Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníZábava

Dovolená v exotice? Foťte lidi a jejich kulturu!

Jestliže se letos chystáte vycestovat za hranice všedních dní, rozhodně budete fotit – kdo to dnes nedělá?! Chcete plnit svůj instagram opravdu cool fotkami a oslnit své přátele originálním pohledem na navštívené místo? Tak zapomeňte na dovolenkové klišé v podobě fotek pláží, koktejlů a architektury, které skoro na všech snímcích vypadají stejně. Co má naopak vždy neopakovatelnou atmosféru jsou lidé a jejich aktivity – každodenní život, dění na ulici, tradice, projevy specifické kultury. Inspirací vám mohou být tyto báječné fotky z Kuby od profi fotografa a Nikon ambasadora Marka Musila. Vybavte se následujícími radami a uvidíte, že fotoalbum z téhle dovolené předčí všechna ostatní!

Tradiční místní holičství je velkou turistickou atrakcí.

1) Celek – polocelek – detail
„Zkuste k celé dovolené nebo výletu přistoupit jako k reportáži. Nejlepší metodou jak ´podat zprávu´ o určité události je řídit se známou mantrou fotografů celek – polocelek – detail. Celek znamená, že širokoúhlým objektivem zachycujeme zahuštěný prostor – třeba lidí na tržišti – čímž ukážeme množství hemžících se postav. Polocelek znamená, že středním ohniskem objektivu zobrazíme postavy lidí nebo objekty, které nás zaujaly. Teleobjektivem pak zachycujeme portréty a detaily,“ radí hned na začátek fotograf Michael Jurák, který vede kurzy focení v Nikon škole.

Kubánské doutníky bývají nejlepší na světě a místní to dobře vědí.
Slepý muž uprostřed malé havanské tržnice, pravidelně si tam přivydělává prodejem ovoce.

2) Buďte kreativní v kompozici
Ať už fotíte cokoliv, kreativita je vždy na místě, protože fotka je prostě umělecká disciplína. Znamená to, že byste měli věnovat velkou pozornost tomu, jak jsou poskládány jednotlivé prvky tvořící výsledný obrázek. Vždy myslete na tyto dva základní koncepty:

Auta z padesátých let jsou pro ulice Kuby typická.

Vyhýbejte se objektu ve středu s prázdným okolím
Fotky s hlavním objektem přímo ve středu a spoustou volného prostoru okolo jsou nudné. Zkuste prostě foťákem pohybovat na jednu stranu tak dlouho, až je focený objekt spíše v pravé nebo levé části obrazu. Stranu vyberte tak, aby byl obrázek vyvážený, tedy aby na druhé straně od foceného objektu bylo také něco zajímavého pro oko.

Převládajícím náboženstvím na Kubě je římský katolicismus.

Jděte blíž
Obzvlášť, pokud se rozhodnete nechat focený objekt uprostřed (ale i když jej posunete stranou), vylepšíte svou fotku, když půjdete blíž. Jde jednoduše o to, že je divák fotky více ohromen velkým vyobrazeným předmětem, který hned sám upoutá pozornost, neunikne jí. Zkuste fotografovaným objektem vyplnit celou scénu. Když zajímavý objekt vyplní celou scénu, získáte snímek, který zaručeně zapůsobí.

Autobusy v Havaně bývají přecpané místními, turisty v nich nepotkáte.

3) Nacvakejte jich hodně
Pravidlo, které platí obzvlášť u portrétů a rodinných fotek. Když děláte skupinový portrét, často slyšíte remcání někoho, kdo se nechce fotit a chce to mít rychle za sebou. Třeba kvůli špatné zkušenosti s portrétními fotografy, s nepříjemným procesem focení i výsledkem. Na vás je vypořádat se s takovou situací co nejrychleji a využít sekvenčního snímání. Můžete pak vybrat z vícero fotek tu nejlepší a vyhnete se nutnosti focení opakovat třeba kvůli mrknutí.

Místní mládež si krátí dlouho chvíli u kulečníku.

4) Jednejte rychle, buďte připravení a nestyďte se
„Při letních radovánkách, které bývají akční, se fotografovaná scéna často velmi rychle mění. Proto je důležité být vždy připraven zachytit krátký okamžik. Samozřejmě to znamená mít baterii foťáku vždy nabitou. Hlavně se nestyďte fotit, když budete váhat, snadno propásnete ty nejvíce fotogenické okamžiky,“ radí Marek Musil, profi fotograf a ambasador značky Nikon, který se proslavil svojí sérií fotek z festivalu Burning man.

Všem Kubáncům je na první pohled jasné, že jakožto běloch máte peníze.

5) Neblejskejte v interiéru
Kdykoliv fotíte vevnitř, ujistěte se, že máte nastavené nucené potlačení blesku. Blesk sice může zachránit spoustu fotek a v případě venkovního šera s ním můžete dosáhnout parádní fotky namísto neostré mazanice. Světlo blesku je ale tvrdé, ploché a studené, což v interiéru nikdy nevypadá dobře. Pokud fotíte vevnitř během dne například portrét, raději se snažte zabíranou postavu směřovat tak, aby na ni dopadalo přirozené světlo procházející z venku oknem. Okno ale nezahrnujte do kompozice, vždy stůjte mezi ním a fotografovaným objektem. Pokud fotíte vevnitř v noci, snažte se místnost zaplavit světlem, jak jen je to možné – rozsviťte lampy, lustry.

Těhotná žena s dítětem ve svém domově.

6) Venku naopak blesk využijte
Blesk může být velkým pomocníkem při focení v exteriéru během dne. I za slunečna zkuste na foťáku zapnout blesk, docílíte tím osvětlení i těch částí scény, na které zrovna sluneční světlo nedopadá, tedy stínů, které často vytvářejí nepěkné, tvrdé kontrasty.

Při procházení ulicemi Havany člověk potkává místní rodiny posedávající na chodnících.

7) Zkuste se zaměřit na odrazy 
Fotek s uměleckým nádechem můžete snadno docílit, když zkusíte zachytit nikoliv samotný objekt, ale jeho zrcadlový odraz na nějaké lesklé ploše. Po dešti to mohou být kaluže, skvěle fungují výlohy obchodů, ale také sklenička vína nebo karoserie auta. Na fotce nemusí být jen odrazy konkrétních objektů, skvěle vypadají také abstraktní odlesky různobarevných světel v noci.

Proslulý kabaret Tropicana funguje v Havaně od roku 1939.
Mezi tanečnicemi je i spousta transsexuálů a členů z místního baletního souboru, kteří si takto vydělávají na obživu rodiny.

8) Pozor na pozadí
Ať fotíte cokoliv, nikdy nezapomínejte na důležitost pozadí. Vyhýbejte se nepěkným zdem, odpadkům válejícím se na ulici nebo dokonce na pláži a dejte pozor, aby osobám na vaší fotce „nevyrůstaly“ předměty na pozadí z hlavy. Pokud objevíte zajímavé pozadí, jako třeba povedené grafity, pohrajte si s rozložením scény tak, aby vzniknul doslova obraz.

Malecon Street, nejznámější ulice v Havaně. Západ slunce kočímu oznamuje konec pracovní doby, další turisty sveze až zítra.

9) Změna úhlu záběru je výrazný tvůrčí prvek
Střídejte fotky z podhledu, to prodlužuje nohy osob a zvýrazňuje výšku budov. Nadhled je zase vhodný třeba pro zachycení většího množství lidí. Využijte k tomu vhodné místa jako lávky, schodiště a mosty. Je vhodné též zařadit záběry exponované tzv. “na výšku” zejména pro portréty jednotlivců, ale taky např. v přírodě, v místech se strmým stoupáním nebo v lesních úsecích mezi vysokými stromy. Při focení z nadhledu a podhledu je k nezaplacení výklopný displej fotoaparátu, jaký nabízí třeba zrcadlovka Nikon D5600, u níž je tento displej navíc dotykový.

Mezi starými oprýskanými domy jsou občas k vidění nádherné architektonické budovy.
Typická ulice staré Havany.

Tip na fotoaparát
Nikon D5600 je snadné pomocí bluetooth připojit k mobilu a fotky i videa pak sdílet na internetu – ihned se podělíte o své zážitky s přáteli a rodinou klidně na druhé straně planety! D5600 je vybavený velkým obrazovým snímačem formátu DX s 24,2 milionu pixelů, díky čemuž je schopen ostře zachycovat jemné struktury a produkovat snímky s perfektně brilantními detaily. Rozsah citlivostí ISO 100–25 600 a zvýšená citlivost ISO 6 400 v režimu Noční krajina zaručují snadné zvládnutí motivů za nízké hladiny osvětlení a v obtížných světelných situacích. Systém zpracování obrazu EXPEED 4 dosahuje kvalitní redukce šumu i při použití vysokých citlivostí ISO. A s širokou nabídkou výměnných objektivů NIKKOR jsou snímky s působivě rozmazaným pozadím a bohatou tonalitou hračkou. Cena: 18 990 Kč vč. DPH.

Zdroj a foto: Marek Musil, Nikon ambasador

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *