Co dělat, když vás „honí mlsná“

Racionální strava a zdravý životní styl přinášejí spokojenější život. Sladkosti, pochoutky, tučné pokrmy, nebo dokonce obžerství nám ho dlouhodobě neosladí, spíše naopak. I když máte jasnou vizi, co už do vašeho zdravého jídelníčku nepatří, pokušení a slabé chvilky mohou především začátečníky zlomit ve výdrži. Nabádá vás zákeřný vnitřní hlas sníst cokoli, co vám přijde pod ruku? Připravili jsme pro vás několik ověřených tipů, jak se ubránit zbytečnému kroku stranou a bez problémů vytrvat v cestě za štíhlou linií i zdravím.

Zamyslete se, zda jde opravdu o hlad
Pokud si odpovíte na otázku kladně a jste ochotni sníst klidně i talíř vařené brokolice, je to hlad. V opačném případě je pocit vyvolán spíše emocionálním stresem, úzkostí, únavou nebo smutkem. Z toho plyne chuť to celé „zajíst“. Zaměřte se na pravou příčinu a snažte se ji pokud možno vyřešit jinak než jídlem.

Dejte si vodu s citrónem
Dehydratace organismu může často vyvolat dojem, že máme hlad. Dopřejte si raději sklenici s vodou a přidejte pár kapek citrónu, který zahání touhy na jídlo, a navíc obsahuje pro organismus příznivé látky – kromě toho, že je bohatým zdrojem vitamínu C, jsou v něm také obsaženy např. flavonoidy s antioxidačními účinky, které působí proti kardiovaskulárním chorobám a rakovinnému bujení, a dále karotenoidy, vitamíny skupiny B, pektiny, fosfor, draslík, sodík, dvojmocný vápník, dvojmocné železo a další stopové a minerální prvky. Kromě toho citrón pomáhá s odkyselením organismu.

Zbavte se nevhodných potravin
Vyčistěte ledničku a tajné skrýše od kalorických potravin dříve, než bude pozdě. Místo nich nakupte několik zdravých a přijatelných alternativ. Pokud začnete mít na něco chuť, můžete zůstat klidní, protože v dosahu bude jen to, co vás nezabrzdí v redukci váhy.

Řiďte se vlastním biorytmem
Vysledujte, kdy máte během dne největší potřebu dát si něco dobrého a nezdravého. Obvykle se taková chuť vyskytne kolem 15. Hodiny odpolední. Nižší produkce kortizolu navozuje pocit únavy a tělo si začne žádat nabuzení cukrem. Zkuste ho ale přelstít a vydejte se alespoň na krátkou procházku ven, nabijte se slunečními paprsky nebo si zacvičte.

Láska a sex chutě zahání
Když máte chuť na něco sladkého, nemusíte se zdaleka saturovat jen jídlem. Vyhledejte svého partnera a užijte si společnou chvilku. Sex vyplavuje serotonin a dopamin, hormony, které vás ihned nabudí a naplní pocitem štěstí. Věřte, že na jídlo už si pak ani nevzpomenete.

Zredukujte kila i chuť na sladké jednou provždy
Možná si teď říkáte, že už jste vyzkoušeli celou řadu diet a ke snížení váhy, natož redukci chuti na sladké u vás stejně nedošlo. Možná jste ale ještě nezkusili ketodietu. Jejím základem je navození tělesného stavu ketózy, kdy se vám pomocí snížení příjmu sacharidů začnou usazené tuky v těle sami rozkládat. Tento přístup je pro své výrazné a dlouhodobé výsledky stále vyhledávanější. Jídelníček se nastavuje vždy individuálně tak, abyste netrpěli chutí na další jídlo, nebo dokonce hladem. Profesor MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., nefrolog a odborný garant výživového programu Cambridge Weight Plan, upřesňuje, proč je tak snadné ketodietu zvládnout: „Protože jde o radikální změnu stravování, nabízíme zprvu využívání výživových preparátů s dokonale vyváženými živinami na celý den a následně přesně připravený jídelníček bohatý především na bílkoviny. Touto cestou se může vydat každý, aniž by se musel dopředu výrazně zaobírat vývojem vlastní potravinové skladby. Pravidelné osobní konzultace ho nejen zpravují o dosažených výsledcích, upravují následující stravu, ale také motivují.“ Není divu, že taková komplexní podpora nabízí vysoké šance, že bez velkého úsilí dietu zdárně dokončíte a navíc si třeba zdravý životní styl osvojíte konečně natrvalo.

Zdroj: Cambridge Weight Plan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.