Vogue oblékla sochy v Praze a Bratislavě

Současně s vydáním prvního čísla československé Vogue došlo v noci ze 16. na 17. srpna k happeningu oblékání soch v Praze a Bratislavě. Smyslem akce je poukázat na nepoměr mužských a ženských figur v našem veřejném prostoru. Další iniciativou Vogue CS je prosazení realizace sochy Olgy Havlové; osobnosti, které se i přes její významný celospolečenský vliv památníku zatím nedostalo.

„Původně jsme chtěli oblečenými sochami zdůraznit jen módu, oslavit tímto způsobem příchod nejprestižnějšího módního časopisu do našich zemí. Během plánování jsme ale narazili na problém – v pražských ulicích se nacházejí sochy především mužské. Ženských je málo, z toho většina pouze alegorického charakteru,“ vysvětluje sled událostí Andrea Běhounková, šéfredaktorka Vogue CS vznik.

Jako první padla volba na sochu Bedřicha Smetany v Praze. Stojí na konci Novotného lávky, ale ukázalo se, že větvoví vzrostlého stromu, v němž se Bedřich téměř ztrácí, je neproniknutelné. Český sochař a designér Michal Cimala, pro něhož je největším inspiračním zdrojem městská poetika a industriální prostředí, tedy nakonec oblékl jen dvě. Antonína Dvořáka na Palachově náměstí před Rudolfinem a alegorické znázornění Vltavy od Václava Prachnera. Terezka, jak se soše obecně přezdívá, stojí v kašně na Mariánském náměstí přímo naproti budově magistrátu. „Pro Vltavu jsem vytvořil obranný krunýř, jaký mívají komiksové superhrdinky. Antonína Dvořáka jsem oblékl tak, abych upozornil na nevhodné umístění sochy. Slavný skladatel vypadá spíš jako vrátný, nebo jako by se nemohl dostat do domu, kde zní jeho světoznámá hudba,“ uvedl Cimala.

Stejná akce se uskutečnila i v Bratislavě, tam několik významných soch oblékla slovenská designérka Lenka Sršňová. Výběr padl na díla v samém srdci metropole, a to v Grassalkovichově zahradě, na Hviezdoslavově náměstí a rohu ulic Záhradnícká a Karadžičova: „Obliecť sôchy je pre mňa výzva, zaujímavé spojenie módy a umenia vo verejném priestoru. Cielene sme si vybrali sochy, ktoré v nás evokujú slobodu, radosť a dynamiku, také, ktoré svojou proporciou a stavbou dávajú vyniknúť odevu. Šaty som dizajnovala tak, aby korešpondovali s okolným prostredím soch. Použité vzory sú výberom z mojich doterajších kolekcií a ako je pre moju tvorbu známe, hýria farbami a veselou energiou.“

Socha pro Olgu
První číslo československé Vogue oslavuje jednu z nejvýraznějších ženských postav novodobé historie, Olgu Havlovou. Kromě vizuálně silné obálky věnované právě jí, se Vogue pustila do projektu, který si klade nemalý cíl: vznik sochy Olgy Havlové. „Olga se pro nás stala představitelkou tiché ženské síly. Obdivujeme její vytrvalou podporu Václava Havla v jeho nejtěžších chvílích, stejně jako filantropickou činnost, které se vytrvale věnovala. Pokud ve veřejném prostoru chybí památník výjimečné ženy, je to ten pro Olgu, a my uděláme vše, aby mohl vzniknout,“ vysvětluje Andrea Běhounková.

Vznik prvního čísla časopisu více přibližuje výstava První vydání v pražském Uměleckoprůmyslovém museu, která probíhá do 12. září. V pražské kavárně Café~Café je připraveno pop-up knihkupectví, kde bude kromě prvního čísla Vogue CS v prodeji i limitovaná edice plakátu podepsaného Evou Herzigovou a fotografem Michalem Pudelkou. Dále tam lze zakoupit kurátorsky vybrané knihy o módě, designu a umění. Knihkupectví bude otevřeno do 9. září.

Michal Cimala
Sochař, malíř a designér žijící v Praze. Jako zakladatel ateliérů Trafačka se podílel na výstavách a kulturních akcích v tamní Trafo Gallery. Od roku 2006 působí v Ateliéru sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze, který nejprve vedl s Jaroslavem Rónou, od roku 2013 s Lukášem Rittsteinem. Více informací najdete na michalcimala.cz.

Lenka Sršňová
Patří ke generaci současných mladých slovenských designérů. Absolvovala Ateliér oděvního designu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a studijní pobyty v Paříži a Finsku. Velmi ji ovlivnila pracovní stáž v ateliéru Jeana Charlese de Castelbajac. Od roku 2009 provozuje vlastní módní ateliér. Více informací najdete na lenkasrsnova.com.

Zdroj: v24media.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.