Odborník radí: Co je považováno za zanedbání péče?
Každý rodič je povinen odpovídajícím způsobem pečovat o své děti. Tuto povinnost ukládá přímo jeden z našich zákonů. Zanedbání této péče je velmi vážným činem, který může na dítěti zanechat trvalé následky. Rodič, který péči o dítě zanedbává, ignoruje potřeby dítěte, včetně těch základních, jako je potřeba bezpečí, lásky a přijetí, ale například také zdravé výživy a podobně. Dochází k poškození vývoje dítěte a v extrémním případě až k ohrožení jeho života. Zanedbávání může být zároveň provázeno i týráním nebo zneužíváním. Ale co je důležité, oproti týrání a zneužívání bývá zanedbávání péče nejméně viditelné.
Otázku zanedbání péče vysvětluje podrobněji Mgr. Iveta Novotná:
„Příčinou zanedbání péče může být také neznalost rodičů, kteří sami pochází ze zanedbávajícího rodinného prostředí, dále například to, že se o dítě starat lépe nemohou (např. dlouhodobá chudoba) nebo nechtějí (např. nechtěné dítě). Formy zanedbávání jsou různé, a stejně tak je různá i míra zanedbávání. Může jít o fyzické a výživové zanedbávání, zanedbávání oblékání, špatné bytové podmínky, nedostatečný dohled, nebo dokonce opuštění dítěte. Dále zanedbání zdravotní péče, vzdělávacích a vývojových potřeb a ochrany před rizikovým prostředím. Zanedbání se může týkat mnoha oblastí života dítěte, projevuje se v emocionální rovině, fyzické i duševní a lze říci, že zanedbávané děti mají výrazně horší start do života oproti dětem ze zdravé rodiny.“
Jak problém zanedbání péče jedním z rodičů řešit?
„Zanedbání péče je trestný čin a dojde-li k němu, je potřeba se obrátit na Policii ČR. Ta poté určí, zda se jedná opravdu o trestný čin a zda bude přizván i OSPOD či jiné orgány. Orgány sociálně-právní ochrany dětí neboli OSPOD jsou součástí obecních a krajských úřadů. Pro zahájení šetření je však nejprve nutné získat podnět. A ten může přijít třeba od lékaře, školského zařízení, blízké osoby, druhého rodiče, ale klidně i od samotného dítěte,“ vysvětluje postup řešení Mgr. Iveta Novotná. V případě, že k zanedbání povinné péče dojde, mělo by také dojít k podání trestní oznámení na daného rodiče. Dle §201 odst. 1 písm d) zákona č. 40/2009 Sb. trestního zákoníku, může být rodič, který třeba i z nedbalosti ohrozí další vývoj dítěte zanedbáním povinné péče, odsouzen k odnětí svobody až na dva roky. V každém případě může soud také rozhodnout o svěření dítěte do péče druhého rodiče.
Otázkám v poradně se věnuje Mgr. Iveta Novotná.
Iveta Novotná je ředitelkou programu VašeVýživné.cz, který pomáhá rodičům samoživitelům získat alimenty, které potřebují pro své děti. Krok po kroku je vede celým procesem vymáhání. Za služby advokáta, popřípadě exekutora nic neplatí, a to ani v případě neúspěšného vymáhání. Kontakt: iveta.novotna@vasevyzivne.cz
Zdroj: VašeVýživné.cz
Dobrý den, do MŠ, kam dochází naše vnučka třetím rokem (od svých 3 let), byla umístěna do povinné předškolní docházky i jedna dívka, která do MŠ dříve nedocházela. Nemá správné návyky pro kolektiv dětí, na ostatní děti je zlá (rozbíjí hračky, ostatním dětem trhá papíry při kreslení, atd.), vše kolem sebe rozhazuje a “kramaří”, učitelkám se těžko zvládají její projevy chování. Na dívce je vidět, že má nějakou poruchu, zda má za sebou nějakou psychologicko-pedagogickou poradnu, nevím. Díky karanténě byla přijata, aniž by jí ředitelka MŠ a učitelky viděly. Její přítomnost vážně narušuje výchovu a péči o ostatní děti.
Zvažuji podání žaloby na její rodiče pro podezření na naplnění skutkové podstaty trestného činu ohrožování výchovy dítěte podle § 201, odst. 1 písm. d a kontaktování OSPOD u nás ve městě a Policie ČR. Není možné, aby jedna dívka takto “terorizovala” svoje okolí a všichni jsme na to jen koukali. Chápu, že má i ona svoje práva, ta ale končí tam, kde začínají práva naší vnučky, ostatních dětí a ostatních osob. Předem díky za Vaši odpověď. S pozdravem Hynek Holub, Ústí nad Labem.
Dobrý den. Mám děti ve střídavé péči. Před víkendem bylo jedno z nich nemocné a zůstalo doma. Matka ale jedná jen ve vlastním zájmu a vzala děti na víkend ven. Včera mi je předala v doslova dezolátním stavu. Dnes oba nemocní. Několikrát jsem si také ověřil, že někam jede a děti nechává doma samotné a nebo se věnuje svému příteli na parkovišti a děti jsou opět doma samy. Lze s tím vůbec nějak naložit? Byl jsem ujištěn, že jako otec nemám v této zemi skoro žádná práva.
Dobrý den,chtěla bych upozornit na jednu rodinu,která žije u nás na vesnici. Mají 4 děti, bydlí v domku o jedné místnosti, kde vaří, spí a děti si zde hrají. Domek nemá sociální zařízení, pouze venku suchý záchod. Zdi místnosti jsou do půlky okopane, nenahozene, nevymalovane.
Dobrý den,
naše vnučka 13 let si začala domů vodit kamaráda 16 let a naší dceři 50 let je to jedno a říká, že je lepší když se schází u ní doma než někde v parku, kde je prý nemá pod kontrolou…Jaký postih může dostat taková matka, která nechrání dceru před takovým rizikovým prostředím za trest, kdyby náhodou přišla vnučka do jiného stavu? A jaký trest by čekal jejího kamaráda? Zatím se tomu všichni jen smějí a my děda s babi jsme z toho jak se říká na mrtvici…
Děkuji moc za radu kam se obrátit o pomoc
Dobrý den.
Před nějkaým časem mi byli svěřeny do péče děti.
Dnes již plnoletá dcera má díky své matce u které byla v té době v péči dluh na zdravotním pojištění,který každým dnem roste.
Snažil jsem se to s dcerou řešit přes “člověk v nouzi”,Bohužel do toho vpadla pandemie COVID,pak zemřel právník,nějaké to onemocnění atd. Protáhlo se to na 2 roky a nic se nevyřešilo.
Dcera to moc řešit nechce,přece jen je to máma.
Je tu nějaká možnost,jak to vyřešit,aby ten dluh nezůstal na dceři?
Podle mého je to vina matky,když dceru neposílala do školy.
Dobrý den, můj syn se soudí o sluchově postiženého 6-letého syna. Jeho matka zanedbala jeho péči v tom, že ho přestala vozit do speciální školky do Olomouce pro sluchově postižené děti a začal docházet nejprve jeden školní rok do normální mateřské školky a poté, co tuto školku navštívila pracovnice ze speciální školky tak ho přihlásila do logopedické školky. U soudu byly doloženy všechny možné zprávy jak ze speciální školky z Olomouce, z logopedické školky, od dětského psychologa, od logopedky z Brna, která se o vnuka pravidelně stará od jeho operace kochleárních implantátů. Tato logopedka před soudem řekla, že matka zanedbala péči o svého syna 3 roky a že musí chodit do speciální školky. Ještě nevím jaké bude rozhodnutí soudkyně, ale sociální pracovnice u soudu řekla, že navrhuje, aby vnuk zůstal u matky. Syn se soudí více jak rok a jeho bývalá manželka celá rok odmítala svého postiženého syna vozit do speciální školky s tím, že nechce, aby její syn chodil do školky s postiženými dětmi. Nechápu, jak může sociální pracovnice navrhnout, aby zůstalo dítě s matkou, která mu vzala 3 roky života. Vnuk stále nemluví tak jak by mluvil, kdyby navštěvoval speciální školku. Chci se zeptat, zda bych já jako babička mohla na bývalou snachu podat trestní oznámení na zanedbání péče o vnuka.
Dobrý den
Potřeboval bych poradit, ohledně zanedbání péče o dítě ze strany Matky.
Je to asi 2 týdny co nechala našeho 2 měsíčního syna bez dozoru, jela pryč z domova, byla asi 30 minut úplně mimo od malého, Já byl v té době v práci, když jsem večer přijel, řekla mi to a tvrdila mi že byl sám pouhých 5 minut.
Hned jsem jí vynadal a řekl že tohle se nikdy nesmí stát, aby nechala dítě doma samotné, tedkon nevím jak mám postupovat.
Rád bych slyšel vaše názory, nemám v ní žádnou důvěru a strachuji se o malého když nejsem doma.
Teďkon o víkendu přišla s tím že jde na hokej a malého bere sebou, okamžitě jsem jí to zakázal a že malý zůstane se mnou doma.
Ona přišla o hodinu později a řekla čau já jdu zatímco jsem s jejím Tátou dělal venku na baráku a neměl dostatek času, malý opět zůstal cca 15 minut sám doma bez dozoru, než jsem se k němu stačil dostat.
Nevím co s ní mám dělat, nejraději bych malého sebral a odešel s ním.
Dobrý den,
potřebovala bych poradit co mám dělat. Bývalá partnerka mého přítele, se kterou má dceru, se dle mého názoru pořádně nestará o malou, bude jí v květnu 6 let. Je to necelý týden co měla horečky a po nich silný dráždivý kašel. S přítelem sme ji měli u sebe a kašel začali léčit s tím, že sme se dotázali matky ohledně léčby a léků. Na to nám napsala, že ji léky na kašel začala dávat, ale jelikož po nich více kašlala tak je hned vysadila. Musím podotknout, že malá byla zahleněná, dávivý kašel a hleny i zvracela. Po čtyřech dnech se jí ulevilo,ale matka přítele obvinila, že ji předávkoval léky a ničí ji zdraví a bude to řešit. Malou sme vraceli ještě nedoléčenou na což sme matku upozornili a požádali,aby ji doléčila a neposílala na gymnastiku, že je po nemoci. Bohužel matka dnes malou na gymnastiku odvedla a ani přítele neinformovala o zdravotním stavu dcerky. Co s tím můžeme dělat? Dá se podat nějaká stížnost a popřípadě kam.
Dobrý den,
moc prosím, potřebuji poradit jak postupovat. Už skoro rok řešíme s OSPODem péči o 3 děti mojí sestry. Moje sestra je drogově závislá a nyní už nemá ani kde bydlet, proto všechny děti odvezla k prarodičům. Vzdát se jich však odmítá, i když nedokáže uživit ani sama sebe (nemá práci a je v dluzích). Děti jsou u prarodičů zvyklé, protože si je tam takto “odložila” už několikrát. Vždy jde o několik měsíců v řadě. Tatínek i OSPOD o všem vždycky věděli a vědí. Tatínek dětí za nimi nejezdí ani si je k sobě nebere, ale chtěl by je do své péče. To řekl na OSPODu. Avšak žádost o rozvod nepodal. Je cizinec, má novou přítelkyni, v ŘC nepracuje, ale chodí mu peníze z důchodu z USA. Dětí se také nechce “vzdát”, ale přitom je také vědomě nechává u prarodičů. Ani jeden rodič nedává prarodičům žádné peníze pro děti. Všechny náklady za děti hradí prarodiče a celá starost je také na nich. Prarodiče by chtěli všechny vnučky do své péče, ale OSPOD stále upřednostňuje práva rodičů, i když ti se o děti vlastně nestarají. Chtěli jsme se s otcem dětí dohodnout, aby si je vzal k sobě, když matka dětí nemá bydlení. Situace je ale teď taková, že se vymlouvá a předání všemožně protahuje. Připadá nám, že si nehce pro své děti k prarodičům přijet. Vhovuje mu to, že se stará někdo jiný a on si může užívat. OSPOD je v tomto nečinný. Potíž je v tom, že prarodiče jsou v důchodu a už nemají dosatek financí, aby řádně zabezpečili sebe a všechny 3 vnučky. Navíc je hodně stresují situace, kdy za dětmi jezdí na návštěvu zdrogovaná matka + nejstarší vnučka, která už v 15ti letech pije a potuluje se. Můj dotaz zní: jak donutit otce dětí, aby si své děti od prarodičů odvezl a převzal za ně odpovědnost. Normální domluva s ním není. Lze to řešit třeba přes polici? Nechceme děti vystavovat stresu, ale přece nejde, aby se prarodiče o svá vnoučata museli starat místo rodičů, tzv. na “psí knížku” jen proto, že si je rodiče nechtějí/nemůžou vzít zpět. Přitom souhlas se svěřením do péče dětí prarodičům nechtějí dát ani jeden.
Děkuji. M.