Divokej Bill oslavil své dvacetiny

V měsíci červnu oslavila skupina Divokej Bill své dvacetiny. Za tuto dobu ušla velkou cestu a právem se stala jednou z nejvyhledávanějších koncertních kapel u nás. Oslava tohoto jubilea proběhne  24. ledna 2019 v pražské O2 areně. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal.

Sedm studiových alb, něco ke stu autorských písní, čtyři DVD s live koncerty, přes 260.000 prodaných nosičů (všechna vydaná alba byla oceněna zlatými a platinovými deskami) a skoro 1500 odehraných koncertů, což jsou zhruba čtyři roky nepřetržitě na pódiu. I tak se dá charakterizovat dosavadní kariéra skupiny, která vznikla z party kamarádů v roce 1998 v Úvalech u Prahy. Dodnes zde mají svou zkušebnu a pravidelně se sem vrací hrát na místní stadion pro své „domácí“ publikum.

A jak charakterizuje těch uplynulých let frontman kapely Vašek Bláha? „Mám pocit, že to mělo a má smysl. Pocit, že člověk je sám sobě pánem, a dělá to, co si vybral a co má rád a taky určité naplnění, když se povede nahrát nová písnička nebo celé album. Odezva od fanoušků, když ‚hučej‘ pod pódiem, a dají vědět, že je to baví, nebo že jim nějaká naše pecka pomohla, když jim bylo těžko. Divokýmu Billovi jsme dali všichni strašně energie a času. Můj život byl z hodně velké části o tom přijít ze školy, hodit tašku do kouta a hurá do zkušebny. Den co den. Mezi našimi patnácti až dvaceti pěti lety jsme ve zkušebně v podstatě žili. Pořád mám pocit, že z tohoto období vlastně dodnes těžíme nejvíc. Je super, že po těch dvaceti letech nám zůstalo to prvotní nadšení hrát živě pro publikum. Pořád mě to fascinuje, přijde mi to nejvíc a jsem rád, že se tak stále děje a že je to naše živobytí.“

Divokého Billa je možné přes léto vidět na festivalových pódiích, ale hodně času teď kapela věnuje přípravě jejich narozeninového koncertu v pražské O2 areně , který, byť se odehraje až 24 ledna 2019, slibuje už dnes nejedno překvapení. „Nechceme ještě prozrazovat koncepci a dramaturgii koncertu, ale určitě se třeba vrátíme k několika skladbám, které jsme opravdu hodně, hodně dlouho nehráli. Říkáme jim pracovně „starý pekla“ a patří sem například písně Král, Kladivo, Medvědář nebo Bill. Občas si některou z nich zkusíme zahrát na fesťáku. Jednak vidíme, jak na ně lidi reagují a taky, abychom je po letech pěkně oprášili,“ prozrazuje houslista a zpěvák Adam Karlík.

DIVOKEJ BILL
Vašek Bláha – zpěv, kytary, Adam Karlík – zpěv, housle, Roman Procházka – zpěv, kytary, Jurda Čaruj – baskytara, Štěpán Karbulka – zpěv, djembe, Honza Bártl – banjo, kytara, Martin Pecka – akordeon, klávesy, Marek Žežulka – bicí

Kapela Divokej Bill vzniká v roce 1998. Svůj první koncert odehrají 6. června 1998 v Českém Brodě. Hned poté nahrávají demosnímky Sedm statečných a Osm statečných, díky nimž se přihlašují do tzv. vyhledávacích soutěží pro začínající kapely a naprostou většinu z nich vyhrávají (Rock Nymburk, Broumovská kytara, Rockfest Dobříš a Jim Beam Rock). V roce 2000 podepisují smlouvu s firmou Monitor EMI, u které kapela vydává do roku 2013 pět řadových desek, dva “živáky” a jednu “bestovku”. V roce 2012 zakládají Vašek Bláha, Roman Procházka a Adam Karlík agenturu Divokej Bill s.r.o., která nyní kapelu zastupuje. Od roku 2012 má kapela za sebou úspěšné velké open air turné “15”, k šesté řadové desce “15” a 15ti letům kapely, vyprodané KD turné “Možná přijde i Pekelník”, vyprodané akustické turné k akustické desce “G2 acoustic stage” a Divokej Bill “Lobkowicz tour” k desce Tsunami, které navštívilo 70tis fanoušků. Všechny tři jmenované desky byly nově vydány u firmy Supraphon.

Za celou historii odehrála kapela Divokej Bill přibližně 1500 koncertů. Prodala přes 260.000 nosičů. Všechna vydaná alba, byla oceněna zlatými a platinovými deskami. Během své kariéry získala skupina mnoho cen a ocenění. Mezi nejvýznamnější patří umístění v Anketě Zlatý slavík, 1. místo, rok 2006 a 3. místo, v letech 2005, 2007 – 2009, dále ocenění v rámci Hudebních cen TV Očko, kde se kapela stala 3x po sobě vítězem jako Kapela roku v kategorii rock. Nutno také zmínit Hudební festivalové ceny, 1. místo, rok 2010 a 2. místo, rok 2011.

Kapela Divokej Bill má během své existence na svém kontě již 7 řadových alb…
Propustka do pekel – 2000, studio SONO, Monitor EMI
Svatá pravda – 2001, studio SONO, Monitor EMI
Mezi nima – 2003, studio Black Pes Klánovice, Monitor EMI
Divokej Bill – 2006, studio Špinavci, Monitor EMI
Mlsná – 2009, studio SONO, Monitor EMI
Unisono – Best of (2000 – 2010) – 2011, studio Sono, Monitor EMI
“15”– 2013, studio SONO, Supraphon
Tsunami – 2017, studio SONO, Supraphon
….a čtyři záznamy z live koncertů.
Lucerna – 2004, velký sál Lucerny Praha, Monitor EMI
Rock for People – 2007, festival Rock for People, Monitor EMI
G2 Acoustic Stage – 2014, Retro Music Hall, Supraphon
Divokej Bill DOMA – 2015, Úvaly, ve spolupráci s Českou Televizí

Zdroj: www.divokejbill.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *