Žijete tak, jak jste chtěli ve svých 18 letech?

Většina z nás se asi shodne na tom, že žít svůj vysněný život není zdaleka tak jednoduché, jak se v mládí zdálo. Proč tomu tak vlastně je? A nerezignovali jsme na vlastní sny příliš snadno? Petr Casanova, znalec mezilidských vztahů a autor knižních bestsellerů, má jasno. „Až bude mému synovi osmnáct, chci, aby znal několik nejdůležitějších rad do dospělosti.“ Které to podle Petra jsou?

Poslouchej sám sebe
Co je pro jednoho priorita, to je pro druhého nepodstatné. „A přesně proto si musí každý z nás stanovit, co je právě můj sen, můj cíl, můj symbol spěchu. Jsou to peníze? Vyvážené vztahy? Zdraví? Vnitřní spokojenost?“ nastiňuje Petr Casanova jádro problému. „Stejně jako jenom vy budete znát svůj sen, tak jen vy se musíte postarat o to, aby se naplnil. Všichni totiž máme ve své DNA jedinečné předpoklady, které nemá nikdo jiný. A právě proto je musíme naplnit.“

Překonávej pohodlí, měj kuráž dělat změny
Po letech práce, řešení nesčetných problémů a životních komplikací se možná zdají taková slova příliš idealistická. Přesto stojí za to se zastavit a podívat se na svůj život s odstupem. „Davy lidí nežijí životy, o kterých sní. A není to tím, že by to nebylo možné. Jde jen o náročný první krok, překročit své pohodlí a najít v sobě ochotu svůj sen budovat. Proto bych nejen svého syna varoval – čím starší budeš, tím větší budeš mít sklon uvěřit, že musíš skončit jako ty davy lidí. V životě, kde se za sny nekráčí a kde se nenávidí všichni, kteří za těmi sny vykročili. To ale není pravda! Místo rezignace radši přemýšlej nad tím, proč se lidé svých snů vzdávají,“ říká s razancí Petr Casanova a rovnou přichází s dalším postřehem, který tolik ovlivňuje každodenní realitu.

Hýčkej si svou spontánnost a buď kreativní
Největší past, do které se mnozí z nás věkem dostali, se jmenuje rutina a stereotyp. Obojí nám ubírá chuť na nová objevování. „Jen si vzpomeňte, kolik snů, nápadů a představ jste měli jako děti. Co všechno se mohlo stát a za čím vším jsme měli chuť jít. Pro dospělé je už dřina být kreativní a tvořit si lepší svět. Mnohem snazší je rezignovat a smířit se se stavem, jaký je,“ podotýká Petr. Nebojte se proto občas udělat věci jinak, rozvinout nápad, který vás napadl. Své kreativitě a vnímavosti pomůžete i tím, že zkusíte přečíst knížku, na kterou už dlouho „nemáte čas“. Ale upřímně, kolik času spolykalo čtení nepodstatných zpráv nebo sledování stokrát přehraných filmů?

Lidi nezměníš. Změnit můžeš jen to, s jakými lidmi se stýkáš
Ať děláš, co děláš, sám druhého člověka nikdy nezměníš. Realita, na které si mnozí z nás už stihli vylámat zuby. A které mnozí z nás stále nechtějí uvěřit, i když jim už dávno není osmnáct. „Je to tak. Změna nenastane, dokud se lidé sami nebudou chtít aktivně změnit. Proto nemá smysl ztrácet čas a energii přílišným vysvětlováním a obhajováním svých postojů. Je to zbytečné,“ radí Petr Casanova. Stejně tak je ztrátou času zaobírat se negativními lidmi kolem sebe. „Ano, všichni jsme odrazem pěti osob, s nimiž trávíme nejvíce času. Proto by měl každý pracovat na tom, aby se obklopil lidmi, kteří nás inspirují a posouvají dál,“ přitakává Petr. Přitom je přirozené, že se v průběhu života mění priority i okruh blízkých přátel. Zapomeňte však na lítost, a raději si pečlivě střežte vzpomínky na to, z čeho jste se poučili.

Uč se z chyb a překonávej sám sebe
I když své stárnutí můžeme vnímat negativně, jednu nepopiratelnou přednost rostoucí věk má: díky minulosti, chybám a zkušenostem toho umíme čím dál více! „Každým dnem navyšujeme své vědomosti a ponaučení. Proto se nebojme dělat chyby. Každá se nám později může hodit. Čím vyšší je počet nasbíraných chyb, tím nejsme horší, ale moudřejší,“ stojí si za svým Petr Casanova. Odvahu čelit překážkám doprovází i zajímavý fakt, který si ne každý zvládne sám uvědomit. Překážky, problémy a výzvy pramení z nás samotných. „To my si rozhodujeme, co je pro nás překážkou. Co může být výzvou pro jednoho, to pro druhého nemusí představovat nejmenší problém. Nic na tom nemění fakt, že právě překonáváním problémů se posouváme dál. Úspěch totiž znamená především překonávat sám sebe,“ říká Casanova.

A ve stejném duchu by odpověděl nejen osmnáctiletým na otázku, co je vlastně smyslem života: „Být sám sebou, naplnit svůj potenciál a rozvinout svou výjimečnost. My sami jsme si sochou i sochařem, portrétem i malířem. Proto bych i svému synovi poradil: tvé sny v tobě nejsou náhodou. Cokoli si dokážeš představit, dokážeš i uskutečnit.“

Zdroj: Petr Casanova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *