Makarská riviéra, mezi horami a mořem

Kdo neslyšel alespoň jednou slovo Makarská, ať se přihlásí? Tady byl u moře snad každý Čech. Je to jedno z nejoblíbenějších letovisek, kam každoročně vyrážejí deseti tisíce slunce a moře chtivých spoluobčanů. Moc jsem nechápala, co na Makarské všichni mají a tak jsem se sem vydala.

Vzdušná extáze horský i mořský vzduch dohromady
Po její návštěvě se už nedivím. „Přírodní i klimatické podmínky splitské oblasti Dalmácie, kde se Makarská nachází, jsou pro trávení letní dovolené více než lákavé“, říkala nám Eva Němečková, tisková mluvčí CK FIRO-tour. A doplnila: „Nikde v Chorvatsku se pohoří neblíží tak k pobřeží, jako právě na Makarské riviéře, která leží na úpatí pohoří Biokovo“. Jak sami Chorvaté říkají, tady je pohoří úpatím v moři a vrcholky vysoko oblacích. Však nejvyšší vrh Sveti Jure dosahuje úctyhodných 1762 m. Díky hradbě vytvořené horským masivem Biokovo, neproniká na pobřeží chladnější vzduch z vnitrozemí. Neobvyklá blízkost hor a moře a vzdušné proudy způsobují, že se tu mísí horský vzduch s mořských. O tom jak čistý a léčivý je, se přesvědčí každý návštěvník.

Přímo do letoviska Makarská
Dnes 15 tisícové město Makarská vyrostlo kolem přírodního přístavu chráněného poloostrovem Svatého Petra a výběžkem Osejava. Zde se mohly před nepřízní počasí skrývat lodě v minulosti a bezpečný ukryt pro plavidla představuje i v dnes. V městě je několik zajímavých světských i církevních staveb, avšak nejvíce si ohlédnutí za minulostí Makarské, vychutnáte ve Františkánském klášteře, který nedávno oslavil 500 výročí od svého založení.

Jestli však na Makarské nás suchozemce něco skutečně okouzlí, je to překrásná oblázková i písčitá asi 2 kilometrová pláž s blankytným mořem. Kolem pláže vede promenáda se stínem z borovic. Makarská je živá, krásná díky svému přírodnímu přístavu, plná vyžití jak na břehu, tak na vodě. Kdo do Splitské oblasti Dalmácie míří, měl by Makarskou poctít svou návštěvou.

Letovisko Baška Voda, turistický mumraj v menším
Jen 10 km severozápadně od Makarské a 5 km jihovýchodně od Brely se nachází asi 3 tisícové městečko a přístav Baška Voda. Tu jsme si pro svůj pobyt vybrali my. Atmosféra v letovisku je lidová, ovlivněna místním obyvatelstvem, které se kromě práce v turistickém ruchu věnuje pěstování oliv, vinné révy, fíků i višní. Dovolená v Baška Voda, náš oslovila, protože nemusíme ruch na Makarské ani luxusní atmosféru Brely.

Letovisko je klidnější i proto, že sem nedoléhá hluk z Jadranské magistrály, která vede nad městečkem, ukrytá mezi kopci Biokova. Oblázková pláž Nikolina je lemovaná borovicovým hájem. Vybavení pláže i čistota moře vysloužila pláži modrou vlajku. Získala i ocenění za přírodní zařízení pláže. A v roce 2015 byla dokonce britským deníkem Daily Mail zvolena mezi 10 nejhezčích pláží Středomoří.

Biokovo, nejpřitažlivější přímořské pohoří na Jadranu
Celé pohoří Biokovo měří 36 km a zejména nad Baškou Vodou je nejmalebnější. Ač horský masiv působí na první pohled hole, strmé vápencové skály, skoro jakoby trčely z vody, je flóra i fauna bohatá. Na severu je pohoří porostlé bukovými lesy a černou borovicí, ve vyšších polohách převládá alpinský porost. V roce 1981 bylo Biokovo prohlášeno za Přírodní park. Nejjednodušší způsob jak se seznámit bohatou vegetací pohoří, zvláště pokud máte malé děti, je návštěva Botanické zahrady ve vesničce Kotišina, zřízené přímo v přírodním parku. Pohoří je protkané turistickými stezkami, s množstvím vyhlídek, na kterých je těžké se nezastavit. Výhledů na modravé moře, ostrovy i vesničky na pobřeží se totiž nelze nabažit. Věřte.

Nejkrásnější pláže v okolí: Dugi Rat a Vrulja
Po dnech strávených pláži a nachozeni po horách jsme se ještě rozhodli, že ještě prozkoumáme další pobřežní krásy. Jako první jsme navštívili oblázková pláž Dugi rat, nedaleko Brely, která měří asi 900 metrů. Bývá opakovaně řazena mezi nejkrásnější pláže světa. Její zvláštností je zajímavý přírodní úkaz – kámen porostlý piniemi čnící z vody, který bývá nazýván i ostrovem lásky. Pláž Dugi rat se nachází na mysu s borovým lesem, který slouží jako stinné útočiště před letními vedry.

Další úchvatná pláž u Brely, akorát směrem na sever, je Vrulja. Vzhledem k tomu, že vysoké útesy brání přístupu pěších, je ideální přístup z moře. My jsme využili dopravu člunem z Brely. Ačkoliv je pláž zčásti vyhrazena pro naturisty, jejími častými hosty jsou jako my, rodiny s malými dětmi hledající klid. Pláž je oblázková a je obklopena borovicemi. Moře je tu křišťálově čisté, trošku chladnější, což je způsobeno podmořskými sladkovodními prameny.

Zdroj: CK  FIRO-tour

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *