Věděli jste, že mobilní telefon má už 81 procent školáků?

Kolem sebe neustále vidíme děti upřeně hledící a ťukající na obrazovky mobilních telefonů, takže máme oprávněně stále větší strach, aby se jim z nepozornosti něco nestalo. Statistiky potvrzují, že školák bez mobilu je v současné době téměř raritou. Proto jsme se na to v Poštovní spořitelně zaměřili a mezi rodiči dětí jsme vypátrali, že mobilní telefon má 81 procent dětí od první do deváté třídy. A drtivá většina z nich získá svůj mobil nejpozději ve třetí třídě.

Z naší ankety dále vzešlo, že děti většinou dostávají zcela nový dotykový chytrý telefon, který nejčastěji přijde na dva až pět tisíc korun. „Zjistili jsme, že rodiče na dětech nijak nešetří a dopřávají jim co nejmodernější přístroje v několikatisícové hodnotě,“ uvádí Monika Buřičová z Poštovní spořitelny. Žádnou výjimkou nejsou ale ani školáci, kteří mají mobil v pěti až desetitisícové pořizovací hodnotě.

Byť některé mají děti poměrně drahé přístroje, jejich náklady při používání mobilu rodiče a zákonní zástupci omezují a kontrolují. Z většiny reakcí rodičů vyplynulo, že jejich děti nemohou utratit díky tarifu více než 200 korun měsíčně. „V rámci rozvoje finanční gramotnosti lze doporučit pravidelnou pevnou částku formou měsíčního tarifu, aby si děti zvykaly na nutnost o financích přemýšlet a s výdaji při používání mobilu hospodařit,“ doplnila Monika Buřičová z Poštovní spořitelny.

Zdroj: Poštovní spořitelna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.