pátek 20. dubna se uskuteční v Praze mezinárodní aukce nejrozsáhlejší sbírky mincí na světě s vyobrazením císaře Františka Josefa I. Jde o mince a medaile ze vzácných kovů, které byly vyraženy v různých zemích monarchie během jeho vlády v Rakousku-Uhersku v letech 1848 až 1916.

Sbírka obsahuje 635 mincí a medailí ve zlatě a stříbře. O aukci je mezi investory mimořádný zájem, zúčastní se jí stovky sběratelů z Evropy, Asie a Ameriky. Aukce je symbolická v tom, že připadá na rok, kdy si připomínáme 100. výročí pádu monarchie a vzniku samostatného Československa. Hodnota sbírky se odhaduje na 100 milionů Kč. Aukci pořádá přední středoevropský numizmatický aukční dům Macho & Chlapovič.

Banskoštiavnický zlatník 1878 ve váze 6 a půl dukátu
Banskoštiavnický zlatník 1878 ve váze 6 a půl dukátu

Extrémně vzácná sbírka mincí a medailí
„Neexistuje na světě žádná jiná takto rozsáhlá a ucelená sbírka vzácných mincí a medailí s císařem Františkem Josefem. Do dražby jdou kusy, které se v aukcích neobjevily několik desítek let. Investoři teď mají jedinečnou příležitost, která se pravděpodobně už nikdy nebude opakovat. Bez přehánění – teď, nebo nikdy. Jednotlivé mince totiž budou draženy samostatně a pravděpodobně skončí u investorů z různých koutů světa. Sbírku takového rozsahu už zřejmě nikdo nikdy nedá dohromady,“ vysvětluje spolumajitel aukčního domu Macho & Chlapovič Elizej Macho. František Josef Habsburský, z boží vůle císař rakouský, vládl úctyhodných 68 let. To se odráží i na vývoji portrétu panovníka na mincích, kde ho můžeme vidět od mladičkého chlapce přes dospívajícího muže až po seriózního vladaře v pokročilém věku. Mince s vyobrazením mocnáře jsou mezi sběrateli a investory velmi vyhledávané.

Největším a nejvzácnějším klenotem sbírky je banskoštiavnický zlatník z roku 1878 ve váze šest a půl dukátu. Jde o jediný známý kus, který se kdy objevil na sběratelském trhu. Jeho vyvolávací cena je 7,5 milionu korun (300 tisíc eur). Dále bude v nabídce unikátní zlatá medaile ve váze pětadvacetidukátu k příležitosti návštěvy císaře Františka Josefa v Brně v roce 1892. K dalším vzácným a bezpochyby ikonograficky nejkrásnějším ražbám patří střelecká medaile ve váze čtyřdukátu z roku 1869 k příležitosti VI. moravské střelecké soutěže v Moravské Ostravě. K velmi vzácným patří též patnáctidukátová zlatá medaile z roku 1867, kdy byl císař František korunován na uherského krále v Budíně. Jde o variantu s latinským opisem, kterých bylo vyraženo pouze 13 kusů a potenciální kupující zaujme nejen vzácností, ale též perfektní zachovalostí.

15ti dukátová zlatá korunovační medaile z roku 1867
15ti dukátová zlatá korunovační medaile z roku 1867

Mince budou vystaveny na Konopišti
Umělecké kopie nejvzácnějších mincí a medailí z této sbírky s vyobrazením mocnáře navíc budou už od 11. dubna vystaveny na státním zámku Konopiště. Zde může jejich krásu obdivovat po celou turistickou sezonu široká návštěvnická veřejnost. Žádné jiné místo v Čechách totiž nemá k panovnickému rodu Habsburků takový blízký vztah jako Konopiště. Na zámku jak známo pobýval až do začátku první světové války habsburský následník trůnu, synovec císaře František Ferdinand d’Este. Právě atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda rozpoutal v Sarajevu v roce 1914 jeden z nejrozsáhlejších válečných konfliktů v dějinách lidstva. Mince budou na Konopišti uloženy a vystaveny mimo jiné v originálním mincovním kabinetu (skříni), který se na zámku dochoval z majetku arcivévody Františka Ferdinanda d’Este. „Považujeme za naprosto famózní, že se podařilo dojednat vystavení mincí právě na Konopišti. Lepší místo se vztahem k Habsburkům v České republice není,“ pochvaluje si Elizej Macho.  

Češi stále více investují do starých mincí a medailí
Aukce se uskuteční 20. dubna 2018 v pražském hotelu Mandarin Oriental. Pořadatelem je aukční dům Macho & Chlapovič, který patří mezi přední hráče na numizmatickém trhu ve střední Evropě. Do pomyslné knihy aukčních rekordů se zapsal již svojí loňskou aukcí, při které padl dosavadní český numizmatický aukční rekord – extrémně vzácný zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937 byl loni v dubnu vydražen za více než 17 milionů korun a stal se tak nejdražší českou mincí. I v případě sbírky „Franz Josef“ se dají očekávat další aukční rekordy. Zájem Čechů o numizmatiku jako o alternativní investiční příležitost stále roste. Po automobilových veteránech jde o druhé nejvýnosnější aktivum, průměrná výnosnost starých mincí je 225 % za 10 let. Češi investují do numizmatiky čím dál víc, hodnota starých mincí a medailí držených českými domácnostmi je podle expertního odhadu asi 40 mld. Kč.

Zdroj: numizmatický aukční dům Macho & Chlapovič

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *