Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZdraví

Nechcete mít doma „metráčka“? Ohlídejte dětem jídelníček i množství pohybu!

Nadváha a obezita jsou u nás stále větším problémem, který se týká i nejmladší generace. Podle odborníků je pro budoucnost dětí rozhodující právě přístup rodičů. To oni určují, zda z jejich dětí vyrostou „tlouštíci“ se zdravotními problémy, anebo štíhlí a zdravě sebevědomí lidé.

Kristýna Přibylová, majitelka dětských tělocvičen Monkey´s Gym, maminka 3 dětí

Kristýna Přibylová, maminka 3 dětí a majitelka dětských tělocvičen Monkey´s Gym, kde se cvičí podle správného psychomotorického vývoje dětí:
„Co by měli rodiče udělat pro to, aby se z jejich potomka jednou nestal „metráček“? Podle mě je řešení jednoduché – vést ho odmalička ke sportu a hýbat se společně s ním. Máme-li v rodině dispozici k tloustnutí, je nutné učinit hned od útlého věku opatření, díky nimž se dítko do této situace nedostane – zdravá strava, sladkosti jen v malém množství, pravidelný pohyb. Pokud se ratolest začne zakulacovat, je nutné zasáhnout hned při prvních příznacích – omezit příjem a zvýšit výdej. Přihlásit potomka na zábavný sportovní kroužek (na výběr jsou dnes kromě tradičních i skutečně zajímavé aktivity – skoky na trampolínách, lezení, různé druhy tance nebo aktuálně populární parkur), vymyslet společnou aktivitu v přírodě. Děti se pohybu nebrání, pokud jim ho umíme správně nabídnout, a hlavně pokud se hýbeme společně s nimi. U nás doma všichni společně provozujeme typické „rodinné“ sporty, jako je cyklistika, lyžování nebo turistika, a všechny naše děti sportují odmalička. Jeden syn si hledal cestu déle, ale po období, kdy „nejoblíbenějším sportem byla výtvarka“, nakonec skončil u plavání a golfu. Druhý syn je typické aktivní dítě, které se hýbe několik hodin denně na trénincích a doma ještě vyrazí s míčem na zahradu. Nejmladší dcera cvičí u nás v Monkey´s Gym a moc ji to baví, kromě toho také plave. Jsem ráda, že si ani děti ani my s manželem nedokážeme život bez pohybu vlastně ani představit.“ 

Štěpánka Štrougalová

Štěpánka Štrougalová, maminka 4 dětí a majitelka plaveckého a dětského centra Baby Club Juklík
„Myslím si, že rozhodující je vlastní příklad, proto s dětmi odmalička trávíme hodně času na kolech, na lyžích, v bazénu či na výletech. Také se mi osvědčilo vymýšlet dětem pohybové aktivity, kde budou společně se svými kamarády, protože s těmi je i sportování vždycky veselejší. Děti zároveň potěší, pokud je necháme některou aktivitu naplánovat samostatně – potřebují totiž pocit důvěry a samostatnosti. Naopak za velkou chybu považuji dávat si společně s dítětem příliš velké, nesplnitelné cíle. Protože pokud dítě pohyb příliš nevyhledává, určitě nepovede k úspěchu, když ho zapíšeme na čtyři sportovní aktivity týdně… Proto doporučuji zkusit to ze začátku spíš drobnějšími krůčky. Jestliže je to proveditelné, může být třeba řešením vstát o něco dříve, přestat vozit dítě do školy (ale i na kroužky) autem, a chodit raději společně pěšky. Koneckonců díky společné cestě tak strávíme s potomkem mnohem více času a bude i příležitost pro lepší komunikaci. Ta pak usnadní cestu při hledání pohybových aktivit, které budou dítě bavit. V tomto směru bych se ještě přimlouvala za jednu věc – pokud už má dítě na věc svůj vlastní názor, vyslechněte ho a zkuste občas neprosazovat za každou cenu vlastní názor, ale přistoupit na kompromisy.“ 

Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz, maminka 3 dětí

Jana Havrdová, maminka 3 dětí a prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, který zaštiťuje celorepublikový projekt Děti na startu
„Rodiče musí jít dětem příkladem, ty pak samy přirozeně přebírají jejich návyky. Jsme aktivní rodina, já i manžel pravidelně sportujeme, o pohybu se doma bavíme, je to téma stejně jako škola nebo jídlo. A samozřejmě máme spoustu dětských pohybových kroužků. Desetiletý Pepíno má ve škole florbal, k tomu ještě vodní pólo, šestiletá Anička baletí a k tomu má kompenzační jógu. Dospělý Albert chodí na vedené cvičení do gymu a sám si nastavuje další tréninky na kole nebo běhá. Na druhou stranu se naše děti někdy rády i trochu povalují, ale to je v pořádku – k tomu, aby mohly sportovat, musí i odpočívat. Proto jsme si oblíbili třeba společná filmová odpoledne nebo večery, které navíc utužují rodinnou pospolitost. A co se týká „tloustnutí“… Myslím si, že u dětí je to stejné jako u dospělých – je třeba nalézt rozumný kompromis mezi tím, co a v jakém množství jedí, a jak se hýbou. Když má moje dítě tendenci hodně baštit a zakulacovat se mi před očima, ohlídám jeho jídelníček i pohyb. Dnes už se běžně dají koupit dětské krokoměry i jiná zařízení, která monitorují dětskou aktivitu, jako je třeba Reima Go. Nejdůležitější a současně nejtěžší je ovšem nalézt pohyb, který bude děti bavit. To považuji za základ úspěchu.“

Zdroj a foto: www.detinastartu.cz, www.juklik.cz, www.monkeysgym.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *